Uyku Sorununa Bitkisel Çözüm Ne iyi Gelir

0
383
Okunma

Uyku sorunu ya da uykusuzluk bu dönemlerde çok kişinin çektiği bir sorun ne yazık ki.

Bu yazımızda sizlere hem uyku sorununa iyi gelen bitkileri ve bitki çaylarını, uykusuzluk için tavsiye edilen beslenme şekillerini ve uyku problemlerini çözmeye yardımcı rahatlama hareketlerini anlatmaya çalışacağım.

Uykuya Yardımcı Bitkiler
Bazı bitkiler sizi uykuya hazırlamakta etkilidirler. Örneğin akdiken, ağrı kesici bir etkiye sahiptir. Sinirlilik ve gerginlikle savaşır ve kalp atışlarını düzene sokar. Anlayacağınız sinir sistemine iyi gelir. Kedi otu da aynı şekilde sakinleştirici ve spazm çözücü etkiye sahiptir. Çarkıfelek çiçeği de genelde stresle savaşmak için önerilen bitkiler arasındadır.

Rahatlatıcı ve ağrı kesici etkisi beraberinde mışıl mışıl bir uykuyu da getirir. Son olarak uzmanlar ıhlamuru da uyku için önerirler. Ama dikkat; aşırıya kaçmadan! Çünkü fazlası da uyarıcı bir etki yapar ve enerji verebilir. Ayrıca bu bitkilerin bitki çaylarını hazırlayarak içmek rahatlatıcı bir uyku verebilir.

Beslenme Önerileri
Uykuyu etkileyen önemli faktörlerden biri de beslenmedir. Kafein, alkol gibi tüketimler uykuyu zorlaştırdığı gibi bazı yiyeceklerin de uyku yapıcı etkileri vardır. Size bu konuda 3 önerimiz var:

1. Şu sözü beslenme planınıza yerleştirin bir kere: “Kral gibi kahvaltı yap, prens gibi öğle yemeği, fakir gibi akşam yemeği ye.” Hafif bir akşam yemeği sayesinde hipogliseminin sizi gecenin bir vakti uyandırmasını engellemiş olursunuz.

2. Uykuya yardımcı olan yiyeceklerden faydalanın. İyi bir dinlenme ve derin bir uyku için amino asit kaynağı hindi, rahatlama ve uyku için etkili triptofan kaynağı süt, vücudu rahatlatan melatonin ve magnezyum kaynağı muz gibi yiyecekler tüketin. Ayrıca ne çok erken yiyerek gece açlıktan mide kramplarıyla uyanmak; ne de tam yatmadan önce yiyerek hazmı uyku esnasına bırakmak doğru değildir. Uyumaya yardımcı yiyecekler yazımızda tüm detayları okuyabilirsiniz.

3. Uyku kaçıran yiyeceklerden uzak durun. Eğer uyumak istiyorsanız; kahve, çay gibi kafein içeren içeceklerden, alkolden, ağır ve yağlı yemeklerden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Ayrıca fasulye, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası gibi gaz yapan sebzelerden ve mide yanması yapabilecek baharatlardan da akşamları kesinlikle uzak durulması gerekiyor.

Rahatlama Hareketleri
Yatağa yatın ve sizin için en rahat olan uyku pozisyonunu bulun. Gözlerinizi kapayın. Birkaç nefes egzersizi yapın; karın nefesleri çalışın ve elleriniz hep karnınızın üzerinde olsun. Bu şekilde bilinciniz vücudunuzun bu bölgesinde ve bu harekete odaklanacak. Zihniniz bir dolu düşünceyi atacak ve bedeninize odaklanacak.

Ardından vücudunuzun çarşafla temas eden tüm bölgelerine bakın ve hissedin. Başınızdan başlayarak; ardından boyun, omuzlar, sırt, karın, bacaklar ve ayaklar şeklinde kendinizi bırakın. Bunu yaparken vücudunuz gevşedikçe o bölgelerdeki sıcaklığı ve o sıcaklığın tüm vücudunuza yayılışını hissedin.

UYKU SORUNLARI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

uyku-sorununa-cozum

Bu yazı uyku sorununa iyi gelen bitki çayları dua uyku sorunlarına ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm çare son tedavisi evde hangi doktor bölüm bakar uyku sorunları için hangi doktora gidilir ne yapmalı dua ilaç çözümler nasıl çözülür tedavi edilir aşılır gider geçer düzelir olur gidiyor problemleri rahatsızlıkları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın