Yaban Mersini Çayının Faydaları Zararları Nedir

0
548
Okunma

Bu aralar fazlaca yaban mersini meyvesi tüketmeye başladım. Biraz geç başlayan bir alışkanlık olsa da devamını ise yaban mersini çayı içerek getirmeye başladım.

Bu yazımda sizlere yaban mersini çayının nasıl hazırlanacağını ve ne işe yaradığını faydaları ve yan etkileri ile birlikte anlatmak istiyorum.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır? Yaban mersini çayı, bitkinin meyvelerini ve yapraklarını kullanarak hazırlanır. Yaprakları ile hazırlanan çay kan şekerini düşürmek için kullanılmaktadır. 1 bardak çay için 1 yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı yeterli olacaktır. Bunları 1 bardaklık kaynamış suya atarak 7-10 dakika süreyle demlenmesini bekleyin. Demleme süresini uzattıkça çayın tadı biraz acı olabilir. Eğer kurutulmuş meyve ve yapraklar kullanacaksanız 1 bardak çay için 1-1.5 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersini kafidir.

Yaban Mersini Çayının Faydaları: Yaban mersini kuzey ve güney yarım kürede serin ve ılıman iklimlerde yetişir. Yaklaşık 450 çeşidi bulunan fundagillerden olan yaban mersini bitkisi, kambur üzüm, kızılcık, çay üzümü gibi bitkilerle yakın akrabadır. Yıl boyu bulunabilen bitki ortalama 40 cm uzunluğa kadar büyür. Meyveleri yaz aylarının sonunda toplanır. Türkçe’de keçi yemişi, çoban üzümü, ayı üzümü olarak da bilinir.

Yaban mersini bitkisinin ve doğal olarak yaban mersini çayının faydalarını sıralamak gerekirse; Katarakt tedavisine yardımcı olur, Glokom riskini azaltır, Tansiyonu düşürür, Göz iltihabı tedavisinde kullanılır, Diyabet tedavisine yardımcı olur, Kalp hastalıklarından korunma sağlar, Kan dolaşımını geliştirir, Bağırsak iltihabı tedavisinde kullanılır, İshale iyi gelir, Boğaz ağrısına iyi gelir, C vitamini yönünden zengindir.

Yaban Mersininin Yan Etkileri: Yaban mersini meyvesi ve yaprakları genel olarak güvenli kabul edilir ve bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak özellikle yapraklarından elde edilen öz maddesinin aşırı tüketimi içerdiği “tanen” nedeniyle fazla kilo kaybına, kas spazmlarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Buna ek olarak bitkinin pıhtılaşmayı önleyici özelliği adet döneminde yaşanan kanamaların artmasına neden olabilir. Yaralanmalarda kan daha zor pıhtılaşmasından dolayı kan kaybı artabilir. Cerrahi operasyon öncesi ve sonrasında yaban mersini tüketilmesi kesinlikle önerilmez.

Yaban mersini kan şekerini düşürdüğünden, düzenli olarak şeker ilacı kullananların yaban mersini kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları kesinlikle tavsiye edilir.

YABAN MERSİNİ ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAyaban-mersini-cayi-nasil-demlenir
Bu yazı yaban mersinin çayının faydaları zararları yararları yapılışı tarifleri yan etkileri nasıl demlenir yapılır kullanılır içilir hazırlanır yaban mersinin çayı neye iyi gelir ne işe yarar nerede satılır ne zaman içilir neye yarar zayıflatır mı satın al tarifi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın