Seboreik Dermatit Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

0
716
Okunma

Halk arasında farklı adlarla tanımlasada dermatit hastalığı özelliklede seboreik dermatit yaygın olarak adı bilinmeden yayılmaya devam edecektir.

Şimdi sizlere seboreik dermatit hastalığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Seboreik Dermatit Nedir? Seboreik dermatit kolaylıkla tedavi edilen yaygın bir hastalıktır. Bu hastalıkta saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak ve göğüs ortasında kırmızı pullu kaşıntılı bir döküntü gelişir. Ayrıca göbek deliği, kalçalar, koltuk altları, göğüs altları ve kasıklar gibi deri kıvrımları da tutulabilir.

Seboreik Dermatit Kimlerde Görülür? Bu hastalık 3 yaş grubu çocuklarda oldukça sık görülmektedir. Bebeklerin kafasında konak şeklinde gelişir. Ayrıca orta yaş ve ileri yaş grubunda da oldukça fazla görülen bir hastalıktır.

Seboreik dermatit diğer hastalıklar ile karıştırılabilen bir hastalıktır. Bu hastalık her yaş grubunda görülen ve tedavisi yapıldıktan sonra tekrar nüksetme özelliğine sahiptir.

Daha çok cilt yapısı yağlı olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Akne ve sedef hastalığı ile bir arada görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca mantar türü mikro organizmaların bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Seboreik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir? Seboreik dermatit hastalığı bazı durumlarda hiçbir müdahale gerektirmeden kendiliğinden iyileşebilen bir hastalıktır. Ayrıca düzenli bir tedavi metodu ile kontrol altına almak mümkündür. Hastalık yoğun stres, sinir sistemi merkezine bağlı gelişen hastalıklarda daha fazla görülebilir.

Bu hastalığın bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha fazla görüldüğü düşünülmektedir.Hastalığı önlemenin ya da tamamen hastalıktan kurtulmanın imkânsız olduğu düşünülmektedir. Hastalık belli aralıklar ile tekrarlar ve devamlı tedavinin sürdürülmesi ile hastalığa karşı başarı sağlanabilir.

Seboreik Dermatite Ne iyi Gelir? Doğru ve dengeli beslenme, düzenli uyku, spor faaliyetleri hastalığa karşı koruyucu olarak bilinmektedir. Fazla yağ çözücü özelliği olan maddeler sodium laurly sulfate ve sodium lauret ether sulfate barındıran temizleyiciler cilt yapısının nem ve yağ seviyesini bozar ve ciltte aşırı yağlanmaya yol açabilir. Bu tür yağlanma problemleri karşısında seboreik dermatit oluşum gösterebilir.

SEBOREİK DERMATİT HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

seboreik-dermatit-ne-demek

Bu yazı seboreik dermatitin sebepleri nedenleri kesin çözümü tedavisi neden olur nemlendirici ne demek ne yememeli nasıl beslenmeli tedavi edilir geçer anlaşılır ne iyi gelir seboreik dermatit nedir için krem coresatin güneş kremi seboreik dermatite iyi gelen besinler şampuan yiyecekler bitkiler bitkisel yağlar doğal çözüm en iyi hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın