Soğuk Terleme Nedir Nedenleri ve Tedavisi

0
1106
Okunma

Bu yazımızda sizlere herkesin bazı zamanlarda başına gelen bir vücut tepkimesi olan soğuk terleme hakkında bilgi vermek istiyorum.

Soğuk terleme, herhangi bir zorlanma ya da ısı artışı olmaksızın gerçekleşen ani terleme olayına verilen addır. Soğuk terleme genel olarak vücudun stresli bir durum karşısında verdiği tepki ile meydana gelmektedir.

Soğuk soğuk terleme çoğu zaman önemsenecek bir durum olmasa bile bazen çok önemli bir sağlık sorununun işareti ya da habercisi olabilir. Şimdi dilerseniz ilk önce soğuk terlemenin nedenlerini kısa kısa anlatalım.

Soğuk Terlemenin Nedenleri: Çok doğal bir tepkime olarak ortaya çıkan soğuk terleme durumunu şu sebepler oluşturur.

Stres ve Korku: Günlük stres, ani bir korku veya bir kesik ya da yaralanma sonucu soğuk terleme olabilir.

Düşük Kan Şekeri: Kan şekerinin düşük olması sonucunda, kan içinde bulunan glikoz seviyesinin düşmesi ile baş dönmesine, titremeye, ve soğuk terlemeye neden olur.

Düşük Tansiyon: Normal kan basıncı yani tansiyon değerleri 120-80 aralığında kabul edilir. Oysa ki bu rakam 90-60’a hatta bu değerlerden de aşağıya düştüğü durumlarda soğuk terleme oluşur.

Şok: Hayati organlara giden kan akışının aşırı derecede düşük olduğu durumlarda, vücut şoka girebilir. Şok yaşanması durumlarda soğuk terleme ortaya çıkabilir.

Menopoz: Her kadında belirli bir yaş sonunda görülen menopoz döneminde, soğuk terlemeye rastlamak mümkündür.

Migren: Sürekli hale gelen migren ağrıları soğuk terlemeye neden olmaktadır. Vücut migren ağrılarının sonucunda terlemeye başlar.

İlaçlar: Bazı ilaçlar soğuk terlemeye neden olur. Antibiyotikler, tansiyon ilaçları ve bitkisel gıda takviyeleri bazı insanlarda soğuk terlemeye sebep olabilir.

Kalp Krizi: Kalbe giden damarların tıkanması sonucunda kan akışının azalması ile ortaya çıkan kalp krizi soğuk terlemeye neden olur.

Soğuk Terleme Tedavisi: Doktorunuz size soğuk terleme ile başa çıkabilmeniz için bazı önerilerde bulunabilir. Bu öneriler genelde düzenli beslenme ve uyku, mümkün olduğunca stresten uzak kalmak olacaktır.

İlaç tedavisi ya da diğer tedaviler soğuk terleme için uygulanabilir. Terapi, meditasyon, yaşam tarzında değişiklikler gibi metotlar da soğuk terleme için etkili olabilir.

SOĞUK TERLEME HAKKINDA SORULARINIZI, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

soguk-terleme-ne-anlama-gelir

Bu yazı soğuk terlemenin nedenleri sebebi nedir tedavisi faydaları için ne yapılmalı ne anlama gelir ne iyi gelir nasıl olur geçer ishal bayılma grip öksürük üşüme halsizlik hissi neden olur neyin belirtisi neye işarettir göz kararması ne yapılmalı konusunda soğuk terlemenin bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın