Tarçın Çayının Faydaları Zararları Yan Etkileri Yapılışı

0
643
Okunma

Son dönemlerin en rağbet gören alternatif tedavi yöntemleri malumunuz ki bitkisel çaylar. Neredeyse her baharat ya da bitkinin bitkisel çayı hazırlanmakta ve kullanılmakta.

Ben sizlere bu yazımızda tarçın çayının hazırlanışını, ne işe yaradığını ve faydaları ile zararlarını kısa bilgilerle anlatmaya çalışacağız. Özellikle zayıflamak arzusunda olanlar mutlaka tarçın çayını alışkanlık haline getirmeliler.

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır? Tarçın çayı hazırlamak için iki farklı yolunuz var. Birincisi tarçın kabuğu kullanmak ikincisi ise tarçın tozu kullanmak.

Eğer tarçın çayını tarçının kabuğundan yapacaksanız 1 adet tarçın kabuğunu bir kaç parçaya bölerek yarım litre sıcak suya atıp 10 dakika süreyle demleyin.

Çayınızı tarçın tozundan hazırlayacaksanız bir çay bardağına 1 veya 2 çay kaşığı tarçın koyun ve üzerine sıcak su ekleyerek iyice karıştırın. 4-5 dakikalık demlenme süresinden sonra çayınızı tüketebilirsiniz.

Tarçın Çayının Faydaları: Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ve en çok rağbet gören baharatlardan birisidir. Tarçın; sindirim sistemi bozuklukları, ishal, adet dönemi öncesinde veya sonrasında oluşan adet ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir.

Bu özelliklerine ek olarak dolaşımı artırır, soğuk algınlığı belirtilerini azaltır, mide rahatsızlıklarını hafifletir, kilo vermeye yardım eder, kan şekerini düzenler, mide kramplarına iyi gelir, enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Tarçın Çayının Yan Etkileri ve Zararları: Tarçın tüketimi genel olarak herkes tarafından güvenli kabul edilmektedir. Ancak bazı kişilerde tarçına karşı aşırı duyarlılık ve hassasiyet olması mümkündür. Bu durum alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı konusunda yeterli klinik bilgi olmamakla birlikte, tüketimi yemeklerle sınırlandırılmalıdır. Bu dönemlerde bitkisel çay olarak kullanmamanız önerilir. Cilde uzun süre temas ettiğinde alerjiye ve tahrişe neden olduğu durumlara sık şekilde rastlanır.

TARÇIN ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

tarcin-cayi-nasil-yapilir

Bu yazı tarçın çayının faydaları zararları yan etkileri yapılışı zayıflatır mı zayıflamaya etkisi nelerdir tarçın çayı kaç kalori nasıl yapılır demlenir hazırlanır tüketilir ibrahim saraçoğlu ender saraç ne işe yarar ne kadar içilmeli ne zaman soğuk içilir mi nelere iyi gelir ne işe yarar neye iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın