Su Çiçeği Aşısı Nedir Kaç Yıl Korur Yan Etkileri

0
1149
Okunma

Bu yazımda sizlere, hayatınız boyunca mutlaka bir kez karşılaşacağınız bir rahatsızlık olan su çiçeği hastalığının aşısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Şahsen ben su çiçeği hastalığına yakalandığım zaman okuldan kaytardığım için pek bir mutlu olsam da, yetişkin bir birey olunca durum pek öyle rahat olmuyor.

Sizde bebekleriniz ve çocuklarınız için bu güzel ve faydalı yazıyı mutlaka okumalısınız bence. Unutmayın ki bir gün mutlaka su çiçeği aşısı ile karşılaşacaksınız, tabi bebek beklentiniz varsa bir ön hazırlık olabilir bu yazı.

Su Çiçeği Aşısı Nedir? İlk kez 1974 yılında Japonya’da bulunan ve kullanılmaya başlanan bu aşı daha sonra sağlık konusunda ileri seviyede olan bazı ülkeler tarafından da üretildi ve neredeyse tüm dünyada kullanılmaya başlandı.  Aşı, canlı su çiçeği mikrobunun canlılığını kaybetmeden zararsız hale getirilmesi ile ortaya çıkarılır ve bu hastalığın tedavisinde kullanılır.

Su Çiçeği Aşısının Adı: Şu an benim bildiğim kadarı ile piyasada su çiçeği aşısına karşı üretilen ve kullanılan 2 farklı aşı var. Bu aşıların adı ise Varilrix ve Ocavax (Okavax). Ben size ikinci aşı markasını kullanmanızı öneririm.

Su Çiçeği Aşısı Kimlere Uygulanır? 
Su çiçeği aşısının düzenli olarak uygulandığı sağlık seviyesi olarak gelişmiş ülkelerde, 12-24 ay arasındaki çocuklar bir kez su çiçeği aşısı olur. Ayrıca su çiçeği geçirmemiş daha büyük çocuklara ve yetişkinlere de su çiçeği aşısı yapılmasında sakınca yoktur.

Su Çiçeği Aşısı Kimlere Yapılmaz? Su çiçeği aşısının içeriğinde bulunan (albumin, laktoz, neomisin, aminoasit) gibi maddelere karşı alerjisi olanlara, bağışıklık sistemi yetersiz olanlara, gebelere ve su çiçeği aşısından sonra gelen 3 ay içinde gebe kalmayı düşünenlere bu aşı uygulanmaz. Suçiçeği geçirdiği bilinen ve daha önce aşı yaptıran kişilere aşının yapılması gereksizdir.

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır? Ne yazık ki ülkemizde son yıllara kadar oluşan düzenli aşı kültürü pek yoktu. Eskiden aile hekiminin bilgilendirmesi ve aile veya bireyin kendi isteği ile 12 ay – 12 yaş arasındaki çocuklara bir kez, 13 yaşından büyük bireylere ise en az 4 hafta ara ile 2 kez su çiçeği aşısı uygulanırdı. Günümüzde ise su çiçeği aşısı, bebeklerin aşı takvimine girmiş durumda.

Su Çiçeği Aşısı Nereye Yapılır? Büyük çocuk ve yetişkinlerde üst kola, küçük çocuklarda ise kola veya bacağa su çiçeği aşısı yapılabilir. Aşı deri altına veya kas içine uygulanırken, diğer aşılarla aynı anda yapılabilmesine rağmen, farklı bir kol veya bacağa uygulanmalıdır.

Su Çiçeği Aşısının Koruyuculuğu: Su çiçeği aşısı hafif hastalığa karşı %85 oranında koruma sağlar. Ağır hastalığa karşı koruyuculuk ise %95’in üzerinde bir oran yakalamıştır. Aşı yapıldıktan sonraki ilk 20 yılda, bağışıklık düzeyinde herhangi bir azalma görülmemiştir. Dolayısıyla en az 20 yıl koruyucu olduğunu söylemek mümkündür.

Su Çiçeği Aşısının Yan Etkileri: Aşının yan etkileri nadir olarak ortaya çıkan ve hafif şiddette olan; aşının uygulandığı yerde kızarıklık, şişlik, sertlik ve kaşıntı, ateş, baş ağrısı, kırgınlık, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal görülebilir.

Aşının ağır olarak nitelenen yan etkileri ise son derece nadir görülür. Kol veya bacakta, göz etrafında, yüzde görülen alerjiler, dilde veya boğazda şişme, solunum ve yutma güçlüğü, deride kaşıntılı döküntüler, ateş, baş ağrısı ve baş dönmesi ortaya çıkabilir.

SU ÇİÇEĞİ AŞISI HAKKINDA SORULARINIZ MI VAR? HAYDİ HEMEN YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞIN. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

su-cicegi-asisinin-yan-etkileri

Bu yazı su çiçeği aşısının yan etkileri koruyuculuğu tıptaki adı fiyatı nedir faydaları nelerdir 2. dozu nedir ne zaman nereden hangi ayda yaşlarda yapılır ne kadar zorunlu ne işe yarar nasıl yapılır uygulanır bulundu saklanır bulaşır olur anlaşılır kaç yıl korur zorunlu mu ismi isimleri izi fiyatı kim buldu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın