Trombosit Ne Demek Normal Değerleri Nedir

0
558
Okunma

Bu yazımda sizlere bir kan değeri olan trombosit hakkında bilgi vermek istiyorum.

Normal trombosit değeri, trombositin düşük ve yüksek olmasının nedenleri ile zararları ve trombositin ne işe yaradığı ile görevleri hakkında kısa kısa bilgiler aktaracağız.

İlk önce trombosit nedir bu konudan başlayalım.

Trombosit Nedir? Diğer adı kısaca plt; açık yazılımı ile platelet olan trombosit, kanama işlemi esnasında kanın pıhtılaşmasına yarayan hücre parçalarına verilen addır. Trombosit renksizdir, içeriğinde kemik iliği parçaları bulunur.

Trombosit oranının normal değerinden düşük olması vücudu kanamaya daha yatkın hale getirirken, trombosit değerinin normalden daha yüksek seviyede olması ise kanın pıhtılaşmasını hızlandırır.

Trombositin Görevi: Kanayan kanı durdurmasının yanı sıra herhangi bir damarın yaralanması ve zedelenmesi halinde yaralı damarın büzülmesi ve kan akışını yavaşlatma görevi de trombosite aittir. Yara alan damar üzerine gelen trombositler, şişerek yırtığı komple kaplarlar. Yapışkan madde salgılayan bu trombositler, diğerlerinin de yapışmasını sağlarlar.

Vücudumuz için hayati öneme sahip olan trombosit, kemik iliğinde bulunan megakoryosit adlı hücreler tarafından meydana getirilirler. Trombositin çoğalmasını veya ne kadar üretileceğini karaciğer kontrol eder. Görev süresi sona eren trombosit hücreleri, dalak tarafından parçalanarak ayrıştırılır ve vücuttan atılır.

Trombositin Normal Değerleri: Normal değer aralığı her mikro litrede (litrenin milyonda biri) 150.000 ile 400.000 arasında değişmektedir. Bu rakam kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. 1-3 mikron arasında mikroskop altında parlak mavi gözükürler. Sürekli olarak kendisini yenileyen vücutta bir trombositin yaşam süresi, 8 ile 10 gün arasında değişir. Şimdi sizlere trombosit değerinin normalden düşük ve yüksek olmasından bahsedelim.

Trombosit Düşüklüğü: Düşük trombosit tanımı, sayısı mikro litrede 150.000’den az olan trombosit için kullanılır. Diğer adı trombositopeni hastalığı olarak geçer. Trombosit sayısı bir kişide mikro litre bazında 50.000’in altına düşerse hayati risk oluşur.

Trombosit Düşüklüğünün Nedenleri: Kemik iliğinde yeterli miktarda trombosit üretilememesi, Trombositlerin kan dolaşımı esnasında veya dalak ve karaciğerde yıkıma uğraması, Dalak büyümesi, Aşırı alkol tüketimi, B12 vitamini eksikliği, Lösemi, Hepatit C, Kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavileri, Bazı ilaçlar, Hamilelik ile trombosit düşüklüğü meydana gelebilir.

Trombosit Yüksekliği: Yüksek trombosit tanımı, mikro litrede sayısı 400.000’den fazla olan trombosit için kullanılır. Diğer adı trombositoz hastalığıdır. Vücudun normal değerinden daha fazla trombosit üretmesiyle ortaya çıkar.

Trombosit Yüksekliğinin Nedenleri: Hemolitik anemi, Bazı iltihaplı hastalıklar, alerjik vücut tepkileri, Geçirilen bir ameliyatın yan etki göstermesi, Dalağın alınması, Kanser, Bazı ilaçlar neticesinde trombosit yüksekliği ortaya çıkabilir.

Farklı yazılarda ayrı ayrı olarak hem trombosit düşüklüğü hem de trombosit yüksekliği hakkında daha detaylı ve geniş bilgi verilecektir.

TROMBOSİT KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

trombosit-normal-degerleri

Bu yazı trombosit nedir ne demek normal değerleri görevi diğer adı yüksek düşük olması normal değeri zararları simgesi nerede üretilir neden düşer yükselir ne kadar olmalı belirtileri nasıl yükselir verilir düşürülür alınır yazılır düşer ölçülür ne kadar olmalı zaman verilir işe yarar zaman verilir yüksekliği nedenleri belirtileri düşüklüğü konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın