Topuk Ağrısı Nedenleri Nasıl Giderilir

0
2235
Okunma

Ayaklarımız insan vücudunun bütün ağırlığını çeken ve kuvvete direnç anlamında vücutta en çok yorulan ve yıpranan bölgedir.

Hal böyle olunca topuklarda bu basınç ve kuvvet ile oldukça yıpranıyor. İnsan bedenini bir bina olarak düşünürsek, topuk bölgesi bizim temellerimiz konumunda yer alıyor. Bu sebepten temellere iyi bakmak gerekir. Yoksa o temel binanın ağırlığını kaldıramaz ve yıkılır.

Bu yazımızda sizlere topuk ağrısı hakkında kısaca bilgiler aktaracağım. Topuk ağrısı neden olur, nasıl geçer ve topuk ağrısını yok etmek için ne tür tedaviler uygulanır birlikte bakalım.

Topuk Ağrısının Nedenleri: Ayak tabanı ve topuğunun doğal yapısı, yanlış ayakkabı seçimi, çok fazla yürümek veya çok uzun süre ayakta durmak topuk ağrısına neden olan başlıca sebeplerdir.

Bu basit nedenlere ek olarak bel fıtığı sorunu yaşayanların da topuk ağrısı çekmesi normaldir. Diğer önemli sebepler ise plantar fasiit denen bir topuk zarı hastalığı, topuk dikeni, ayağın içe fazla basması anlamına gelen artmış pronasyon, aşil tendiniti ve romatoid artrit tipli romatizma hastalığıdır.

Çok basit bir ağrı gibi gözükse de topuk ağrısını hafife almayın ve sürekli tekrarlayan ağrılar yaşıyorsanız mutlaka uzman bir ortopedi doktoruna görünün.

Topuk Ağrısının Sonuçları: Topuk ağrısının oluşum nedenine göre ilaç, krem veya ağrı kesici kullanmanız, fizik tedaviye gitmeniz ya da cerrahi operasyon geçirmeniz gerekebilir.

Topuk Ağrısı Nasıl Geçer: Ağrıyan noktaya 5 dakika süreyle buz ile kompres yaparsanız topuk ağrısı kesilir. Ayak bilekleri ve topukları güçlendirecek egzersizler ve hareketler yapabilirsiniz.

Bitkisel çözüm olarak ise 1 litre suyun içerisinde kaynatacağınız iki avuç söğüt yaprağını lapa olarak olarak topuk bölgesine sarabilir veya bununla masaj yapabilirsiniz.

Topuk ağrısını önlemek isterseniz mümkün olduğunca rahat ayakkabılar giymeye çalışın. Egzersiz ya da spor esnasında mutlaka spor ayakkabısı kullanın.

Ayrıca topukları güçlendirecek egzersizleri en azından haftada 2-3 kez yapmaya çalışın. Unutmayın ki gün boyu yürüdüğümüz zaman topuklara yaklaşık olarak toplamda 60 tonluk bir kuvvet uygularız. Bu da topukların yıpranmasına ve yorulmasına neden olur.

Kısacası topuk ağrısına iyi gelen ayakkabı, bitkiler, kremler, ilaçlar şeyler gibi alternatiflerin hepsi topuk ağrısı için ameliyata veya cerrahi operasyona gerek kalmadan çoğunlukla fayda sağlamaktadır.

TOPUK AĞRISI VE TOPUK BAKIMI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

topuk-agrisina-ne-iyi-gelir

Bu yazı topuk ağrısının nedenleri sebebi nedir nasıl geçer bitkisel tedavisi topuk ağrısına ne iyi gelir bitkisel limon ibrahim saraçoğlu hangi bölüm bakar soğan evde doğal kesin çözüm çare son hangi krem ilaç iyi gelir iyi gelen ayakkabı ilaç bitkiler krem şeyler neye işarettir neyin habercisi ne zaman geçer nasıl olur geçer giderilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: topuk ağrısına soğan, topuk ağrısında hangi ilaç iyi gelir hap olarak

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın