Sürekli Yorgunluk ve Halsizlik Neden Olur Nasıl Geçer

0
1708
Okunma

Çağımızın en sık karşılaşılan rahatsızlıklarının başında sürekli hale gelmiş yorgunluk ve halsizlik hissi yer alıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; yorgunluğun veya halsizliğin artık sürekli hale gelmiş olması ve ne yaparsanız yapın bu durumdan kurtulamıyor olmanız.

Sizler için sürekli yorgunluk ve halsizlik hissine neden olan faktörleri derledik. Sadece derlemekle kalmadık bu nedenler için çözüm yollarını da anlatmaya çalıştık. Unutmayın ki yorgunluk ve halsizlik bile olsa bu sorunu önemseyin ve üzerine gidin. Unutmayın ki bir çok önemli hastalık bu şekilde kendini önceden belli ediyor.

Yeterli Uyku Uyumamak: Yeterince uyku uyumamak gözle görülebilir bir yorgunluk nedenidir. Bu durum konsantrasyonunuzu ve sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Yetişkinler her gece 8 saat uyku uyumalıdır.

Çözüm: Önceliği uykunuza verin. Uyku saatlerinizi belirli bir düzende tutun. Cep telefonunuzu yatak odanızın dışında bırakın.

Uyku Apnesi: Bazı insanlar yeterince uyku uyuduklarını düşünürler ancak uyku apnesi buna engel olur. Uyku apnesi gece boyunca belirli aralıklarla solunumu durur.

Çözüm: Eğer olmanız gerekenden daha kiloluysanız zayıflayın. Sigara kullanıyorsanız bırakın.

Yetersiz Beslenme: Çok az yemek yemek bitkinliğe yol açar ancak yanlış besinler tüketmek de yorgunluğa sebep olabilir. Dengeli beslenme kan şekerinizin normal seviyede kalmasına yardımcı olur ve kan şekeri düşmesi sonucu oluşan ağırlık hissini önler.

Çözüm: Her zaman kahvaltı yapın. Her öğünde protein ve kompleks karbonhidratları içermesine özen gösterin.

Anemi (Kansızlık): Anemi kadınlarda yorgunluğa yol açan nedenlerden biridir. Regl döneminde oluşan kan kaybı demir eksikliğine sebep olabilir.

Çözüm: Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi varlığında demir takviyeleri alın. Yağsız et, karaciğer, kabuklu deniz ürünleri, fasulye gibi zengin demir içeren besinler tüketmek de demir eksikliğini önlemeye yardımcı olacaktır.

Depresyon: Halsizlik, baş ağrısı, iştah kaybı en sık görülen belirtilerdendir. Eğer 2 haftadan daha uzun süredir kendinizi yorgun ve kötü hissediyorsanız, bir doktora başvurun.

Çözüm: Depresyon psikoterapi ve/veya ilaç terapisi ile başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Hipotiroidizm: Tiroit boynun alt tarafında bulunan küçük bir bezdir. Tiroit bezi metabolizmayı kontrol eder. Tiroit bezinin normalin altında çalışması ve metabolizma fonksiyonlarının çok yavaşlaması halinde kişi kendini halsiz hisseder ve kilo alır.

Çözüm: Eğer kan testleri tiroit hormonları seviyenizin düşük olduğunu doğruluyorsa, ilaç tedavisine başlamanız gerekebilir.

Aşırı Kafein: Çok fazla kafein tüketmek kalp atım hızını, kan basıncını ve sinirlilik halini artırır.

Çözüm: Kafein içeren içecek, ilaç, çay, kahve ve çikolata tüketimini kademeli olarak kesin.

Gizli İdrar Yolu Enfeksiyonu: Eğer daha önce idrar yolu enfeksiyonu geçirdiyseniz yanma hissi ve acil işeme hissine büyük bir ihtimalle aşinasınızdır.

Çözüm: Antibiyotikler idrar yolu enfeksiyonunu tedavi eder. Yorgunluk ise 1 hafta içerisinde genellikle geçer.

Diyabet: Diyabet hastası olan kişilerde anormal derecede yüksek miktarda şeker, vücut hücrelerine girip enerjiye dönüşmek yerine kan dolaşımında kalır. Sonuç olarak vücut yeterince besin tüketmesine rağmen enerjisiz kalır.

Çözüm: Diyet ve egzersiz gibi yaşamsal değişiklikleri, yüksek kan şekerini düşürmeye yarayan ilaçları içeren kompleks bir diyabet tedavisi görmeniz gerekebilir.

Dehidrasyon: Dışarıda veya masa başında nasıl bir ortamda çalışıyor olursanız olun vücudunuzun iyi çalışması ve nem dengesini koruması için yeterli suya ihtiyacı vardır.

Çözüm: Gün boyunca su için. Yeterli su tüketildiği zaman idrar rengi açık olur.

Kalp Hastalığı: Ev temizleme, çim biçme, alışveriş yapma gibi günlük çalışmalar yorgunluk hissiyle bölünüyorsa bu durum kalbinizin normal çalışmadığının belirtisi olabilir.

Çözüm: Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç kullanımı ve tedavi edici prosedürler kalp hastalığını kontrol altına alır ve eski enerjinize kavuşmanızı sağlar.

Vardiyalı İş: Geceleri çalışmak veya vardiya dönüşümü vücut saatinizi altüst edebilir. Uyanık olmanız gereken zamanda yorgun hissedebilirsiniz. Gün içerisinde uyku uyuma sorunu yaşayabilirsiniz.

Çözüm: Dinlenme ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda gün ışığına teması sınırlandırın. Odanızı karanlık, sessiz ve serin tutun.

Besin Alerjisi: Bazı doktorlar gizli besin alerjilerinin uykulu hale yol açtığını düşünürler. Eğer yorgunluğunuz yemeklerden sonra yoğunlaşıyorsa, yediğiniz herhangi bir şeye karşı hafif bir alerjiniz olabilir.

Çözüm: Yemek yedikten sonra yorgunluğunuzun artıp artmadığına dikkat edin. Eğer yorgunlukta bir artış hissediyorsanız, buna yol açan açan yiyecekleri tespit etmeye çalışın.

Kronik Yorgunluk Sendromu: Eğer 6 aydan daha uzun bir süredir yorgunluk hissediyorsanız ve bu yorgunluk hissi günlük çalışmaları yapamayacak kadar şiddetliyse kronik yorgunluk sendromu olabilir.

Çözüm: Kronik yorgunluk sendromu için hızlı bir tedavi şekli yoktur. Ancak hastalar kronik yorgunluk sendromu varlığında daha iyi bir uyku için gerekli alışkanlıkları edinme, uyku saatlerini belirli bir düzende tutma ve hafif bir egzersiz programı uygulama sayesinde sıklıkla fayda görürler.

SÜREKLİ YORGUNLUK VE HALSİZLİK HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

surekli-halsizlik-nasil-gecer

Bu yazı sürekli yorgunluk halsizlik hissi uyku hali sinirlilik ve mide bulantısı devamlı nedenleri neden olur nasıl geçer uyuma isteği sebepleri ne iyi gelir yorgunluğa halsizliğe hangi doktora gidilmeli için okunacak dua nedeni neyin belirtisidir dikkat çözüm konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: yorgunluk ve halsizlik nedenleri, halsizlik ve yorgun hissetme nedenleri, halsizlik ve yorgunluklar nasıl giderilir, ellerde yorgunluk neden olur, sürekli halsizlik yorgunluk nedenleri, yorgunluk nasil gecer

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın