Vişne Suyunun Faydaları Zararları Yapılışı

0
621
Okunma

Evet bu yazımızda size benim şahsen en çok sevdiğim ve tükettiğim meyve suyu çeşidi olan vişne suyu hakkında bilgiler vermek istiyorum.

İlk önce vişne suyunun faydalarını ve yararları, daha sonra ise vişne suyu nasıl yapılır ve hazır hale getirilir bu konuyu anlatmak istiyorum.

– Vişneye kırmızı rengini veren “antosiyanin” maddesi vişneye hücre yenileme yani antioksidan özelliğini kazandırıyor. Günde bir bardak vişne suyu tüketimi ile vücut günlük antioksidan ihtiyacını karşılıyor.

– Kalp ve damar hastalıklarından kansere hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan vişne, kas ağrılarının hafiflemesi, hafıza gelişimi ve kilo dengeleme gibi konularda da etkin rol oynuyor.

– Tam bir vitamin ve mineral deposu olan vişne meyvesinde bulunan A ve C vitamini ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri, özellikle ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah olarak kullanılabilir.

– Ferahlatıcı etkisi yüksek bir meyve olan vişnenin şeker oranı kirazdan düşük olduğu için daha az kalori içeriyor. Bu bile tercih sebebi olmasını sağlıyor.

İdrar söktürücü özellikleri, mide ve karaciğerin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olmasının yanı sıra, vücutta biriken fazla suyun dışarı atılma işleminde önemli rol oynuyor.

– Sindirim sisteminin dengeli ve düzenli fonksiyonu için önemli bir meyve olan vişne kolon kanseri riskini de önemli ölçüde azaltıyor.

Vişne Suyu Yapılışı: 1 kg vişne, yaklaşık 1,5 litre su, 2 su bardağı toz şeker (miktarını kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz), yarım limonun suyu.

Tarifi: 1 kg vişneyi yıkayıp saplarını koparın. Vişneler geniş ve derin bir tencereye alın. Tencereye vişnelerin üzerlerini geçecek kadar su ekleyin. 2 su bardağı toz şekeri de ilave edip orta hararetli ateşte kaynamaya bırakın. (Tencerenin kapağı bu esnada mutlaka açık olsun)

Vişne suyu kaynamaya başlayınca suyun renginin daha kırmızı olması için yarım limon suyunu ekleyin. Kaynama işlemini vişneler çatlamaya başlayana kadar sürdürün.

VİŞNE SUYU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

visne-suyunun-cilde-faydalari

Bu yazı vişne suyunun cilde faydaları içindekiler yapılışı zararları ingilizcesi kalorisi nasıl yapılır çıkar temizlenir saklanır çıkarılır yapılıyor korunur neye iyi gelir ne kadar kaynatılır nelere iyi gelir neye yarar neden pahalı nedir ne işe yarar kalorisi besin değeri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın