Şınav Çekmenin Faydaları ve Yolları Nedir

0
667
Okunma

Pek spor yapan birisi olmasam da, bugün spor üzerine konu alınmış yazılar yazmayı tercih ediyorum. Bu yazımda şınav hareketi üzerinde duracağız.

Hemen hemen her ortamda kolayca yapılabilen bir hareket olmasının yanında bir çok faydası olan şınav hareketinin detaylarını buyurun beraber okuyalım. Umarım sadece okumakla yetinmez ve kısa sürede sürekli şekilde şınav çekmeye başlarsınız.

Şınav Nasıl Çekilir? İlk önce şunu bilmelisiniz; şınav hareketinden maksimum faydayı sağlamak için şınav hareketini doğru şekilde uygulamak şarttır. Nizami şekilde şınav hareketi şu detaylar yerine getirilirse çekilmiş olur.

1- İlk önce yüzü koyun olacak şekilde yere uzanın.

2- Daha sonra ellerinizi omuzların yanına gelecek şekilde koyun.

3- Vücudunuzu elleriniz ve ayak parmaklarınız yerde kalacak şekilde zemine baskı uygulayarak kollarınızla yavaşça kaldırın.

4- Elleriniz omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde açın.

5- Ayaklarınızı birleştirin, kol ve bacaklarınızı gergin bir duruma getirin.

6- Vücudunuz bu sırada düz bir çizgi oluştursun. Yada kısacası başlangıç pozisyonuna gelsin.

7- Dirseklerinizi kırarak göğsünüzü yere yaklaştırın. Yere ne kadar yaklaşırsanız şınav hareketi o kadar faydalı olacaktır.

8- Zemine baskı uygulayarak kollarınızla vücudunuzu başlangıç pozisyonuna kaldırın. Bu işlemi ağır yapmanız ve mümkün olduğunca çok yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Şınav Hareketinin Faydaları Nedir? Şınav çekmenin hem sağlık hem de vücut anlamında geniş bir yelpazeye hitap eden katkıları vardır. Bunları sırayla inceleyelim.

– Düzenli şınav çekmek, kalori yakımına yardımcı olur. Bu nedenle kilo kaybı hedefleyenlerin uygulayabileceği egzersizlerden biridir.

– Şınav çekmek hem vücut kaslarını çalıştırır hem de vücut direncinin artmasına yardımcı olur.

– Pek çok egzersiz gibi şınav çekmek de metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar.

– Başta göğüs ve kol kasları olmak üzere, pek çok kasın çalışmasına olanak sağlar. Bu nedenle kas geliştirmek isteyenler isteyen kişiler de rahatlıkla şınav çekmeyi egzersiz programına ekleyebilirler.

– Şınav çekmek göründüğünden daha çok kondisyon ve kuvvet gerektirir. Bu nedenle düzenli şınav çekmek size zindelik katar.

– Pek çok kası çalıştırması sebebiyle, ağır egzersizler öncesi kasların ısınmasını sağlar. Bu da hem egzersizlerin rahatlıkla gerçekleştirilmesinde hem de kas problemlerinin büyük ölçüde azalmasında etkilidir.

– Düzenli şınav çeken kişilerin kondisyonu büyük ölçüde artmaktadır.

– Kasları çalıştıran şınav aynı zamanda damarların ve kalp kaslarının düzenli çalışması üzerinde de etkilidir. Bu sayede kalp kasları daha düzenli çalışır ve daha çok güçlenir.

Şınav Hangi Bölgeleri Geliştirir? Şınav yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok kas grubunu çalıştıran temel bir harekettir. Ağırlıklı olarak göğüs kaslarını ve arka kol kaslarını çalıştırır. Çalıştırdığı diğer kas grupları ise; ön kol kası, biraz ön bacak kasları, bel kaslarımız, karın kaslarıdır. Farklı şınav türlerinde, mesela yumrukla çekilen şınavda alt kol kaslarımız da (bilek) çalışır, normal şınavda göğüs kasımız ağırlıklı olarak çalışırken; ellerin kalp şeklinde olduğu şınavda arka kol kaslarımız ağırlıklı olarak çalışır.

ŞINAV HAREKETİ VE DİĞER EGZERSİZLER KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

sinav-cekmenin-kolay-yolu

Bu yazı şınav çekmenin faydaları kolay yolu zararları püf noktaları kolaylıkları kuralları en kolay yolu yolları şınav nereyi çalıştırır nasıl kolay çekilir yapılır rekoru egzersizi etkileri türleri teknikleri çeşitleri zayıflatır mı yağ yakar mı kas yapar mı duruşu pozisyonları programı setleri ne kadar kaç kalori yaktırır ve mekik barfiks şınav çekmek neye yarar neye iyi gelir ne demek nereleri geliştirir hangi kasları güçlendirir çalıştırır kol sırt karın göğüs kası yapar mı etkileri sonuçları sağlığa faydaları ne işe yarar hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın