Sinir Sıkışması Neden Olur Nasıl Geçer

0
568
Okunma

Toplumda hemen hemen herkesin başına gelebilen fakat ne yazık ki erken fark edilmediği için ilerleyen süreçte hem maddi hem de manevi olarak bizi çok yıpratan bir hastalık olan sinir sıkışması hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazıda.

Sinir sıkışmasının belirtileri, nedenleri, tedavisi, çeşitleri hakkında her türlü bilgiyi sizler için derledim.

Sinir Sıkışması Nedir? Sinirlerin çevresinde bulunan dokuların (kemik, kıkırdak ve kas gibi) sinirlere aşırı baskı yapması sonucunda oluşan bir sinir hastalığıdır. Dokulara yapılan bu baskıdan dolayı ağrı, karıncalanma ve uyuşma gibi etkiler olmaktadır.

Sinir Sıkışması Çeşitleri: Sinir  sıkışması vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. Ancak sinir sıkışması en çok el, ayak, bilek, kol, bacak ve belde daha çok görülmektedir. Bazı sinir sıkışmaları yaklaşık olarak 1 ya da 2 hafta sürerken bazı sinir sıkışmaları daha uzun sürmektedir ve bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Sinir Sıkışmasının Belirtileri: Sinir sıkışmasının belirtilerinin fark edilmesi ne kadar erken olursa, tedavi süreci aynı oranda kısalır ve başarı oranı artar.

– Sinir sıkışması olan bölgede uyuşukluk ve duyu yani his kaybı,

– Sinir sıkışmasının olduğu yerde karıncalanma ve iğne batması gibi oluşan bir his,

– Kaslarda güçsüzlük ve seğirme,

– El ve ayaklarda hareket etmekte güçlük çekilmesi,

– Terlemenin artması ya da azalması,

– Sıcaktan ve soğuktan daha fazla etkilenme,

– Sinir sıkışması olan bölgenin kullanımının azalması.

Sinir Sıkışmasının Nedenleri: Duruş ve oturma bozuklukları, Sürekli tekrarlanan eylemler, Yapılan bazı spor hareketleri, Stres, Osteoartrit, Obezite sinir sıkışmasının en önemli nedenleri arasındadır.

Duruş Bozukluğu: Kötü duruş omurga ve sinirlere daha fazla basınç yüklenmesine sebep olur. Bu nedenle duruş bozukluğu sinir sıkışması riskini arttırır.

Cinsiyet: Kadınlarda sinir sıkışması erkeklere oranla daha fazladır. Bunun nedeni kadınlarda karpal tünel sendromu erkeklere oranla 3 kat daha fazla gelişim gösterir. Dolayısıyla sinir sıkışma riski de daha yüksek olur.

Romatoid Artrit: Romatoid artritin iltihaplara neden olur ve bu iltihaplar sinir sıkışmasını tetikler. Bu nedenle bu tür sorunlar çekenlerin sinir sıkışması yaşama riski de fazladır.

Aynı Hareketi Yapmak: Özellikle bazı hareketleri sürekli tekrarlamak sinir sıkışması riskini arttırmaktadır. Aynı hareketi sürekli tekrar yapmak zorunda olan kişiler de kas ağrıları ve kas sorunları ortaya çıkmaktadır.

Obezite: Obezite sağlığı tehdit ettiği gibi sinirlere de etki eden bir rahatsızlıktır. Vücudu büyük bir ağırlığın altına aldığı için sinirlerin sıkışmasına neden olmaktadır.

Hamilelik: Hamilelik döneminde bayanların aldığı kilolardan dolayı ve vücudun ödem tutmasından dolayı sinir sıkışmasına neden olmaktadır.

Genetik Yatkınlık: Bazı kişilerin ailesinde sinir sıkışması yaygın görülen bir rahatsızlıktır ve kişide görülen sinir sıkışması da aileden gelen yatkınlıktır.

Sinir Sıkışması Tedavisi: Sinir sıkışması şüphesiyle doktora giden hastalar öncelikle fiziksel bir muayeneden geçer. Muayene sırasında eğer doktorunuz sinir sıkışmasından şüphelenirse sizi bir dizi teste sokar. Bu işlemler can yakmaz ancak biraz rahatsızlık verebilir. Test sonuçlarına bağlı olarak hem sinirlerde ki iletim bozuklukları hem de sinirlerin iletim hızı ölçülür.

Tedavinin ilk aşaması dinlenmedir. Bu dinlenme sırasında size ağrı yaratan her şeyden uzak durulması gerekmektedir. Sinir sıkışmasının bulunduğu yerde hareketsizlik yaratmak için bant kullanılması gerekebilir.

Dinlenme aşamasından sonra fizik tedaviye geçilir ve uzman doktor sinir sıkışmasını önlemek için yapılması gereken bir dizi hareket  gösterir. Bu hareketleri uygulamak sinir sıkışmasını hafifletmede yararlı olacaktır. Aynı zamanda bu hareketler kasların esnemesini ve güçlenmesini sağlar.

Bu tedaviler dışında ilaç kullanımı da sinir sıkışması için kullanılabilir. Eğer bunlardan hiç biri sinir sıkışmasını önlemeye yetmedi ve şikayetler devam ediyor ise cerrahi müdahale ile sinir sıkışması önlenebilir.

SİNİR SIKIŞMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

sinir-sikismasi-testi

Bu yazı sinir sıkışmasının tedavisi nedenleri ameliyatı belirtileri nedir neden olur nasıl geçer tespit edilir ne iyi gelir fizik tedavi kesin doğal çözüm için ilaç emg nasıl yapılır egzersiz hangi bölüme gidilir hangi doktor bakar elde kolda bacakta bilekte belde dirsek testi sinir sıkışmasını ne geçirir önlemek konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın