Zerdeçalın Faydaları ve Kullanımı

0
621
Okunma

Bu yazımızda birçok derde deva olan bir baharattan; zerdeçaldan bahsetmek istiyorum. Sözlerimi çok fazla uzatmadan zerdeçalın faydalarını ve ne işe yaradığını kısaca anlatalım.

Başka bir yazımızda ise zerdeçal çayı ve suyu neye iyi gelir bundan bahsedeceğim. Yazımızı beğenirseniz paylaşmanız bizleri çok mutlu edecektir unutmayın.

Zerdeçal Nedir? Büyük ve sivri uçlu yaprakları olan, sarı çiçekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Zerdeçalın kullanılan kısımları meyveleridir. Kurutulan meyveleri toz haline getirildikten sonra baharat olarak kullanılabileceği gibi suda kaynatarak zerdeçal çayı  ve zerdeçal suyu hazırlanabilir.

Aynı zamanda hint safranı olarak da bilinen, tadı köri baharatına ve safrana benzeyen zerdeçal, uzun yıllardır tıbbi özellikli baharatlar arasında ki önemli yerini koruyor.

Doğuda uzun yıllardır bir çok hastalığa tedavi amaçlı kullanılan bu baharat, ağırlıklı olarak Hindistan ve Uzak Doğu’da yetiştirildiği için çoğunla Hint ve Uzak Doğu yemeklerinde karşımıza çıkıyor.

Zerdeçalın İçeriği: Zerdeçalın aktif maddesi curcumin olarak bilinir. Curcumin güçlü miktarda E ve C vitamini içerir. Yani zerdaçalı bu kadar mükemmel kılan aslında içerisindeki curcumin maddesidir. Demir ve manganez bakımında oldukça zengindir. Aynı zamanda curcumin uyku düzenleyen ve depresyon engelleyen serotonin salgılanmasını sağlayan B6 Vitamini, diyet lif, bakır ve potasyum açısından da zengindir. Kalori bakımından oldukça düşük olmasına rağmen besin değeri olarak oldukça yüksektir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçal bitkisinin sağlık ve beslenme açısından birçok faydası mevcuttur. Şimdi dilerseniz kısa kısa bunlardan bahsedelim.

Diyabet: Zerdeçal orta düzey diyabet sorunların giderir, insülin görevi gördüğü için  kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutar. Bir başka önemli yararı ise tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilir.

KolesterolAraştırmalar gıda olarak zerdeçalın kolesterol seviyesini dengelediğini ortaya koymuştur. Ayrıca zerdeçal tozu ideal vücut ağırlığının korunması için çok faydalı olabilir. Obezite ve diğer kilo ilgili hastalıkları tedavi amaçlı olarak zerdeçal çayı kullanılabilir. Yemek esnasından bir çay kaşığı zerdeçal tozu tüketmek yeterli olacaktır.

Bağışıklık Sistemi: Vücudun bağışıklık sistemini uyaran yardımcı lipopolisakkarit olarak bilinen bir madde içerir. Bu madde bakterilere, iltihap ve  serbest radikallere karşı etkilidir. Eğer bir soğuk, öksürük veya grip sorununuz var ise ılık bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve için. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bağışıklık Sistemi: Zerdeçal doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak değerlendirilebilir ve etkili bir dezenfekte aracı olarak kullanılabilmektedir. Kesik ve yanık yaralarının üzerine zerdeçal tozu serperek mikrop kapmasını engelleyebilir ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kanser: Amansız bir hastalık olarak görülen kanserin doğal yollar ile tedavi edilmesi aşamasında ilk akla gelen zerdeçal bitkisidir. Kanserli hücreler ile mücadele ederek hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde destekleyen zerdeçal prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri gibi ülkemizde de sık sık görülmekte olan kanser türleri ile mücadele edilmesini sağlayan en etkili ve en doğal yöntemlerden birisidir.

Alzheimer Hastalığı: Bir beyin hastalığı olan alzheimer hastalığını giderebilir. Beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir hatta durdurabilir.

Sindirim Sistemi: Safra kesesine inanılmaz faydaları vardır, şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir. Çiğ bir şekilde zerdeçal tüketimi sindirim sistemi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Karaciğer Hastalıkları: Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Zerdeçal aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının korunmasını sağlar, bünyenin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur.

Dilerseniz daha önce paylaştığımız; zerdeçal çayının faydalarını ve zerdeçal suyunu anlattığımız yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

ZERDEÇAL HAKKINDA UZMANLARDAN YARDIM ALMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAzerdecal-neye-yarar

Bu yazı zerdeçalın faydaları saça cilde faydası kullanımı ingilizcesi resmi kilosu ne kadar tadı nasıl içeriği besin değeri kalorisi etkileri ne işe yarar neye iyi gelir nedir ne demek ne renktir ne işe yarıyor nerelerde kullanılır nasıl toz haline getirilir bir şey bir bitki içilir yetiştirilir zayıflatır üretilir çayı suyu hapı suyu ekstresi tavuk zayıflatır mı bal kanser zencefil fiyatı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: ZERDEÇAL TOZU mail, zerdeçal ingilizcesi language:tr

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın