Sırt Tutulmasına Ne iyi Gelir Bitkisel Çözüm

1
1041
Okunma

Sırt tutulmaları, masa başı iş yapanlarda, dikiş nakış, dantel örgü gibi dikkat gerektiren ve saatlerce kımıldanmadan çalışılması lüzumlu olan işlerde, uzun yol şoförlüğü, taksi veya belediye otobüsü kaptanlığı gibi işlerde çalışanların başına sıkça gelen bir ağrı ve tutulma şikayetidir.

Bir önceki yazımızda boyun tutulmasına karşı önerilerimizi paylaşmıştık. Bu yazımızda ise sırt tutulmasına değinmek istiyorum.

Halk arasında sırt tutulmalarına kulunç adı da verilmektedir. Masajın ve bitkisel yağların sırt tutulması için çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Sırt Tutulması Nedir: Omurganın boyun bölgesinden başlayan ve sırta kadar uzanan ve boynu oynatan başı destekleyici hareketini sağlayan büyük kas demetlerinin ağrısıdır. Bu ağrılar bazen sadece boyunda olabildiği gibi bazen de sırt hatta kollara kadar yayılmaktadır.

Sırt Tutulmasının Nedenleri: Sırt ağrılarının ve tutulmalarının nedenleri arasında hemen hemen her hastalığın nedenleri arasında gördüğümüz stres, günlük gerilimlerde etkilidir. Bunun yanında bölge kaslarının zayıflığı, kasların tutulması, yanlış oturuş ve yatış biçimleri, darbe gibi etmenler de bulunmaktadır.

Sırt Tutulmasında Dikkat Etmesi Gerekenler
– Boynunuzu kütletme hareketi yapmayın. Bu işlem boynunuza büyük oranda zarar verecektir.

– Bu ağrılar genelde boyun kaslarının zayıflığından meydana gelmektedir. Bunun için sırt ve boyun kaslarını kuvvetlendirecek hareketler yapmalısınız.

– Çok sayıda veya kalın yastıkla yatmayın, televizyon izlerken yanlış yatış biçimlerinde uyumayın.

– Eğer masa başında çalışıyorsanız, masada veya arabada otururken kısa aralar verip ayağa kalkın, kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın.

– Çalışma sandalyenizi ve bilgisayarınızı ayarlayın. Otururken kalçalarınızın hizası dizlerden hafifçe daha yukarıda olmalı, baş ve boyun doğru pozisyonda olmalıdır.

Sırt Tutulması için Bitkisel Tedavi Yolları ve Doğal Çözümler
– Ağrılı bölgeye ılık zeytinyağı ile masaj yapın.

– Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı kekik bir çorba kaşığı kuş dili katılıp kaynatılır. Bu karışım süzüldükten sonra kalan posası temiz bir tülbente dökülüp ağrılı bölgeye sarılır.

– Bir cezve suyun içine nar çiçeği katılıp kaynatıldıktan sonra suyu ile masaj yapılıp posası ile ezilip bir tülbentin üzerine konup bağlanılır.

SIRT TUTULMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAsirt-tutulmasina-masaj

Bu yazı sırt tutulmasına iyi gelen hareketler ilaçlar bitkiler ne iyi gelir yakı krem masaj en iyi ilaç hangi bölüm bakar doğal kesin bitkisel çözüm çare son tedavisi evde için ilaç egzersiz iğne hangi bölüm bakar servise doktora gidilir nasıl olur geçer giderilir tedavi edilir sırt tutulmasını ne geçirir sırt tutulunca ne yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: sırt tutulunca ne yapılır

1 YORUM

  1. sırt tutulması için özellikle ağrıyan bölgeyi sıcak tutmak çok önemli arkadaşlar. sırtınız tutulduğu zaman mutlaka yakı yağıştırın o bölgeye

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın