Zencefil Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Ne işe Yarar

0
374
Okunma

Bitkisel çayların gün geçtikçe kullanımı artıyor. Ben bu yazımızda sizlere benimde favorim olan çok rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ile ünlü olan zencefil çayı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Özellikle vücut ağrılarınız ve rahatlamaya ihtiyacı olan kas gruplarınız varsa zencefil çayından uzak durmayın derim. Bu özel çayı taze zencefil kökü, kuru zencefil kökü ve toz zencefil olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır Yapılır? Kaç bardak zencefil çayı hazırlamak istiyorsanız o uzunlukta zencefilin kabuğunu temizlemek zorundasınız. Mesela 3 bardak zencefil çayı için 3 santim uzunluğunda bir zencefilin kabuğunu temizleyerek hazır hale getirin. Sıcak suyun içine zencefili parçalayarak atın ve kısık ateşte 20 dakika dinlendirin. Süzdükten sonra bu eşsiz lezzeti tadabilirsiniz. Eğer acı gelirse bal kullanmanızı öneririm.

Zencefil Nerede Nasıl Yetişir: Ana vatanı Asya kıtasının tropikal bölgeleri olan zencefil ülke olarak ise Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Jamaika, Batı Afrika ve ABD’nin tropikal bölgelerinde de yetiştirilebilir. Zencefil ekildikten ancak 6 ile 20 ay sonra hasat edilebilir.

Zencefil Çayının Faydaları: Zencefil hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra zencefil çayının fayda ve yararlarını sıralamaya başlayalım.

Zencefil çayı; Mide bulantısını geçirir, Deniz tutmasına iyi gelir, Sindirimi hızlandırır, Baş dönmesine iyi gelir, Bağırsak gazını azaltır, Kronik hale gelen ağrıları azaltır, Kas ağrılarını hafifletir, Romatizma ağrılarına oldukça iyi gelir, Solunum yollarını ferahlatır, Alerjik reaksiyonları neredeyse tamamen yok eder, Soğuk algınlığı belirtilerini dindirir, Kan şekerini olması gereken değerlere getirir, Kan dolaşımını güçlendirir, Hazımsızlığa iyi gelir, Adet ağrılarını minimuma indirir, Boğaz ağrısına iyi gelir.

Zencefil Çayının Yan Etkileri: Tabi her güzel şey gibi zencefil çayının da yan etkisi ve zararı olabilir. Yan etkileri nadir olarak görülmekle birlikte fazla miktarda tüketimi şiddetli ishale, göğüste yanma hissine sebep olabilir.

Zencefil çayı kan inceltici ve sulandırıcı özelliğinden dolayı cerrahi operasyonlardan önce ve sonrasında kullanılmamalıdır. Aynı özelliği nedeniyle kan inceltici ilaçlar ile birlikte kullanılması önerilmez.

Tansiyon ilaçları ile birlikte kullanılması önerilmez, kalp ve şeker hastası olanların ise doktor tavsiyesi ile kullanmasını öneririz. Ayrıca 6 yaşından küçük çocuklara zencefil çayı içirilmez.

ZENCEFİL ÇAYI HAKKINDA SORULARINIZI YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

zencefil-cayinin-yapilisi

Bu yazı zencefil çayının cilde faydaları nelerdir yapılışı zararları tadı yan etkileri zayıflamaya etkisi nedir zencefil çayı nasıl tüketilir içilir neye faydalıdır nerede satılır yapılır ne kadar içilmeli ne işe yarar doğadan bebeklere verilir mi ne zaman tüketilir neye faydalıdır iyi gelir gebelikte hamilelikte kullanımı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın