Tiroid Testi Nasıl Yapılır Sonuçları Nedir

0
225
Okunma

Tiroid testi veya tiroit testi; aslında her ikisi de doğru lakin ilk kullanım şekli doğru olanı.

İmla dersini bir kenara bırakarak, tiroid testi nedir, neden ve nasıl yapılır gibi sorulara yanıt bulacağımız yazımıza başlayalım.

Tamamen tiroid bezlerinin doğru oranda çalışıp, çalışmadığı üzerine kurulu olan bir test ve bu bezlerin doğru oranda çalışmaması ile ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını ilgilendiren bir konu. Şimdi biraz detaya inmeye başlayalım.

Tiroid Testi Nedir? Tiroid testi, tiroid bezlerinin ne kadar hormon ürettiğini tespit etmek için yapılan teste denir.

Tiroid Testi Neden Yapılır? Tiroid hastalıklarının pek çok sebebi olabilir ancak tüm bu sebepler 2 ana tiroid hastalığına yol açar. Bunlardan birincisi tiroid bezlerinin normalden fazla hormon üretmesi olan hipertiroid, diğeri ise gerekenden az hormon salgılaması durumuna verilen ad olan hipotiroiddir.

Ek bilgi olarak şunu söylemek istiyorum; ilaç kullanımı, genetik faktörler, enfeksiyonlar ve bazı durumlarda da vücudun kendi bağışıklık sistemi tiroid bezlerinin salgıladığı hormon miktarını azaltıp çoğaltır.

Tiroid Testi Nasıl Yapılır? Tiroid testi kan alınarak içerisindeki tiroid düzeylerine bakılarak yapılmaktadır. Tiroid ile ilgili olarak kanda değerine bakılanlar şunlardır.

TSH (Tiroid Uyarıcı Hormonu): TSH beynin tiroid bezlerine ne kadar hormon salgılaması gerektiğini bildiren araçtır. Kandaki düşük TSH düzeyi genellikle tiroid bezlerinin fazla hormon salgıladığı yani hipertiroid anlamına gelir. Yüksek TSH düzeyi ise tiroid bezlerinin yavaşladığına yani hipotiroide işaret eder.

T4: Kanda olması gereken değerlerden daha yüksek T4 bulunuyorsa bu hipo ya da hipertiroid anlamına gelebilir. T4 seviyeleri aynı zamanda doktorun teşhis koyarken sorunun beyindeki hipofiz bezinden mi yoksa tiroid bezinin kendisinden mi kaynaklandığını görmesini sağlar.

T3: T3 diğer bir önemli tiroid hormonudur. T3 seviyeleri genellikle bir parça dalgalanmaktadır ancak yüksek T3 tipik olarak hipertiroide, düşük T3 seviyeleri ise hipotiroidin habercisidir.

Tiroid Antibody: Bağışıklık sistemiyle ilgili tiroid hastalıkları (Haşimoto tiroidi ve Grave hastalığı) vücudun kendini bakterilere ve virüslere karşı korumak için salgıladığı antikorların tiroid bezinde olumsuz etki yaratarak tiroid hastalıklarına sebep olduğu durumlardır. Yine kan testi ile bağışıklık sisteminin tiroid bezi üzerindeki etkileri teşhis edilebilir.

Tiroid testi için alınan kan örneklerinde tiroid hastalığı bulunmuşsa ancak net bir teşhis için yeterli veri elde edilememişse diğer bazı testler uygulanabilmektedir. Bu testler arasında;

Radyoaktif İodin Alımı: Tiroid bezleri hormon üretimini kan içerisinde bulunan iodinleri kullanarak yapar. Küçük bir radyoaktif iodin hapıyla doktor tiroid bezlerinizin hormon üretmek için ne kadar iodin kullandığını belirler. Eğer tiroid bezi çok iodin kullanıyorsa bu hipertiroid az kullanıyorsa hipotiroid rahatsızlığı belirlenir.

Ultrason: Ultrason tiroid bezlerinde gözle görülen bir büyüme olmaması durumunda bezlerin çok ya da az çalışmasına neden olabilecek kist ya da tümörleri belirlemek amacıyla kullanılır.

Tiroid hastalıkları yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin her insanda görülebileceği gibi özellikle 30-50 yaş arası kadınlarda daha yüksek oranlarda görülmektedir. Ailenizde tiroid hastalığı geçmişi varsa bu kan testini yaptırmanız ısrarla tavsiye edilir.

TİROİD TESTİ HAKKINDA SORULARINIZI YAZIYA YORUM YAZARAK UZMANLARA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

tiroid-testi-ne-kadar

Bu yazı tiroid testi nedir ne kadar normal değerleri ne için nasıl yapılır testleri nelerdir adı normal değerleri için hangi bölüme gidilir aç olmak gerekir mi sonuçları değerleri fiyatı kaç günde çıkar yüksek çıkarsa hangi doktor yapar aç mı yapılır tok karnına mı kaç para konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın