Sivrisinek Sokmasına Ne iyi Gelir Ne Yapılır

0
1088
Okunma

Malum artık yavaş yavaş havalar ısınmaya başladı ve bizi geçtiğimiz yaz aylarından beridir özleyen bazı dostlarımıza gün doğdu.

Eminim tam olarak anlamadınız ya da kafanızda soru işaretleri oluştu. Sözü fazla uzatmadan hemen sadede gelelim.

Bu yazımızda sivrisinek sokmasına ve sinek ısırmasına karşı pratik ve bitkisel çözüm önerileri ile tedavi yolları hakkında bilgiler vermek istiyorum. Elbette ki kimileri için pek önemsiz gibi gözükse dahi, aslında bir çok kişi cilt rengi ve hassasiyeti yüzünden oldukça kaşıntılı ve acılı zamanlar geçirebiliyor.

Haydi o zaman sözü çok fazla uzatmadan yazı rahat geçirmeniz için sivrisinek sokmasına karşı önerilerimizi anlatalım.

Sivrisinek Sokmasına Isırmasına Ne iyi Gelir: Bu konuda tavsiyelerimi iyi gelen şeyler, kremler ya da ilaçlar ve bitkisel çözümler olarak 3 gruba ayırdım.

Sivrisinek Sokmasına iyi Gelen Şeyler: Sivrisineğin soktuğu yere bur torba içinde yada bir beze sarılı buz koyun ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Bu işlem hem kaşıntı hemde şişliği alacaktır.

– 1 çay kaşığı yemek sodasını birkaç damla suda eritip sokulan yerin üzerine koyarak 5 dakika süreyle bekletin.

– Sivrisineğin ısırdığı yerin üzerine diş macunu sürün ve kurumasını bekleyin.

Karbonatı su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Macunu sivrisinek ısırıklarının üzerine ve çevresine sürdükten sonra kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile temizleyin.

– Isırılan yerin üzerine biraz parfüm sıkın ve masaj yapın. Parfümün içinde bulunan alkol özellikle kaşıntıyı gidermek için çok etkilidir.

Sivrisinek Sokmasına iyi Gelen Kremler İlaçlar: Sivrisineğin soktuğu yere vicks (vikis) kullanarak masaj yapın.

– Islak aspirin ile sineğin ısırdığı yerin etrafına masaj yapın.

– Ağız bakım suyunu bir miktar pamuk üzerine dökerek bir kaç dakika süreyle ısırığın üzerinde bekletin.

Sivrisinek Sokmasına Bitkisel Çözüm: Muz kabuğunun iç kısmını sivrisineğin soktuğu yada ısırdığı bölge üzerine sürerek masaj yaparsanız kısa bir süre sonra yaşadığınız kaşıntı hissi neredeyse tamamen yok olur.

– Sinek ısırması ve sivrisinek sokmasına karşı en etkili çözüm yollarından biriside sarımsaktır. 1-2 diş sarımsağı ikiye böldükten sonra sulu kısmını sineğin ısırdığı bölgenin üzerinde gezdirin. Bu formül kaşıntıyı anında kesecektir.

– Bir miktar elma sirkesini bir pamuk üzerine dökerek ısırılan yerin üzerine koyun ya da bir dilim limon ile ısırılan yere masaj yapın.

Sivrisinek Isırmasından Nasıl Korunulur? Bu konuda benim favorim kesinlikle fesleğen bitkisi. Bu küçük ağaç görünümlü bitki, yaydığı koku sayesinde bulunduğu ortamdan sivrisinekleri uzak tutuyor.

– Etrafa nane aromalı kokular sürerseniz bu koku sineklerin kaçmasını sağlayacaktır. Ev içi ve etrafında sprey olarak çay ağacı kokuları kullanmanız fayda sağlayacaktır.

– Evin bir odasında ışığı açık bırakarak uyumak sinekleri bu boş odaya yönlendirecektir. Prize takılarak çalışan sinek kovucular veya cilde uyumadan önce sürülerek rahat bir uyku  geçirmenizi sağlayan sinkov kullanılabilir.

– Evinizin önünde yeşillik bir alan varsa sivri sinek kovucu bitkiler dikmeniz etkili olacaktır. Nane, fesleğen, biberiye, civanperçemi, kadife çiçeği, vanilya kokulu sardunyalar, sarımsak, limon, melisa gibi ağaç ve bitkileri kullanabilirsiniz.

SİVRİSİNEK SOKMASI VE SİNEK ISIRMASI HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YORUM YAZMANIZ YETERLİ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

sivrisinek-sokmasina-ne-iyi-gelir

Bu yazı sivrisinek sokmasına sinek ısırmasına iyi gelen şeyler kremler ilaçlar ne iyi gelir ne yapılır karşı ilaç krem bitkisel çözüm alerji kolonya ne sürülür neden kaşınır kaşındırır ile bulaşan hastalıklar virüs faydaları zararları nelere yol açar ne geçirir ne işe yarar yapılmalı nasıl geçer engellenir olur önlenir korunulur engellenir sivrisinek sokmasını önlemek ne geçirir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın