Tırnak Batmasına Ne Yapılır Ne iyi Gelir

0
1324
Okunma

Bu yazımızda hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir sağlık problemi olan tırnak batması hakkında çözüm önerileri ve bitkisel tavsiyeleri anlatacağız.

Dilerseniz ilk önce tırnak batması nedir bunu kısaca anlatalım.

Tırnak Batması Nedir? Tırnak batması, tırnağın et ile birleşen arka veya yan kısımlarının, deriye doğru gömülmesi ile ortaya çıkan ve bu rahatsızlığı yaşayan kişiye oldukça acı veren bir durumdur. Yazı içerisinde paylaşacağımız fotoğrafta tırnak batmasının ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Tırnak Batmasının Nedenleri: Tırnak batmasına karşı tedavi ve bitkisel çözüm yollarını anlatmadan önce isterseniz tırnak batmasının nedenleri ve sebepleri hakkında da kısaca bilgi verelim.

–  Ayağı fazlaca sıkan ve rahatsız eden dar kalıplı ayakkabılar veya yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak nedeniyle parmakların sıkışarak tırnağa baskı yapması sonucunda olabilir.

– Tırnakların şekilsiz şekilde kesilmesi sonucunda tırnak kenarları deriye gömülebilir. Bu sebepten tırnaklar düz olarak kesilmelidir.

– Tırnakta oluşan mantar enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar sonucunda tırnak yapısının genişlemesi neticesinde oluşabilir.

– Tırnakların yan taraflarında oluşan şiddetli bir yaralanma veya tırnak zedelenmeleri sonucunda tırnak batmasına rastlamak mümkündür.

Tırnak Batmasına Ne iyi Gelir? Nedenlerini öğrendiğimiz tırnak batmasına karşı uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerini sırasıyla aktaralım.

– Ayağınızı sıcak suda günde 4 kez en az 15 dakika süreyle bekletin. Suya sabun, tuz ya da herhangi bir ilaç veya damla eklemenize gerek yoktur.

– Deriye batan tırnağın köşesini kaldırarak tırnak ile deri arasına bir parça pamuk yerleştirin. Bu işlem oldukça acı verse de, evde tırnak batması tedavisinin en önemli kısmıdır. Bu pamuğu her gün düzenli olarak değiştirin. 7-15 gün aralığında tırnağınız büyüyecek ve tırnak batması problemi geçecektir.

– Tırnaklarınızı kestikten sonra sadece şekil vermek amacıyla değil, tırnak batmasını önlemek içinde törpü kullanmanız oldukça faydalı olacaktır. Tırnaklar kesildikten sonra törpü uygulayarak tırnak uçlarını yumuşatmak batmayı önleyecektir.

Tırnak Batmasına Bitkisel Çözüm: Dilerseniz bu uygulamalara ek olarak bitkisel çözüm yöntemini de uygulayabilirsiniz.

Malzemeler: Sarımsak (1 diş), Greyfurt kabuğu (1 tane), Soğan ( közlenmiş 1 tane)

Hazırlanışı: Sarımsağı soyun ve havanda iyice ezin. Daha sonra rendelenen greyfurt ve köz haline getirilen soğan ile pekiştirin. Bu karışımı her akşam yatmadan önce tırnak batması oluşan yere sürerek bandajla kapatın ve sabaha kadar bekletin. Bu uygulama haftada 2 kez uygulanır.

Tırnak Batmasına iyi Gelen Kremler: Her eczaneden rahatça temin edebileceğiniz enfeksiyon önleyici kremler tırnak batmasına çok iyi gelmektedir. Özellikle bir marka tavsiye etmiyoruz. Zaten bu kremlerin hepsinde, tırnak batmasına karşı aynı başarıyı yakalamak mümkündür.

TIRNAK BATMASI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YORUM YAZARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

tirnak-batmasina-ne-iyi-gelir

Bu yazı tırnak batmasına iyi gelen ilaçlar krem şeyler ne yapılır ilaç son ne iyi gelir soğan medikal çözüm nasıl olur önlenir geçer evde temizlenir oluşur tedavi edilir yapılır iyileştirilir ne yapılır doktoru bakar için ayakkabı tırnak teli merhem bant makas bitkisel doğal kesin çözüm çare nedenleri sebepleri belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın