Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nedir

0
739
Okunma

Bu yazımda sizlere oldukça sağlıklı ve besleyici olan tam buğday ekmeği hakkında bilgi vermek istiyorum. Tam buğday ekmeği nedir, neye iyi gelir, nasıl yapılır, farkı nedir ve faydaları nelerdir sözü uzatmadan anlatmaya başlayalım.

Neredeyse tüm beslenme uzmanları (protein ağırlıklı beslenme ve çok az karbonhidrat tüketimi önerenler hariç) normal beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketilmesini öneriyor.

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları: Şimdi sizlere tam buğday ekmeğinin sağlık ve beslenme açısından faydalarını anlatmak istiyorum.

Besin değeri içerisindeki biyoaktif bileşenlerden dolayı oldukça yüksektir.

Tam Buğday Ekmeği vücudumuza B vitamini açısından, mineral ile posa bakımından güzel bir kaynak sağlar.

Tam Buğday Ekmeği bağırsakların çalışmasını düzenler ve kan lipitlerini de kontrol altında tutar.

Şeker kontrolünü sağlar. Az enerji vererek, uzun süre tok kalınmasını sağlamaktadır. Bu sayede günde alınması gereken enerjiyi ve obezitenin gerçekleşme tehlikesini uzak tutar.

Kanserin kimi çeşitlerine karşı koruyucudur. Ayrıca yüksek tansiyonu olanlara da iyi gelmektedir.

Kalp, damar problemi olan kişilerinde tüketmesinde fayda vardır.

Tam tahıl ürünlerinin sağladığı Magnezyum glikozun kullanılmasını olumlu etkiler ve içlerinde bulunan E vitaminiyle, öbür antioksidanları Metabolik sendromu önlemede yarar sağlamaktadır. 

Tam Buğday Ekmeğinin Kalorisi: Tam buğday ekmeği 100 gramda 259 kalori içerir. 100 gram ekmekte 47.14 gram karbonhidrat, 4.11 gram yağ, 9.13 gram protein bulunur. Alınan 259 kalorinin %72’si karbonhidratlardan, %14’ü yağlardan ve %14’ü proteinlerden gelir. Karbonhidratların %18’ini lif oluşturur.

Tam Buğday Ekmeğinin Farkı: Tam buğday ekmeğinin yapım aşamasında buğdayın bütünü kullanılır. Diğer bir ifadeyle ayrıştırılan herhangi bir bölümü yoktur. Oysa beyaz ekmek yapımı böyle değildir. Beyaz ekmek yapımı sırasında buğdayın kepek ve “ruşeym” kısmı ayrılır.

Tam buğday 3 kısımdan oluşur;

Ruşeym: Buğdayın çekirdek kısmına verilen addır. Ağırlık olarak buğdayın sadece % 2.5 oranında bir kısmını oluşturur. Lif bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda vitamin ve mineraller bakımından da zengindir.

Kepek: Bu kısım buğdayın en dış kısmıdır. Buğdayın kabuğu olarak bilinen kepek, buğdayın % 15’ini oluşturur. Lif bakımından buğdayın en zengin bölümüdür.

Endosperm: Buğdayın büyük bölümüne verilen addır. Ortalama bir buğdayın % 80’lik kısmını oluşturur. Özellikle nişasta yönünden zengindir.

TAM BUĞDAY EKMEĞİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

tam-bugday-ekmeginin-yapilisi

Bu yazı tam buğday ekmeğinin faydaları yapılışı yararları kalorisi zararları normal ekmekten farkı rengi glisemik indeksi karbohidrat değeri nedir ne kadar nerede satılır ne kadar yenmeli neden pahalı fiyatı nasıl yapılır anlaşılır olur kalori fiyat uno nedir ekşi tost bim dilimi kaç kalori besin değeri markaları özellikleri çeşitleri kilo aldırır mı verdirir mi kabızlık yapar mı gluten sağlıklı mı spor alerji yapar mı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın