Sodyum Nedir Nelerde Bulunur

0
908
Okunma

Fırsat buldukça sizlere mineraller hakkında bilgi vermeye devam ediyorum. Bu yazımızda da farklı bir mineral olan sodyum hakkında bilgi vermek istiyorum.

Sodyum nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar ve neye iyi gelir, sodyumun faydaları nelerdir ve sodyum nelerde bulunur gibi sorulara yanıt bulacağınızı umuyorum.

Sodyum Nedir? Sembolü Na olan ve yer kabuğunda, çokluk bakımından altıncı sırada bulunan metalik bir element. Sembolü Latince “natrium” veya “soda metali” kelimesinden alınmıştır.

Sodyum ilk olarak, eritilmiş sodyum hidroksitten 1807 senesinde Sir. H. Davy tarafından elektroliz yoluyla saf olarak elde edilmiştir. Aktif bir metal olması hasebiyle tabiatta serbest olarak bulunmaz. En çok sodyum klorür ve sodyum karbonat bileşiği halinde bulunur.

Sodyumun Özellikleri: Sodyum, gümüş renginde hafif bir metaldir. Bıçakla kesilebilecek kadar yumuşaktır. İşlenmesi ve çekilmesi kolaydır. 97, 8°C’de erir, 882°C’de kaynar. Yoğunluğu sudan daha düşük olup, 0°C’de 0, 972 g/cm3tür. Elektrik akımını iletmesi civadan 18 kat fazladır. Isı iletkenliği 0, 317 kal/m2s °C’dir.

Sodyum, periyodik tabloda lityumla potasyum arasında 1A grubunda yer alır. Atom numarası 11, atom ağırlığı 22, 9898’dir. Tabii izotopu yoktur. Sun’i olarak sodyum 20-21-22-24-25 ve 26 izotopları elde edilmiştir. Diğer alkali metaller gibi en dış yörüngesinde bir elektron olduğu için bileşiklerinde 1+ değerliklidir.

Sodyumun Faydaları: Vücudunuzdaki suyun dengesini korumak için sodyum gereklidir. Sinir sisteminizin ve kas faaliyetlerinin sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlar. Tüketilen besinlerin hücre duvarından geçişini sağlarlar.

Sodyum Nelerde Bulunur? Tuz, Maden suyu, Hamsi balığı, Peynir, Fındık, Fıstık, Ceviz, Kereviz, Havuç gibi besinlerde sodyum bolca bulunmaktadır. Bunun yanında yetişkin bir bireyin gün içinde alması gereken sodyum miktarı 2-3 gram arasında değişmektedir.

Sodyum Eksikliği: Sodyumun olması gerekenden az alınması halinde sürekli kendinizi halsiz ve güçsüz hissedersiniz. Sürekli baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, dikkat eksikliği, baş ağrıları, mide bulantısı, kramp ağrıları, hafıza bozuklukları gibi şikayetleriniz başlar. Yeterli derece de tuz alamamak, böbrek hastalıkları, ishal, terleme gibi vücudun tuz kaybetmesine sebep olan etkenler sodyum eksikliğine sebep olur.

Sodyum Fazlalığı ve Zararları: Aslında vücudun normal fonksiyonu gereği, sodyumun fazlasını vücut ter ve idrarla atar. Atılamayan sodyum fazlalığı yüksek tansiyona, potasyum kaybına, ödeme sebep olur. Fazla sodyumun atılmama sebebi, çok fazla tuz tüketmek, çok az su tüketmek, ishal durumlarıdır.

SODYUM MİNERALİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

sodyum-ne-ise-yarar

Bu yazı sodyumun faydaları ve zararları sembolü görevleri çevre için önemi kullanım alanları atom numarası molekül ağırlığı bulunduğu besinler su ile tepkimesi nedir nelerde bulunur ne işe yarar neden düşer nerelerde kullanılır ne için gaz yağı içinde saklanır nereden alınır bakılır na nedir nasıl yazılır saklanır natrium naftalin sülfonat yükseltilir değerleri bikarbonat hidroksit klorür sülfat asetat hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın