Siğil Nedir Nasıl Geçer Siğilin Kökü

0
1027
Okunma

Halk arasında en yaygın şekilde görülen deri hastalıklarından birisi olan siğil ve siğiller hakkında bahsetmek istiyorum bu yazımızda.

Yazı içeriğinde; siğilin ne olduğu, nedenleri, çeşitleri ve tedavisi hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sizi yönlendireceğimiz sayfamızdan siğile ne iyi gelir veya bitkisel ve doğal siğil tedavisi hakkında konumuzu da okuyabilirsiniz.

Dilerseniz ilk önce siğil nedir bunu öğrenelim.

Siğil Nedir: Derinin üst tabakasına yerleşen ve HPV olarak bilinen bir virüse ait oluşumlara denir. Aslına bakarsanız bir bakıma deri yüzeyinde oluşan iyi huylu tümörler olarak da belirtmek mümkündür.

Siğilin ne olduğunu aşağı yukarı kavradık sanırım. Zaten konu içerisindeki resimlerden, derinizde meydana gelen yaraların siğil olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Şimdi siğil neden oluşur buna göz atalım.

Siğilin Nedenleri: Hemen hemen herkeste siğil çıkabilir fakat bazı kişilerin siğile neden olan HPV virüsünü kapmaya daha yatkın olduğu bir gerçektir.

Çocuklar, ergenlik dönemindeki bireyler, tırnaklarını yiyen veya tırnak etlerini koparanlar ile bağışıklık sistemi diğer insanlara göre zayıf olan kişilerde siğil oluşması riski daha yüksektir.

Siğil Nasıl Bulaşır? Siğil genel olarak kamuya açık ve herkes tarafından kullanılan alanlar olan; plaj, havuz, banyo, abdesthane, tuvalet gibi yerlerden bulaşır. Ayrıca siğil olan kişiler ile cilt teması da siğili kolayca diğer kişiye bulaştırabilir. Bu sebeple özel eşyalarımızı ortak şekilde kullanmamalıyız. Özellikle cilt teması olan; havlu, bornoz, terlik, çorap, tıraş takımı gibi eşyalar kolayca siğil virüsünü bulaştırabilir.

Siğilin nedenleri ve nasıl bulaştığını anlattıktan sonra, şimdi de siğil çeşitlerine göz atalım. Siğil çeşitlerini 4 gruba ayırmak mümkündür.

1- Yaygın Siğiller: Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller en yaygın türdür. Tırnaklarını yiyenlerde ve çocuklarda daha sık olur.

2- Ayak Tabanı Siğili: Bu siğil tipini diğer siğil tiplerinden ayıran deri içine gömülü halde olması ve ağrı yapmasıdır. Üzerlerinde kırmızı ve siyah renkte küçük noktalar oluşabilir.

3- Düz Siğiller: Küçük, yumuşak ve üzeri düz halde olan siğil çeşididir. Sayıca diğer siğillere göre daha çoktur. Genel olarak yüz bölgesi ve saçta çıkar.

4- Etek Siğilleri: Erişkin insanlarda genital organ çevresinde ve kadınlarda cinsel organın iç bölümünde rahim ağzında oluşur. Oluşma sebebi ise çok eşlilik olarak bilinir.

Siğiller üzerine bu kadar konuştuktan sonra şimdi siğil tedavisi hakkında bilgi alalım.

Siğil Tedavisi: Siğillerde tedaviyi belirleyen etken hastanın yaşı, siğilin çıktığı yer ve maddi imkanlardır. Genel olarak ilaç tedavisi, cerrahi müdahaleler, lazer operasyonları, bitkisel yöntemler ve siğil duası gibi yöntemlere başvurulabilir.

Siğile ne iyi gelir veya bitkisel siğil tedavisi ve siğil duası hakkında bilgi almak için; sitemizde bulunan siğile ne iyi gelir konulu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

SİĞİL HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, BU YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

sigil-nasil-gecer

Bu yazı siğil nedir kısaca ne demek neden geçmez çıkar kanar ne renk olur nasıl geçer yakılır bulaşır okunur tedavi edilir siğilin nedenleri kökü beyazlaması evde tedavisi kopması sebepleri ilk hali tedavisi kesilmesi dondurma ilacı kremi niye çıkar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın