Sirkenin Faydaları Zararları Kullanım Alanları

0
667
Okunma

Sirke sadece yemeklerde veya mutfakta kullanılan bir ürün değildir. Tamamen doğal yollarla elde edilen organik sirke ile farklı sorunlara ve rahatsızlıklara çözüm bulmanız mümkün.

Bu yazımızda sizlere sirkenin mutfak dışında kullanım alanlarını ve faydalarını anlatmaya çalışacağım.

Sirke Neye iyi Gelir? Şimdi sizlere sirke kullanımının hastalıklar ve rahatsızlıklar üzerindeki etkilerini kısa kısa anlatalım.

Anemi: Sirke, anemiye karşı birebir olan demir, B12 vitamini ve folik asidi, vücudun kolayca emebileceği bir formda barındırır. Günde bir defa ılık ballı suyun içinde bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyup içmeniz yeterlidir.

Astım ve Solunum Hastalıkları: Tüm vakalarda bal (doğal, işlenmemiş ve ısıtılmamış olmalı) ve elma sirkesi karışımı iyi sonuç vermektedir. Buğday balı daha etkili olabilmektedir. Bir kaşık sirke bir kaşık balla karıştırılıp ılık suya eklenir. Günde 3-4 defa astım için içilir.

Ateş: Bir ölçü sirkeyi beş ölçü suyla karıştırın. Bu karışımız kompres yapmak ve sarmalamak için kullanın. Bu sirkeli su, yüksek ateşle yanan kimseyi rahatlatacağı gibi, vücuttaki toksinlerin deri yoluyla atılmasını sağlayacaktır.

Ayak Sağlığı: Ayaklarınızı sirke banyosuyla rahatlatın! Banyo küvetinizin içini bileklerinize kadar soğuk suyla doldurun. İçine bir bardak elma sirkesi ile biraz işlenmemiş deniz tuzu ekleyin. Birkaç dakika boyunca ayaklarınızı suyun içinde hareket ettirin. Bu uygulamayı bir leğende de yapabilirsiniz.

Varisler: Bacaklarınızı elma sirkesi emdirilmiş bir bezle sararak yukarı kaldırıp dinlendirin. Bu süreçte büyük bir tas içinde bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırılmış ılık suyu için. Yorgunluğu da alması için bu suyun içine bir yemek kaşığı bal ekleyin. Varislerde oluşan rahatlamayı hemen hissedeceğiniz gibi gözle görülür iyileşme de birkaç hafta içinde gelecektir. Bunu günde bir veya iki defa, yarım saatlik sürelerle uygulayın.

Bu hastalıklar ve rahatsızlık durumlarında kullanımı dışında sirkeyi aşağıda verilen yöntemlerle kullanırsanız vücuda faydası olduğunu göreceksiniz.

– Yemeklerden önce düzenli olarak sulandırılmış elma sirkesi için.

– Orta büyüklükte bir kese kağıdının dibini sirke ile ıslatıp, aşçı şapkası gibi kafanıza geçirip yarım saat ile bir saat arasında bekletin.

– 50 gram dövülmüş biberiye ve ½ litre elma sirkesini karıştırıp 3 hafta boyunca dinlendirerek biberiye sirkesi oluşturun. Bunu bir tas kaynayan suya bir çorba kaşığı damlatarak koklayın.

Dilerseniz sitemizde daha önce yazdığımız; üzüm sirkesi neye iyi gelir ve elma sirkesi neye iyi gelir başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SİRKE VE KULLANIMI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

sirke-neye-iyi-gelir

Bu yazı sirkenin kullanım alanları faydaları zararları yararları faydası yoğunluğu ph değeri anası donma derecesi yapılışı saça cilde vücuda ahmet maranki yararı formülü nasıl yapılır olur zayıflatır oluşur süzülür nazara iyi gelir mi içilir temizlenir bulaşır nedir ne işe yarar asidi nelere neye iyi gelir neden bozulur ateş düşürür olur nerelerde kullanılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın