Vitiligo Hastalığı Nedir Nasıl Geçer Tedavi Edilir

0
538
Okunma

Halk arasında ala hastalığı olarak bilinen ve bir çok diğer adı olan vitiligo hastalığından bahsetmek istiyorum bu yazımızda.

Sizlere kısaca, vitiligo hastalığının nedenleri ve belirtilerini, ayrıca vitiligo hastalığının tedavi yöntemlerini anlatacağım. Haydi sözü uzatmadan yazımıza başlayalım.

Vitiligo Hastalığı Nedir? Halk arasında ala, baras, ebreş ve albino denilen cilt hastalığı. Derideki pigment (renk) hücrelerinin yıkımı ve kaybına bağlı gelişen bir renk bozukluğudur.

Derinin rengi gider. Büyük beyaz lekeler olur. Ciddi kozmetik problemlere sebep olabilen beyaz deri lekeleriyle karakterlidir. Beyaz deri hastalıklarından en sık görülenidir. Toplumun % 1 kadarında vitiligo rahatsızlığı vardır. En sık 20 yaş civarında görülür. Erkek ve kadında görülme sıklığı aynıdır. Siyah ırkta daha çoktur.

Vitiligo Nasıl Ortaya Çıkar? Vitiligonun ortaya çıkış sebebi, deriye rengini veren melanosit hücrelerin azalması sonucu pigment üretilememesidir.

Genlerde ortaya çıkan bazı bozukluklar, bağışıklık sisteminin bozulması sonucu vücudun melanositleri yıkması, bu hücrelerin kendi kendini yok etmesi gibi nedenler yüzünden melanositlerin azaldığı düşünülmektedir.

Vitiligo Belirtileri Nedir? Vitiligonun belirtisi, deride yama şeklinde görülen beyaz lekelerdir. Süt beyazı gibidir. Bazı olgularda, vücudun tamamı beyazlar. Bu beyaz alanlardaki kıllarda da beyazlaşma olabilir. Koyu tenli kişilerin rahatlıkla fark ettiği bu durum, açık tenlilerin de güneşte bronzlaşma sonucu dikkat çekecek düzeydedir.

Hastalığın şiddeti ve seyri herkeste aynı değildir. Lekelerin olduğu yerde bazı esmerleşmeler olabilir. Bunun nedeni hala o bölgede bir miktar pigment olmasıdır.

Vitiligo Nasıl İlerler? Vitiligo hastası olan kişilerde pigment kaybı, hastalık ortaya çıktıktan bir süre sonra durur. Yani pigment miktarı sabit kalır. Sonra tekrar pigment kaybı ortaya çıkabilir ve bu şekilde devam eder. Hastalık ilerler ve hasta eski rengine kavuşamaz. Derinin renginin tamamen değişmesi yani vücudun tek renk olması hastalığın geçtiği anlamına gelmez.

Vitiligo Tedavisi: Vitiligo hastalığında iki tip tedavi uygulanmaktadır. Şimdi bunları kısaca anlatalım.

Repigmentasyon Tedavisi: Vakaların bir kısmı ağızdan psöralen alıp, 1-2 saat sonra güneş ışığına veya suni morötesi ışına tutularak düzelebilir. Bu tedaviyle kıl foliküllerinden yeni pigment meydana gelmektedir.

Depigmentasyon (Renksizleştirme) Tedavisi: Vücudun yarısından çoğu vitiligolu ise depigmentasyon tedavisi yapılır. Bunda normal deri sahalarında Hidroginon, Monobenzone Eter Kremi sürerek aradaki pigment hücreleri de harap edilir ve tek bir renk sağlanır. Bunların dışında kozmetiklerle boyayarak lekeler örtülebilir.

Dilerseniz daha önce sitemizde paylaştığımız vitiligoya ne iyi gelir konulu makaleyi okuyarak, vitiligo hastalığı için uygulanan doğal ve bitkisel çözüm yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

VİTİLİGO HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

vitiligo-hastaligi-nasil-gecer

Bu yazı vitiligo hastalığının tedavisi çaresi belirtileri nedenleri yan etkileri nedir ne yememeli ne kadar zamanda yayılır nasıl geçer oluşur anlaşılır tedavi edilir vitiligo hastalığına iyi gelen bitkiler yiyecekler kremler kaplıcalar ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm okunacak dua için bitkisel tedavi en iyi doktor var mı yayılır mı yorumları ışın tedavisi olan ünlüler hakkında görselleri genetik mi zararları lazer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın