Tifüs Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır

0
469
Okunma

Bu yazımızda sizlere ülkemizde pek fazla rastlanmayan lakin bazı ülkelerde hala çok canlar almaya devam eden bir hastalık olan tifüs hastalığı hakkında bilgi vermek istiyorum sizlere.

Tifüs hastalığı nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir, hastalığı teşhisi ve tedavisi nasıldır şimdi bunları anlatalım.

Tifüs Hastalığı Nedir? Tifüs veya lekeli humma hastalığı, Rickettsia bakterilerinin etken olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Tifüs, halk arasında lekeli humma olarak ta bilinir ve bitler aracılığı ile bulaşır. Neden olan etken bakterilerin, hücre içinde yaşama özellikleri vardır ve hücre dışında uzun süre canlı kalamazlar. Tifüs iki grupta değerlendirilir. Endemik tifüs ve epidemik tifüs şeklinde tipleri vardır.

Tifüs Nasıl Bulaşır? Tifüs hastalığı, akut tifüslü insanların kanını emerek enfekte olan insan bitinin, enfeksiyonu diğer insanlara taşıması sonucu bulaşır. Enfekte bit, diğer insanlardan kan emerek beslenir ve Rickettsiaları cilt üzerine bırakır. Bu kişiler saç diplerini yıkarken rickettsiaları veya bit parçalarını bitin ısırdığı yerin içine soktuğu için enfekte olurlar. Tifüs bakterisinin herhangi bir hayvan kaynağı yoktur.

Tifüs Hastalığı Belirtileri
Tifüs belirtileri genellikle başlangıçta değişkendir ve ani başlar. Belirtiler titreme, öksürük, yüksek ateş, düşük kan basıncı, eklem ağrısı, deri döküntüsü, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, şiddetli kas ağrısı, ışığa duyarlılık, bilinç bulanıklığı, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtiler görülür.

Tifüs Teşhisi: Tifüs tanısını hastada görülen klinik bulgular ile koymak mümkün olabilir. Ricketsia bakterisini kan tahlillerinde ayırmak zordur. Hastalığın başlangıcı, 2 hafta sonrası ve 4 hafta sonrası hastalığa özgü antikorların ölçümü tanıyı koyma da daha çok işe yarar.

Tifüs Hastalığından Korunma Yolları
Çok tehlikeli olan bu hastalıktan korunmak için biricik çare bitten sakınmaktır. Hasta bitsiz olmalı ve hastalarla temas etmiş olan eşya ve çamaşırlar bitten dikkatle temizlenmelidir. Koruyucu aşısı vardır.

Tifüs Tedavisi
Hasta sağlamlardan ayrılarak tedavi olunur. Eskiden özel surette mikroplar üzerinde tesir edecek bir ilâcı olmayan bu hastalık çok tehlikeli salgınlar yapmış, bütün dünyada pek çok insan öldürmüştür. Birinci büyük dünya savaşında bizim yurdunuzda da Tifüs pek büyük tahribata sebep olmuş, başta hastalara bakan hekimlerimiz olduğu halde çok sayıda insanlar bu hastalığa kurban olmuşlardır.

Yeni antibiyotik ilaçların keşfinden sonra hastalığın tedavisi kolaylaşmıştır. Çünkü bunlar arasında Chloramphenicol, Terramycin, Aureomycin gibi ilaçlar Tifüste pek şifalı tesir göstermekte ve hastanın hayatını kurtarmaktadırlar.

TİFÜS HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

tifus-hastaligi-hakkinda-bilgi

Bu yazı tifüs hastalığının tedavisi etkeni nedir neden olur kısaca bilgi nasıl bulaşır oluşur tedavi edilir tifüs hastalığına halk dilinde ne ad verilir ne denir tedavi yöntemleri korunma yolları belirtileri açıklaması zararları ile ilgili bilgiler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın