Uçakta Kulak Basıncının Artması ve Dengeleme

0
466
Okunma

Aramızdan eminim ki bazı arkadaşlar iş veya tatil sebebiyle sürekli olarak uçakla seyahat etmek zorunda kalıyor. Şahsen ben de işim sebebi ile ortalama olarak her hafta uçak yolculuğu yapmak zorundayım.

Sürekli şekilde uçak yolculuğu yapanların çok dert yandığı bir sağlık probleminden bahsetmek istiyorum bugünkü yazımda. Uçakta oluşan kulak basıncı ve kulak basıncı nedeniyle oluşan kulak ağrısı ile kulak basıncının ani şekilde değişmesi sonrasında oluşan kulakta acı hissi üzerine zihin yoracağız.

Bu paylaşımı dün akşam yaptığım uçak yolculuğunun hemen akabinde yazma gereksinimi duyuyorum. Sürekli şekilde uçağa binmeme rağmen inanın şu kulaklarımda müthiş bir basınç hissediyorum. Öyle ki uçaktan ineli neredeyse 5-6 saat gibi bir zaman geçti. Bu ağrı o kadar şiddetli ki neredeyse duyma kaybı oranım yarı yarıya şu an.

Şimdi ilk olarak uçakta kulak basıncının değişmesi ve ağrı oluşması nedenlerini sıralayalım.

Kulakta Basınç Nedenleri: Uçakta meydana gelen kulak basıncı tamamen östaki borusu ile ilgilidir. Uçak yükselirken ve alçalırken şeklinde iki farklı basınç oluşmaktadır.

Orta kulakta ki hava, uçak yükseldikçe genişler. Basınç farkı 20 m bara ulaşınca östaki borusu (kulakla boğaz arasındaki kanal) pasif olarak açılır ve genişleyen gazlar nazofarenks adı verilen bir olayla boğazın üst bölümüne doğru harekete geçer.

Uçağın alçalışı sırasında ise yukarıda verilenin tam tersi bir durum yaşanır. Çevre basıncın artmasına nedeniyle orta kulakta bulunan gazın hacmi git gide küçülür. Bu gazın hacminin normal değere ulaşması için nazofarenks denilen olayın olması ve orta kulağa hava gelmesi gerekmektedir. Ancak östaki borusunun tek yönlü mekanizma ile çalışması sebebiyle orta kulağa hava gönderilemez.

Sonuç olarak bu iki durum neticesinde kulakta basınç farkı hissi ortaya çıkar. Kısacası ani ve hızlı şekilde dış basınca kulağın hızlıca duyarlılık gösterememesi nedeniyle bu tarz bir kulak ağrısı durumu ile karşılaşırız.

Kulak Basıncı Değişince Ne Olur? Peki kulakta meydana gelen bu basınç farkı ile ortaya ne gibi durumlar çıkar? En çok görülen etki kulağın ya da kulakların belirli bir oranda tıkanması ve duyma hissinin yine belli bir oranda azalması ile karşı karşıya kalmaktır.

Özellikle grip veya kalıtsal bir hastalığa sahip olan kişilerin vücut direnci düştüğü için kulak basıncı bu durumdan daha fazla etkilenir ve neredeyse yarı yarıya varan duyma hissi ve duymanın azalması meydana gelir.

Ayrıca; mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi sonuçlarda, kulak basıncının değişmesi sonucunda ara ara görülebilen durumlardır.

Kulakta Basınç Tedavisi: Emin olun kulak basıncına karşı alınabilecek en etkili yöntem sakız çiğnemektir. Zira ben dün yaptığım yolculukta sakız çiğnemeyi unuttuğum için böyle bir durumla karşılaştım. Özellikle uçağın iniş ve kalkışı sırasında sakız çiğnerseniz, kulak basıncı oluşumundan en az şekilde etkilenirsiniz.

Bazı yolcular ise uçuştan önce dekonjestan bir hap veya burun spreyi kullanırlar. Bu yolla burun mukozası küçülür ve kulaklara daha kolay hava gönderilir. Reçetesiz satılan bu ilaçları hava limanı eczanesinden tedarik ederek edebilirsiniz.

Yine uçuş esnasında yudum yudum halinde su içmek başka bir basınç hissini geçirme yöntemi olarak bilinir.

Ne yaparsanız yapın hala kulak basıncı ile sorun yaşamaya devam ederseniz son bir önerim daha var sizlere. Uçuş esnasında bunu yapabilirsiniz. Burun deliklerinizi tıkayın, ağzınızı hava ile doldurun, yanak ve boğaz kaslarınızı kullanarak havayı geniz bölgesine doğru ittirin. Yine ağzınız ve burnunuz kapalı iken yutkunmaya çalışmakta kulak basıncını dengelemek için idealdir.

EĞER KONU YETERLİ DEĞİLSE, YAZIYA YORUM YAPARAK SORULARINIZI UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

ucakta-kulak-tikanmasi-nasil-onlenir

Bu yazı kulak basıncı dengeleme için ilaç artması nasıl ölçülür mide bulantısı tansiyon nasıl geçer giderilir neden artar nedir ne demek nedeni ne zaman geçer nedenleri nasıl azaltılır dengelenir tedavi edilir açılır düşürülür önlenir ne iyi gelir kulak basıncının yüksek olması uçakta kulak tıkanmasını önlemek için acısı ağrıması konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın