Sümük Nedir Ne işe Yarar Nasıl Oluşur

3
2099
Okunma

Bazılarınız bu yazıyı okurken iğrenecek buna adım gibi eminim lakin her şey öyle göründüğü gibi değil.

Bu yazımda sizlere vücudun ürettiği bir pislik gibi görünen fakat aslında vücudu her türlü hastalıktan korumaya çalışan ve bu neticede üretilen bir sıvı olan sümük veya mukusu anlatacağım.

Sümüğün nasıl ve nerede oluştuğunu, neden renginin değiştiğini, nasıl geçtiğini ve faydalarını anlatmak farklı bir yazı deneyimi olacak.

Sümük Nedir? Sümük veya tıp dilindeki adıyla mukus, solunum yollarının ilk koruyucudur. Sürekli üretilen, günlük miktarı 500–1000 miligram olup, İçerisinde %95 su, %3 organik maddeler enzimler proteinler ve %2 mineraller olan yapışkan bir sıvıdır.

Sümük Nasıl Oluşur? Sümük salgısının bazı dönemlerde arttığına ve azaldığına şahit oluruz. Peki sümüğün nasıl ortaya çıktığını yeteri kadar biliyor muyuz?

Mukus hücreleri, mukoza zarı içerisindedir. Mukus vücudumuzda, akciğerden, burundan ve sindirim sisteminden salgılanmaktadır.

Sümük Ne işe Yarar? Hiç boşuna sümük deyip geçmeyin ve gülmeyin bile. Sümük emin olun bir çok konuda size fayda sağlayan akışkan bir sıvı. Sizlere kısa kısa sümüğün faydaları ve ne işe yaradığını maddeler halinde sıraladım.

– Burundaki mikrobik hastalıklar, soğuk algınlığı, alerji, baharatlı yiyecekler, görevi vücuda giren zararlı maddeleri yok etmek olan burun salgısını artırır. Bu şekilde artan salgı ile daha kolay temizleme sağlanmaya çalışılır.

– Soğuk hava burun içindeki ince tüycüklerin hareketini bozarak mikropların yerleşmesini ve hastalık yapmasını kolaylaştırır. Arkaya gönderilemeyen ve artmış olan salgı önden akar.

– Alerji varlığında alerjenlerin solunum yollarına ve akciğere gitmesini önlemek için burun salgısı artar.

– Kırmızıbiberde bulunan kapsaisin, sıvıyı inceltip akışkan hale getirerek doğal bir burun tıkanıklığını giderici görevi yapar.

– Sümük bakteri, virüs gibi mikroplarla hastalık olduğunda miktarı artar. Başlangıçta koyu olmayan berrak sümük birkaç gün içinde koyulaşır, sarıdan yeşile değişen bir renk alır. Hastalık halindeki bu sümüğün arkaya, genize akan kısmı balgam olarak değerlendirilir. Kısacası sümüğün renginin değişmesi tamamen vücuttan atılan mikroplar ile alakalıdır.

Sümük Nasıl Geçer? Sümük için doğal ve kesin çözüm yollarını bitkisel tedavi ile bulmak çok kolay. Sümüğe ne iyi gelir diyenler için bazı karışım önerilerimiz var.

– İlk olarak limon ve su kürü oldukça güzel gelecektir. Günde 3 kez alık bir su içerisine yaklaşık olarak 7-8 damla limon damlatın ve burnunuza çekin. Bu sayede hem sümük hem de burun akıntınız geçecektir.

– Zencefil kökü ya da yaprağını iyice çiğneyin. Çıkan suyu yutun ve vücudunuzdaki dolaşımı arttırın. Bu sayede burun akıntınız 3-4 gün içerisinde geçecektir.

– Ilık bir su içerisine yeterince tuz koyun ve iyice karıştırın daha sonrasında çay kaşığı üzerinden bu karışımı burnunuza yavaşça çekiniz. Uygulamaya en az 2-3 gün devam edin.

SÜMÜK HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

sumuge-ne-iyi-gelir

Bu yazı sümük nedir necis midir ne işe yarar neden kokar nasıl çıkarılır oluşur geçer atılır sümüğün diğer adı rengi özellikleri rengine göre hastalıklar yapısı faydaları zararları kokusu kaç kalori sarı yeşil kurutucu söktürücü doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi iyi gelen ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: sümük nasıl oluşur, sümük neden oluşur, burnunda sümük nasıl oluşuyor, burundaki sümük neden oluşur, burundan koyu sumuk akması, sümük, sumuk nasıil oluşur

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın