Veba Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır Tedavi Edilir

0
554
Okunma
Bazı hastalıklar vardır ki aslında neredeyse tamamen nesli tükenmiştir lakin yine de bilmekte fayda vardır. İşte veba hastalığı da bu konuya en iyi örneklerden birisidir.
Bu yazımda sizlere eski ve diğer adı ile kara ölüm olarak anılan ve tarih sahnesinde çok derin yaralar bırakan veba hastalığının ne olduğunu ve vebaya ait belirtiler ile tedavi yollarını yazmaya çalışacağım.

Veba Hastalığı Nedir? Veba, Yersinia pestis adındaki bakteri tarafından oluşturulan enfeksiyon hastalıklarına verilen genel isimdir.Antik Çağlar’dan itibaren tanınmış bir hastalıktır. Lakabı ¨Kara Ölüm¨dür. Orta Çağ’da 1347-1353 arasında, Avrupa nüfusunun üçte birinin kaybedilmesinden sorumludur.
Veba Hastalığı Belirtileri: Veba hastalığı bulaştıktan sonra ilk belirtilerini 2 – 8 gün içinde vermektedir. Veba hastalığının belirtileri arasında kişide ateş, titreme, kusma, ishal, dilde renginde meydana gelen koyulaşma, baş, sırt, kasık ve eklem ağrıları, lenf bezlerinde meydana gelen şişlik, burunda kanama, kan tükürme, nefes almada zorluk, halsizlik ve deride oluşan lekeler bulunmaktadır.
Veba Nasıl Bulaşır? Veba bakterisi, lağım faresi adıyla bildiğimiz kemirgen cinsinde yaşayan pirelerden insanlara geçebilir veya insandan insana kan, tükürük gibi sıvıların teması ile bulaşır. Asıl olarak kemirgenler üzerinde yaşayan bu pireler, kemirgenler öldüğünde yakınlarındaki diğer hayvan veya insanlara yerleşerek kanını emmeye başlar. Bu sırada hastalığı taşıyan pirelerden, insana veba bakterisi bulaşabilir. Pirelerin, hayvanlar üzerinden ve insan üzerinden başkalarına geçmesi sonucu hastalık kısa sürede tüm bölgeyi sarabilir.
Veba Hastalığı Tedavisi: Veba hastalığı günümüzde artık tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalık erken aşamada teşhis edilirse çeşitli antibiyotikler ve aşılar ile tedavi edilebilir. Hastalığa neden olan bakteri vücudumuza girdiği andan itibaren vücuda zarar vermeye başlar. Bundan dolayı belirtiler fark edilir edilmez hemen doktora başvurulmalıdır.
Hastalıkta geç kalınması durumunda birtakım organlar kaybedilebilir hatta kişi hastalıktan ölebilir. Hastalıktan korunmanın en güzel yolu hastalığın bulaşmasına neden olan pirelerin yaşadığı yerlerden ve hayvanlardan uzak durmalıdır. Çevre daima temiz olmalı, güneş gören yerler tercih edilmelidir ve en önemlisi veba hastalığı taşıyan kişi ve hayvanlar ile temastan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Korunma Yolları: Veba bakterisini bulaştıran pirelerin yaşayabileceği yerlerden ve hayvanlardan uzak durulmalıdır. Çevrenin temiz tutulması sağlanmalıdır. Güneş gören yerlerde yaşanmalıdır. Veba bulaşan hastaların başka insanlarla teması engellenmelidir. Yetkililer tarafından yapılan veba salgını uyarıları dikkate alınmalıdır.

VEBA HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA
veba-hastaligi-hala-var-mi
Bu yazı veba hastalığının diğer adı nedir eski adı belirtileri etkeni sebepleri nedenleri tedavisi nedir kısaca neden olur nasıl bulaşır tedavi edilir ortaya çıktı veba hastalığına verilen bir başka ad bulmaca tutulmuş yakalanmak doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi ne iyi gelir hala var mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın