Uyku Düzensizliği Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

0
722
Okunma

Bu yazımızda sizlere son yıllarda giderek artan oranda rastlanmaya başlayan uyku düzensizliği çeşitleri hakkında bilgiler vermek istiyorum.

İlk önce uyku düzensizliklerinin çeşitleri hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz. Daha sonra ise uyku düzensizliğinin sonuçlarını ve nedenlerini aktarmaya çalışacağız.

Uyku Düzensizliği Nedir? Uzmanlar, 80 adet farklı tip uyku düzensizliği tespit etmişlerdir. Bunların en sık görüleni, insomnia denilen uykusuzluktur. Insomnia’dan sonra sırasıyla uyku apnesi (uykuda nefesin durması), horlama, narkolepsi ve uykuda yürüme gibi farklı uyku düzensizlikleri sıralanabilir.

İnsomnia: Bir insanda insomnia olup olmadığı polysomnogram adı verilen ve bir gece süren uyku testleri ile ortaya çıkarılabilir. Insomnia’nın karakteristik üç özelliği şunlardır:
1- İyi dinlendirmeyen bir uyku olması.
2- Uykunun bölünmesi
3- Deliksiz rahat kaliteli bir uykunun alınamaması

Insomnia birçok fiziki ve ruhi sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Solunum yollarındaki (burun, gırtlak) fiziki bir sıkıntı veya stres, sinirlilik, bu uyku düzensizliğine yol açabilir. Alkol, uyuşturucu, düzensiz uyku trafiği, uyku vaktine yakın egzersiz yapma, sigara, yatağı uyku dışı işlerde kullanma gibi birçok faktör uyku bozukluğunun sebebi olabilir.

Uyku Apnesi: İnsomnia’dan sonra en sık görülen uyku düzensizliği çeşididir. Horlama sıklıkla olur. Soluk alıp verme işlemi 10-60 sn arası durur. Apne (nefesin kesilmesi) uykuyu kesintiye uğratır ve gündüz olmadık yerlerde, meselâ direksiyon başında uyuklamaya yol açar. Hipertansiyon ve kalp rahatsızlıklarının oluşumuna katkıda bulunabilir. Erkekler kadınlara göre on kat daha fazla uyku apnesine yakalanır.

Narkolepsi: Bu kişiler herhangi bir an kendi istekleri dışında uykuya dalarlar. Bu çok ciddi bir problemdir. Daha çok erkeklerde görülür. REM fazına tesir eden sinir sistemi hastalıkları, narkolepsi sebeplerinin en mühimidir. Narkolepsi şikayeti olanlarda; halüsinasyon görülür, uyandıktan sonra birkaç dakika hareket edemezler ve zamanla kasları zayıflar.

Uykuda Yürüme: Daha çok çocuklarda görülür. Eğer yetişkinlerde görülürse durum ciddi olabilir ve tedavi gerekir. Çünkü ruhi ve fiziki meselelerden dolayı yürüme olmuştur. Çocuklardaki uyku düzensizlikleri zamanla düzelir. Kazalardan korunmak için pencere ve kapılar kilitlenebilir.

Uyku Düzensizliği Belirtileri
Eğer;
– Yüksek sesle horluyorsanız,
– Uyurken ara sıra solunumunuz duruyorsa,
Baş ağrısı ile uyanıyorsanız,
– Kiloluysanız,
– Uykuya dalmanız uzun sürüyorsa,
– Tansiyonunuz yüksekse,
– Okurken veya bir şey seyrederken uykuya dalıyorsanız,
– Konsantrasyon güçlüğü çekiyorsanız,
– Araba sürerken uykunuz geliyorsa,
-Uykuda yürüyorsanız,
sizde de bir uyku düzensizliği var demektir.

Uyku Düzensizliğinin Nedenleri
– Yapısal bozukluklar. (çene yapısının küçük ve arkaya doğru olması)
– Burun ve boğazdaki yapısal bozukluklar.
– Bazı hipotiroit (tiroit bezinin az çalışması) hastalığı.

Astım. (Astımlı kişilerde alerji de olduğundan, burun çok iyi çalışamıyor, tıkanıklık ve sinüzit oluşuyor. Buna bağlı olarak hasta burun problemleri de yaşıyor ve apne oluşuyor.)
KOAH hastalarında uyku apnesi daha sık görülüyor. Uyku sırasında soluk durması sonucu, kandaki oksijen düşüyor, ani ölümler oluşabiliyor. Bu sebeple konu ciddi olarak ele alınmalıdır. )
– Kişiye ait faktörler. (Sigara tüketilmesi, alkol alınması)

– Kalp hastalıkları ve hipertansiyon. (Dirençli hipertansiyonda iki-üç ilaç kullanılmasına rağmen tansiyon kontrol altına alınamıyor. Bu hastalarda alt sebep olarak uyku apnesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca kontrol altına alınamayan kalp yetersizliğine de bakılmalıdır.)
– Cinsel fonksiyon bozuklukları.
– Ense kalınlığı.

UYKU DÜZENSİZLİĞİ HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU İLETMEK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAuyku-duzensizligi-nasil-gecerBu yazı uyku düzensizliği nedir nelere neden olur neyin belirtisi nasıl geçer giderilir düzelir düzeltilir uyku düzensizliğinin zararları nedenleri sonuçları neden olduğu hastalıklar hangi doktor bölüm bakar belirtileri çeşitleri nedenleri baş ağrısı kilo yapar mı tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın