Sütün Yararları Kalorisi Besin Değerleri Nedir

0
499
Okunma

Bu yazımızda sizlere beslenme konusunda doğumdan ölüme kadar oldukça önemli bir yer tutan süt hakkında bahsetmek istiyorum. Sizde hak verirsiniz ki süt önemsiz veya yeri doldurulabilen bir besin maddesi olsaydı insanlar doğdukları zaman hayata süt içerek başlamazdı.

Süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere, 7’den 70’e herkesin vücudu için lüzumlu olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran, vazgeçilmez tek besin kaynağıdır.

Süt, büyüme ve gelişmenin temel yapı taşlarını içerir. Vücudun birçok hayati fonksiyonunu sağlayan kalp, sinir ve kas hücreleri için gerekli unsurlara sahiptir. Sütte, kalsiyumun yanı sıra, potasyum, fosfor ve protein bulunur.

Süt, hücre dokularının oluşmasında, yıpranan kısımların yenilenmesinde önemli rol alırken, uzun ve sağlıklı bir hayat için ideal bir besindir. Bilhassa, 2 yaşın altındaki çocuklara tam yağlı süt verilmelidir.

Faydaları saymakla bitmeyen sütün veya sütten yapılan yiyeceklerin günde en az yarım litre tüketilmesi gerekmektedir. Ancak Türkiye’de, kişi başına yıllık süt tüketimi, sadece 5-6 litre düzeyindedir. Dünya yıllık süt tüketimi ortalaması ise 18-20 litredir. Yıllık süt tüketimi, AB ülkelerinde 80-90 litre, ABD’de ise 120 litreye kadar çıkmaktadır.

Şunu unutmamak gerekir ki yarım kilo süt, günlük ihtiyacımız olan; kalsiyumun % 75’ini, fosforun % 60’ını, iyotun % 25’ini, B2 ve B12 vitaminlerinin % 77’sini, C vitamininin % 15’ini, A vitamininin % 23’ünü, D vitamininin ise % 16’sını karşılar.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin en temel ögelerinden birisi olan sütün diğer bazı faydaları şu şekilde sıralanabilir.
– Büyüme ve gelişmeyi sağlar,

– Dişleri korur ve çürükleri önler. Yemek arası içecek olarak dişleri de korur,

– Hücre ve doku oluşumunda rol alır,

– Saç ve tırnak oluşumunda rol alır,

– Yağsız süt, kolesterolü düşürür,

– A, B, C, D, E, K vitaminlerini içerir,

– Yaraların çabuk kapanmasını sağlar,

– Kanın çabuk pıhtılaşmasını sağlar,

– Kasları güçlendirir,

– Hücreleri onarır,

– Kemikleri sertleştirir,

– Kronik bronşiti önler,

Kemik erimesini önler.

– Beynin gelişmesi ile çalışmasında faydalıdır.

SÜT HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

sut-nasil-yapilir

Bu yazı sütün yararları zararları kalorisi bileşimi kesilmesi besin değerleri nedir ne işe yarar neye iyi gelir ne zaman içilir neden kesilmez neyden yapılır neden uyku getirir ne kadar içilmeli kaynatılır nasıl yapılır ısıtılır saklanır içilir sağılır çalınır üretilir bozulur süt neden taşar kesilir kesilmez konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın