Varis Nedir Neden Olur Varisler Nasıl Geçer

0
678
Okunma

Varisler biz kadınların en hassas olduğu güzellik kusurlarından biridir. Gerçi sadece kadınlar değil erkeklerde de görülen bir rahatsızlık olan varis hastalığı nedir, varis nasıl oluşur gibi soruların cevaplarını arayanlar için bir yazı hazırladık.

Yazımızda varisin nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile varis hakkında her konuya elimizden geldiğince değinmeye çalıştık.

Varis Nedir Nasıl Oluşur? Bacaklarda olan toplardamarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde  temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır. Bacak kaslarının çalışması ve kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Ancak kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur.

Varis Nedenleri: Varise sebep olan en önemli iki neden damar tıkanıklıkları ve yüksek basınçtır. Bu iki sebebi doğuran etmenler ise; ayakta fazla kalmak, obezite, kan damarlarında bulunan kapakların düzensiz çalışması, genetik yatkınlık, jartiyer, korse ve benzeri dar ve sağlıksız giysiler ile son olarak hamilelik varisin başlıca nedenleri gösterilebilir.

Varis Belirtileri: Deri yüzeyinde olan ve gözle görülebilen damarlar eğri büğrü bir şekil alıp şişmeye başlar. Deri yüzeyi gerçek rengini kaybeder. Ayakta kalma süresi ilerledikçe ayak bileklerinde şişlikler görülür. Banyodan sonra, adet döneminde ve sıcak havalarda bacaklarda ağrı, karıncalanma hissedilir.

Varis Çeşitleri: 3 tip varis rahatsızlığı çeşidi vardır. Bunları kısaca anlatmak gerekirse;

Derin Venöz Yetmezlik: Halk arasında ‘iç varis’ olarak bilinir. Bacağın en iç kısmında kemiğe yakın giden ana toplardamarlarda, kanın geriye doğru bacağa kaçması (reflü/ yetmezlik) sonucu bacakta şişme ve ağrılar görülür. İlerleyen zamanla birlikte ayak bileği çevresindeki ciltte kalınlaşma, renk koyulaşması ve yaralar görülebilir.

Yüzeyel Venöz Yetmezlik: Bacaklardaki yüzeysel toplardamarlarda kanın kalbe doğru değil de, geriye ayağa doğru gitmesi sonucu bu damarlarda genişleme, ciltten kabarık hal alma ve kıvrım oluşturmasıdır.

Kılcal varisler: Cilt üzerinde ince, genellikle mor veya kırmızı tonlarda görülen toplardamar genişlemesidir. Derin veya yüzeysel toplardamarlarda yetmezlikle birlikte olabileceği gibi, sadece cilt seviyesinde de bulunabilirler. Çok fazla ağrı yapmamakla birlikte estetik olarak rahatsız edici olabilirler.

Varis Görülme Sıklığı: Varis, toplumda yaşı 20-70 arasındaki insanlarımızın neredeyse yüzde 50’sinde bulunmaktadır. Yaşı 70’in üzerindeki hastaların yüzde 70-80’inde varis görülme oranı mevcuttur. Yani yaş ilerledikçe varis görülme riski daha da artıyor. Hele kadınların büyük bir bölümünde varis bulunmaktadır.

Varis Tanısı: En başta hekim tarafından yapılan detaylı bir fizik muayene gelir. Ardından günümüzde en sık kullanılan ve venöz yetmezlik/varis hastalıklarında altın standart olarak kabul edilen renkli Doppler ultrasonografi yapılır. Bu yöntemde, ses dalgaları aracılığıyla toplardamarların yapısı, içlerinde pıhtılaşma olup olmadığı ile akım hızları ve yönleri tayin edilir. Herhangi bir tehlikesi veya can yakıcılığı bulunmamaktadır. Bazı özellikli durumlarda venografi denilen, damar içine ilaç verilerek damarların radyolojik olarak görüntülenmesini sağlayan yöntem de kullanılabilir.

Varis Tedavisi: Tedavi amaçlı olarak; varisin etkisiyle damarlarda biriken kanın enjektörle alınması ve deriye sülük yapıştırarak pis kanın çekilmesi gibi yöntemler kullanılabilir.

Ayrıca dilerseniz, daha önce sitemizde paylaştığımız varise ne iyi gelir isimli yazımızı okuyarak, varis için doğal ve bitkisel çözümleri okuyabilirsiniz.

VARİSLER HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

varis-neden-olur

Bu yazı varise iyi gelen bitkiler bitki çayları kaplıcalar yağlar son ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi için bitki kürü kantaron çayı nasıl geçer önlenir tedavi edilir varis hastalığına hangi bölüm bakar hangi doktora gidilir için dua ne yapılmalı hangi doktora gidilir korunma yolları nelere yol açar sülük köpük lazer tedavisi varisi önlemek için ne rahatlatır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın