Serumun İçeriği Nedir Nasıl Takılır

1
2063
Okunma

Bu yazımızda sizlere serum hakkında bilgiler aktarmak istiyorum.

Serum nedir, neyden yapılır, içeriğinde ne var, ana maddesi nedir, faydaları, zararları, çeşitleri derken, serum hakkında geniş bir yelpazede merak edilen sorulara yanıt bulmak amacındayım.

Şahsen hastaneye yolum düşünce serumun verdiği kokudan her ne kadar rahatsız olsam da, serum takıldığı zaman gözlerini daha canlı açan birisi olarak bu özel sıvının bilinmeyenlerine ışık tutmak benim için zevk olacak. Haydi sözü daha fazla uzatmadan başlayalım.

Serum Nedir: Serum, esasında insan kanının bir süre bekletilerek pıhtılaşması sonucu ortaya çıkan berrak sıvıya verilen addır. Şaka yapmıyorum, inanın buna yanlış duymadınız. İnsan kanının pıhtılaşması sonucunda serum ortaya çıkmaktadır. Kanı vücuttan alıp cam bir kap içerisinde bekletmeye başladıktan bir süre sonra pıhtılaşmaya başladığını görebilirsiniz.

Tabi ki her serum şişesinin insan kanının pıhtılaşması sonucu ortaya çıktığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bizim hastanelerde gördüğümüz ve serum denilince ilk akla gelen serumlar steril ortamlarda, özel olarak hazırlanır. Yapılan karışımlar ile insan kanından elde edilebilen orijinal serum içeriği ve özellikleri yakalanmaya çalışılır. Şimdi sizlere serumun içinde neler var bunları sıralayalım. Yani kısacası gerçek serum kan ile ortaya çıksa bile, bizim kullandığımız serumların yapılışı farklıdır.

Serumun İçinde Ne Var? (Verilen rakamlar gram cinsindendir ve toplamı 1000 gram yapmaktadır) Su: 800, Toplam protitler: 78, Serum-albümin: 46, Globülinler: 32, Üre: 0,30, Toplam kreatin: 0,04, Ürik asit: 0,05, Glikoz: 1, Toplam lipitler: 5,5-10, Yağ asitleri: 4, Forforlu lipitler: 1, Esterli kolesterol: 1,2, Aminoasitler (azotlu): 0,04, Serbest kolesterol: 0,4, Toplam kolesterol: 1,6, Sodyum iyonu: 3,25, Potasyum iyonu: 0,19, Kalsiyum: 0,1, Magnezyum: 0,02. Tüm bu içeriği toplarsak 1 litrelik serum elde ederiz. Bu içeriğindeki maddeler ile insan vücudunda bulunan kanın değerleri yakalanmaya çalışılmıştır. Unutmadan söyleyelim serumun ana maddesi sudur. Tabi bir de serum çeşitlerinden bahsetmek lazım.

Serum Çeşitleri: 5 çeşit serum tipi vardır. Temel solüsyonlar, Multipl elektrolit solüsyonlar, Plazma hacim tamamlayıcı solüsyonlar, Premiks ürünler ve İrrigasyon solüsyonlar olarak adlandırılır bu 5 serum çeşidi. Şimdi ise serumun nasıl takıldığına bakalım.

Serum Nasıl Takılır: Serum iki şekilde; şişe veya torba içinde hazırlanmıştır. Serum doktorun isteğine göre hastaya tek başına ya da içerisine herhangi bir ilaç karıştırılarak verilebilir. Her iki yöntemde de tekniğine uygun şekilde hazırlanması gerekir.

Sterilizasyonu korumak için serum şişesi ya da torbasının ağız kısmında bulunan ve set takılacak olan kısma el ile dokunulmaz. Eğer serumun içerisine ilaç eklenecekse de enjektörün iğnesi ile özel kısımdan ilaç eklenir ve serum hafifçe sallanarak ilacın sıvı ile iyi şekilde karışması sağlanır. Şimdi ise gelelim serumun faydaları ve yararlarına.

Serumun Faydaları Nelerdir: Serum, çocuk felci, boğmaca tetanos, kuduz, tifüs, difteri, dizanteri, kangren, veba, kolera, şarbon, yılan sokması, akrep sokması, mantar zehirlemesi gibi hastalıkların tedavisinde en etkin şekilde kullanılan maddedir. Kendisine bu sebepten ilaç gözüyle bakmak normaldir.

Olur da doğada yalnız başınıza kalır ve serum ihtiyacınız olursa, su, limon suyu ve tuz karışımını serum niyetine kullanabilirsiniz. Zaten serumun ana maddesi olan her şey burada. Tam olarak olmasa bile uygun oranlarda karıştırılırsa işinizi fazlasıyla görecektir.

SERUM HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

serumun-ana-maddesi

Bu yazı serumun içinde ne var ana maddesi içeriği içindekiler yan etkileri yanlış takılması faydaları nedir neyden yapılır ne demek ne kadar neden akmaz ne içerir ne işe yarar neye iyi gelir neden nasıl takılır yapılır çıkarılır bağlanır kullanılır setlenir değiştirilir açılır seruma ilaç ne katılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: serum ne içindene var

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın