Ülsere Ne iyi Gelir Bitkisel Çözümler

0
806
Okunma

Çağımızın en sık rastlanılan ve ne yazık ki beslenme bozuklukları ile genetik problemlerin birleşmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır ülser.

Mide de ortaya çıkan ve bizi oldukça rahatsız eden bir hastalık olan ülsere karşı iki tür çözüm vardır. Birincisi ülsere yakalanmamak için tüketilmemesi veya mümkün olduğunca uzak durulması gereken gıdalar, ikincisi ise ülsere yakalanma durumunda tedavi edici özelliği olan ve kesinlikle tüketilmesi gereken gıdalar.

Ülsere iyi Gelen Gıdalar, Bitkiler: Dilerseniz ilk önce ülsere yakalanan kişilerin beslenme şekilleri hakkında olmazsa olmazları anlatalım.

Lifli Gıdalar: Lifli gıdalar sindirim sırasında gıdaların parçalanması için salgılanan hidroklorik asidi kontrol altında tutarak ülser yaralarının bu asit nedeniyle tahriş olmasını engeller. Besin lifi açısından zengin sebze, meyve ve tam tahıllı ekmekler ülser belirtilerini hafifletmek ve ülserin genişlemesini engellemek için kullanılabilir.

K Vitamini: K vitamini ülser tedavisi için gerekli olan vitaminler arasında ilk sırada yer almaktadır. Açık yaraların kanamasını önleyici ve yaranın bulunduğu mide zarını iyileştirici özelliği sayesinde ülser tedavisi sürecini kısaltmaya yardımcı olur. K vitamini bakımından zengin lahana, ıspanak, avokado, kuşkonmaz, soya, aspir yağı, yonca ve çavdar unu gibi besinleri beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

Flavonoidler: Bu tip yiyecekler ülseri önleme ve yaraların iyileşmesine yardım edebilir. Peptik ülser oluşumundan sorumlu “Helicobacter pylori” bakterisinin çoğalmasını ve yayılmasını engelleyen flavonoidler en çok sarımsak, soğan, kereviz ve elma gibi yiyeceklerde bulunur. Bu gıdaları düzenli olarak tüketerek mide zarının zayıflamasını ve ülserin genişlemesini engelleyebilirsiniz.

Ülsere Neden Olan Yiyecekler ve Besinler: Bu tarz gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak gerek. Aksi halde sizde ülser hastalığına çok yakınsınız demektir.

Yağlı Yiyecekler: Yumurta, süt ürünleri, tavuk kanadı, işlenmiş etler, fast food ürünleri, patates cipsi, pastahane ürünleri ve sığır eti gibi doymuş yağ içeren gıdalar mide ülserini şiddetlendirebilir. Genellikle kızartma ürünlerinde kullanılan trans yağlar da mide ülseri olanlara tavsiye edilmemektedir. Trans ve doymuş yağ içeren gıdalar sindirimi zorlar ve sindirim sisteminin gıdaları parçalamak için daha fazla mide asidi salgılamasına neden olur. Daha fazla yağ asidi ise açık, iltihaplı ülser yaralarında tahrişe ve büyümeye yol açabilir.

Alkol: Teknik olarak gıda maddesi olmamakla birlikte aşırı alkol tüketiminin ülser belirtilerini şiddetlendirebileceği biliniyor. Alkol ve ülser arasındaki bağ bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da alkol tüketenlerde daha çok mide ülseri görülüyor. Alkol aynı zamanda ülser yaraları bulunmayan midede astara zarar vererek tahrişe yol açabilir.

Kafein: Daha çok kahve ile ilişkilendirilen ancak yeşil çay, siyah çay, kolalı içeceklerde de bulunan kafein, mide asidi üretimini arttırarak ülser belirtilerinin şiddetlenmesine ve yaraların tahriş olmasına neden olabilir.

ÜLSER HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

ulsere-iyi-gelen-bitkiler

Bu yazı ülsere iyi gelen bitkiler yemekler çaylar yiyecekler şeyler içecekler çorbalar yemek tarifleri ilaç otlar bal meyveler sebzeler bitki çayları ne iyi gelir iyi gelmeyen şeyler nasıl tedavi edilir geçer hangi doktor bölüm bakar doğal kesin bitkisel çözüm çare son için diyet ne yemeli alternatif tıp ülseri olanlar ne yemeli ne rahatlatır ne geçirir yememeli iyileştirir nasıl beslenmeli konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın