Trigliserit Nedir Yüksek Olması ve Zararları

0
630
Okunma

Bu yazımızda sizlere çoğu kişinin ilk defa duyacağı, lakin bazı kişiler için ise oldukça önemli bir kavram olan trigliserid veya trigliserit hakkında bilgiler vereceğiz.

Özellikle trigliseritin değeri, yüksek olması ve az olması ile görevleri hakkında bu yazı size oldukça faydalı olacaktır.

Trigliserit Nedir? Trigliserit 3 yağ asidi ve 1 tane de gliserolün birleşmesiyle oluşan doğal yağ birleşimine denir. Trigliseritler hayvansal ya da bitkisel olabilmektedirler.

Trigliserit Nasıl Oluşur? Bu maddeler vücuda alınan ancak yakılamayan besinlerin fazlalarından, organların etrafında ve deri altında biriktirilerek oluşturulurlar. Kısaca trigliseritler bağırsaktan emilen sindirilmiş besin maddelerinin yağ haline dönüşmesiyle oluşur.

Trigliseritin Görevleri Nelerdir?
– İyi bir enerji deposudur 1 gram Trigliserit 9 kalori enerji verir.
– Canlılarda deri altında birikerek vücut ısısının korunmasını sağlarlar.
– Organların etrafında birikirler ve bu organların darbelerden daha az etkilenmelerini sağlarlar.
– Yapılarında biriktirdikleri yağda eriyen vitaminleri depolayarak vitamin eksikliklerinden doğacak hastalıkların önlenmesinde görev alırlar.
– Kanın yoğunluğunu ayarlar ve bu sayede tansiyon hastalıklarında önemli rol oynarlar.
– Yapısına katılan bazı inorganik maddeler sayesinde vücudun inorganik madde dengesine yardımcı olurlar.
– Diğer yandan yağlar proteinlerle birleşerek protein etkinliğini artırıcı ve protein koruyucu olarak görev yaparlar.
– Trigliseritlerin en önemli görevlerinden birisi de hücre zarının yapısına katılmasıdır. Hücre zarının yapısına katılan yağlar bu yapının esnekliğini artırırken yağda eriyen vitaminlerin hücre içerisine alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Trigliserit Nasıl Yükselir? Böbrek hastalıkları, Pankreas iltihaplanması, Gebelik engelleyici haplar, Kandaki idrar içeriğinin artması, Glikojen depo hastalığı, Ağır enfarktüs, Kandaki yağ değerlerinin yükselmesi gibi etkenler Trigliserit oranını kanda artırır.

Trigliserit Değeri Nedir? Her şeyin azı karar çoğu zarar diye boşa demezler. Vücudumuz için hayati öneme sahip Trigliseritler de ancak dengeli alındığı takdirde faydalıdır. Normal bir insanın kanında açlık durumunda ki yağ oranı: erkeklerde 40–160 mg/dl kadınlarda ise 35–135 mg/dl olmalıdır. Bu değerlerin üstü ve altı zararlı bir durumdur.

Yüksek Trigliseritin Zararları: Trigliserit oranının yüksek olması Damar sertliği, Kalp ve damar hastalıkları, İnme, Beyin fonksiyonlarında tutukluk, Tansiyon dengesizlikleri gibi birçok soruna neden olmaktadır.

Trigliserit Nasıl Düşürülür? Öncelikle hareket etmek çok faydalı bir durumdur. İyi bir beslenme rejimi şarttır. Zararlı alışkanlıklar ciddi problemdir. Özellikle alkol kesinlikle alınmamalıdır. Sigara gibi kalp ve damarlar üzerinde ciddi sorunlar oluşturan faktörlerden de uzak durmalısınız.

Trigliserit Tedavisi: Trigliserit tedavisi ilaçlı ya da ilaçsız olarak yapılabilmektedir. Bu hastalıkta asıl tedavi yöntemi iyi bir egzersiz ve iyi bir beslenme rejimidir. Çeşitli diyetlerle yenmesi ve yenmemesi gereken besinler hassasiyetle belirlenerek tedavi doğal yollarla yapılmalıdır. Yüksek Trigliserit tedavisinde önemli olan bir diğer faktör de şifalı bitkilerdir. şifalı bitkilerden yararlanarak bu rahatsızlığın önüne geçebilir ve dahası tedavi olabilirsiniz.

KONU HAKKINDA KAFANIZA TAKILAN SORULARI YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

trigliserit-ne-demek

Bu yazı trigliserid ne demek yüksekliği düşürme nedir nasıl düşer düşürülür trigliseritin yüksek olması ne demek zararları düşürücü bitkiler yapısı değeri kaç olmalı hidrolizi nasıl tedavi edilir azlığı az olması belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın