Tahin Pekmez Karışımının Oranı Faydaları

0
588
Okunma

Özellikle kış aylarında oldukça sık şekilde kullanılan bir besin olan tahin pekmez karışımı hakkında bilgi vermek istiyorum bu yazımızda sizlere.

Çok uzatmadan tahin pekmez karışımının faydaları ve zararları ile tahin pekmez karışımının oranı ve nasıl yapıldığı hakkında kısaca bilgiler verelim şimdi.

Tahin Pekmez Karışımı Nasıl Yapılır? Genel olarak kişilerin kendi zevkine göre ayarlanan tahin – pekmez karışımı, tahinin susamdan yapılmış olması sebebiyle fazla yağ içermesi ve pekmezin besleyici ve acıkmayı önleyici bir besin olması sebebiyle genel olarak 1/3 oranında hazırlanmaktadır. En ideal ölçüsü 1 çay bardağı tahinle, 3 çay bardağı su karıştırılarak hazırlanan tahin pekmez karışımı, bu oranlarda hazırlandığında oldukça besleyici ve lezzetli bir karışım oluşturmaktadır.

Tahin Pekmez Karışımının Besin Değeri: Tahinin içeriğinde yüksek oranda yağ içermesi ve pekmezin de şeker içerikli bir besin olması sebebiyle tahin-pekmez karışımı yüksek kalori içermektedir. 100 gram karışım içerisinde 694 kalori içeren tahin-pekmez, genel olarak tüketilen miktarı ile değerlendirilirse 1 yemek kaşığı içerisinde (15 gram) 104 kalori bulundurmaktadır.

Yüksek miktarda karbonhidrat içerdiğinden dolayı kilo problemi yaşayan kişilere fazla önerilmeyen bu karışım, protein, yağ, sodyum ve potasyum miktarı açısından da zengin bir besin kaynağıdır. İçeriğinde kolesterol bulundurmaması sebebiyle de faydalı bir besin olarak görülen tahin pekmez içerisinde vitamin, kalsiyum veya demir gibi enzimler de bulunmamaktadır.

Tahin Pekmez Karışımının Faydaları: Tahin ve pekmez karışımını özellikle sabah kahvaltısında son derece lezzetli ve enerji verici bir karışım olarak tüketebiliriz. Başta üzüm olmak üzere pek çok meyveden yapılan pekmezle, susamdan yapılan tahin ayrı ayrı çok değerli iki besindir.

Karışımları ise, kış aylarına ve ülkemize özgüdür. Tahin hücreleri yeniler, tahinin ham maddesi olan susam, besin değerleri açısından zengindir. Susamda yüzde 45 protein, yüzde 55 yağ vardır. Hücreleri yeniler ve yaraları iyileştirir. Tahinde bol miktarda lesitin (E vitamini) bulunur. C ve B vitaminleri de boldur.

İki çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo biftek içerisinde bulunan kadar protein vardır. Tahin ve pekmez karışımı kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanıklığını engeller. İdrar söktürücüdür. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde etkilidir.

Tahin Pekmez Karışımının Zararları: Her güzel şey gibi ne yazık ki tahin pekmez karışımının da bazı durumlarda tüketilmemesi gerekmektedir.

Tahinin içerisinde bulunan fazla yağ, pekmezin de içerisinde bulunan fazla şeker özellikle kilo problemi yaşayan insanlar tarafından az tüketilmesi gerektiğini gösterir. Tahin pekmez karışımı fazla tüketildiği takdirde, vücutta su tutulmasına da sebep olabilmektedir.

Özellikle tahinin içerisinde yüksek miktarda bulunan protein, böbrek rahatsızlığı yaşayan insanlar için olumsuz etki oluşturabilmektedir. Pekmez içerisinde bulunan yüksek miktarda şeker ise şeker hastaları için tehlike oluşturabilmektedir.

Dilerseniz site içerisinde daha önce paylaştığımız pekmezin faydaları ve tahinin faydaları başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

TAHİN PEKMEZ KARIŞIMI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAtahin-pekmez-karisiminin-faydalari

Bu yazı tahin pekmez karışımının faydaları oranı oranları nasıl yapılır tarifi kalori besin değeri kilo yapar mı ölçüsü neye iyi gelir ne işe yarar ne kadar yenmeli nerede saklanır ne zaman katılaşır yapılır nereden alınır neyle yenir nasıl yapılır saklanır tahin pekmezin ingilizcesi yararları bebeklere cilde faydası mideye zararları neden katılaşır nasıl karıştırılır hazırlanır karışır yenir tüketilmeli kilo aldırır hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın