Ürtiker Hastalığı Nedir Ne iyi Gelir Tedavisi

0
705
Okunma
Bu yazımızda sizlere halk arasında kurdeşen olarak bilinen, aynı zamanda daha önce sitemizde daha önce kurdeşen olarak tanıttığımız bir hastalığı, ürtiker hastalığını anlatmak amacıyla yazıyoruz.
Sizlere kısaca ürtiker hastalığının ne olduğunu, nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Ürtiker Nedir? Halk arasında kurdeşen olarak bilenen ürtiker alerjik deri döküntüsü olarak tanımlanabilir.
Ürtiker Çeşitleri: Ürtiker  akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Altı haftaya kadar devam eden ürtiker çeşidine akut; 6 haftayı geçenlere ise kronik ürtiker adı verilir. Ancak yıllar içinde zaman zaman akut ataklar da ortaya çıkabilmektedir.
Ürtiker Nedenleri: Enfeksiyonlar, İlaç ve diğer kimyasal maddeler, Besinler( çerezler, yumurta, balık ve diğer deniz ürünleri, süt, çilek), Böcek sokmaları (arı, örümcek)
Ürtiker Belirtileri: Ürtiker hastalığında deri belirtileri, vücudun her yerinde görülebilen kırmızı, sert kabarıklıklar olarak ortaya çıkar. Büyüklükleri çok değişkendir, 1-2 mm veya geniş alanları kaplayan plaklar şeklinde olabilir. Kabarıklıklar çoğunlukla kaşıntı problemi oluşturur ve kaşıntı geceleri artar.
Klinik tablo akşamları ve adet döneminde şiddetlenebilir. Nadiren de olsa üzerinde su toplamaları görülebilir. Lezyonlar genellikle hiç iz bırakmadan 24 saat içinde kaybolur. Dudaklar ve göz kapaklarında şiddetli şişlikler ortaya çıkabilir.  Ürtiker hastalığında kusma, halsizlik, baş ağrısı, karın ağrısı, ishal, eklem ağrısı, baş dönmesi, bayılma gibi tüm vücudu etkileyen belirtiler de gözlenebilmektedir.
Ürtiker Tedavisi: Ürtiker hastalığının tedavisinde şu yöntemler uygulanabilir.

1. Tedavide ilk basamak ürtiker hastalığına neden olan faktörün uzaklaştırılması ve alımın durdurulmasıdır. Ancak neden kesin olarak gösterilip doktor tarafından önerilmedikçe gereksiz yere diyet yapılmamalıdır.

2. Eğer başka bir hastalık ürtikere neden olmuşsa onun tedavisi yapılmalıdır.

3. Ürtikerin neden olduğu yakınmaların tedavisi. Bunun için kullanılan başlıca tedavi seçeneği antihistaminiklerdir. Doktorunuz bunu tek bir ilaç veya diğer ilaçlarla kombinasyon şeklinde önerebilir. Size verilen ilacı doğru şekilde ve doğru zamanda almanız çok önemlidir. Bu nedenle önerilere dikkatle uyulması gereklidir. Genel olarak ürtiker antihistaminik tedavisiyle düzelme gösterir.

4. Kronik ürtikerli hastalar yakınmalarını nelerin uyardığını bilip ona göre önlem almalıdırlar. Bu hastaların ürtiker tablosu uzun süre sürebileceğinden antihistaminik tedavisini ne zaman kullanacaklarını bilmelidirler.

5. Genel olarak ürtiker iyi seyirli bir hastalıktır. Uzun süren durumlarda bile altta yatan hastalık bulunması nadirdir. Önemli olan hastanın ürtiker problemini kontrol etmeyi bilmesidir.

Ürtiker hastalığının doğal ve bitkisel yollarla tedavisini öğrenmek isterseniz, daha önce yazdığımız kurdeşene ne iyi gelir isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

ÜRTİKER HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

urtiker-ne-zaman-gecer

Bu yazı ürtiker hastalığı nedir nedenleri belirtileri sebepleri çeşitleri ölümcül müdür nasıl geçer olur tedavi edilir için bitkisel çözüm şifalı bitkiler ürtikerin tedavisi var mı ürtikere iyi gelen besinler ilaç sabun neden olan hastalıklar duş iyi gelir mi doğal kesin çare son ne zaman geçer ürtiker hastalığına iyi gelen yiyecekler kaplıcalar bitkiler ne iyi gelir hangi bölüm bakar hangi doktora gidilir kurdeşenin diğer adı nedir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın