Zehirlenmeye Karşı Ne iyi Gelir Ne Yapılır

0
340
Okunma

Bazı zamanlar bozuk, tarihi geçmiş, sağlıksız ortamlarda üretilmiş yiyecekler tüketerek ya da beslenme olayını biraz abartarak gıda ve besin zehirlenmesi durumları ile karşılaşırız.

Genel olarak bu gıda zehirlenmesi durumları kusma, bulantı, mide hassasiyeti, midede kramp gibi belirtilerle ortaya çıkar. Çoğu zaman mideyi rahatlatacak yiyecekler ve besinler ile bu tarz besin zehirlenmelerini bertaraf ederiz. Nadir durumlarda ise daha ileri seviyede tıbbi müdahale gerekebilir.

Zehirlenmeye Ne iyi Gelir? Bu yazımızda gıda zehirlenmesi durumunda mideye ve sağlığa iyi gelen yiyecekler ile besinleri sizlere tanıtmaya karar verdim. Besin zehirlenmesi ile karşılaştığınızda, zehirlenmenin şiddetine göre bu yiyecekleri tüketmek faydalı olacaktır.

Zencefil: Her türlü sindirim sorunu için mükemmel bir kür. Bir çorba kaşığı bala birkaç damla zencefil suyu ekleyin bu mide yanmasını ve ağrısını hafifletecektir.

Kimyon Tohumu: Kimyon tohumu, hassasiyeti azaltarak midedeki iltihabı yatıştırır, iyileşmeye yardımcı olur. Bir çorba kaşığı kimyon tohumunu ezin ve çorbanıza ekleyerek için.

Fesleğen: Boğaz ve mide enfeksiyonlarının tedavisinde fesleğen yaprakları çok faydalıdır. Bir çorba kaşığı bala, birkaç fesleğen yaprağının suyunu ekleyin ve için. Birkaç saat sonra faydasını göreceksiniz.

Muz: Muz potasyum yönünden çok zengindir. Besin zehirlenmesinin zararlı etkilerini azaltıp, iyileşmeyi hızlandırır. Birkaç adet yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz

Elma: Asit, reflü ve mide ekşimesini azalttıkları için gıda zehirlenmelerinde çok faydalıdır. Mide ağrısı ve ishale neden olan bakterilerin gelişimini engelleyen enzimleri vardır.

Limon: Limonun asitli yapısı besin zehirlenmesine neden olan birçok bakteriyi öldürür. İster çayınıza ekleyin, isterseniz de çok az şekerli limonata şeklinde tüketin, faydasını göreceksiniz.

Tıbbi Kömür: Hassas mide için zararlı olan maddeleri pasif duruma getirerek iyileşmeyi hızlandırır.

Su: Su evrensel bir çözücüdür. Gıda zehirlenmesi, özellikle ishal durumunda vücut su kaybettiği için alımı çok önemlidir.

Elma Sirkesi: Doğal yapısı gereği alkalik bir besin olan sirke, mide ve bağırsakların çeperini rahatlatır. Bakteri oluşumunu engellediği için iyileşmeyi hızlandırır.

Nane Çayı: Midedeki, kramp ve spazmlar için çok faydalıdır. İster doğrudan çayını demleyin, isterseniz, normal çaya birkaç damla nane yağı damlatın, kramplarınız 2-3 saat içinde son bulacaktır.

ZEHİRLENME HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAgida-zehirlenmesine-ne-iyi-gelir

Bu yazı zehirlenmeye iyi gelen yiyecekler meyveler ilaç besinler gıda zehirlenmesine balık zehirlenmesine ne iyi gelir karşı ne yapılır ayran doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi çare son evde tedavisi yoğurt iyi gelir mi karşı süt tuzlu ayran ilaç ne yapılır serum yapılması gerekenler dua ne yapılmalı alınacak önlemler antibiyotik nasıl önlenir anlarız tedavi edilir tespit müdahale edilir düzelir iyileşir vakaları prosedürü çeşitleri algoritması konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: gıda zehirlenmesine ne iyi gelir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın