Tarçın Yağının Faydaları Kullanımı ve Yan Etkileri

1
796
Okunma

Uzun bir aradan sonra yine bir bitkisel yağ konulu makale ile karşınızdayım. Bu yazımda sizlere tarçın yağının faydaları, kullanımı ve özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Tarçın yağı, tarçın bitkisinin kabuklarından elde edilen şifalı bir bitki yağıdır. Tarçın yağı sinnamik, aldehit ve ogenol maddeleri içerir.

Tarçın Yağının Faydaları: Hoş kokulu ve şifalı bir bitki yağı olan tarçın yağı, özellikle mikrop öldürücü özelliği ile bir doğa mucizesidir.

Kan Temizleyici: İçeriğinde bulunan maddeler kanda bulunan toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Kan Dolaşımı: Kan inceltici özelliği kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Vücutta kan akışının artması ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.  Artan kan dolaşımı sayesinde vücutta oksijen miktarı artar. Ayrıca düzenli tarçın  kullanımı kalp krizi riskini azaltır.

Beyin Fonksiyonları: Tarçın ve tarçın yağının beyin fonksiyonlarını geliştirici etkisi vardır. Sinirlere karşı faydalıdır ve hafızayı güçlendirir.

Ağrılar: İçeriğinde yer alan anti-enflamatuar maddeler sayesinde kas ve eklem ağrılarına karşı iyi gelir. Özellikle artrit için faydalıdır. Aynı zamanda soğuk algınlığı nedeniyle oluşan baş ağrısına karşı kullanılabilir.

Şeker Hastalığı: Tarçın yağı kan şekerini kontrol altında tutmak için kullanılabilir. Özellikle Tip 2 diyabet hastaları için faydalı bir yağdır.

Enfeksiyon: İçeriğinde yer alan bileşenler hem dış hem de iç enfeksiyonlar için faydalıdır. Enfeksiyon nedeniyle oluşan bakterileri yok etmek için tarçın yağından yararlanılabilir.

Kanama: Tarçın yağının aşırı kanamayı durdurucu etkisi vardır. Dolayısı ile yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Ağız Spreyi: Mükemmel bir ağız spreyi olarak kullanılabilir. Ağız kokusunu engelleyerek ağız içinde ferahlık sağlar.

Solunum Problemleri: Grip, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi şikayetleri hafifletmek için kullanılabilir.

Kolon Kanseri: Kolon sağlığı için faydalıdır ve kolon kanserini önleyici etkiye sahiptir.

Tarçın Yağının Zararları: Tarçın yağının bilindik bir zararı bulunmamaktadır. Tarçın bitkisine alerjisi olanların kullanmaması gerekir. Ayrıca gebelik ve loğusa dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Tarçın Yağ Nasıl Kullanılır? Tarçın yağı, haricen kullanımlarda cilde masaj şeklinde uygulanabilir. Uygulanmak istenen alana 6-7 damla damlatılarak masaj yapılır ve cildin yağı emmesi sağlanır.

Dahilen kullanımlarda ise 1 kahve fincanı suyun içine 5 damla kadar damlatılarak gün içinde en fazla 3 defa içilebilir.

TARÇIN YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

tarcin-yagi-ne-icin-kullanilir

Bu yazı tarçın yağının faydaları kullanımı zararları yan etkileri saça dudağa faydası yararı nasıl çıkarılır kullanılır yapılır ne kadar fiyatı ne için kullanılır neye iyi gelir nerede satılır etkileri evde nasıl yapılır göbek eritme göğüs büyütme kullananlar kullanıcı yorumları ne işe yarar neye iyi gelir vazelin mantar maskesi dudak yüz konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın