Sauna Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir

0
688
Okunma

Kuzey Avrupa ve Kuzey Asya bölgelerinin soğuk iklimine uygun olarak kullanıma başlanan sauna adı verilen banyo türü şu an itibari ile tüm dünyada kullanılmaktadır.

Son yıllarda ülkemizde de giderek yayılan sauna kullanımının faydaları ve zararları hakkında ne kadar bilgiye sahibiz peki?

Sauna Nedir? Sauna, içinde sıcak ve kuru havanın bulunduğu sıcak hava banyosudur. Sıcaklık genel olarak 40-90 derece arasındadır. Bir saunada %5-%10 arasında nem bulunmaktadır. Bu sayede sıcağa dayanılmaktadır.

Saunanın Faydaları: Düzenli şekilde sauna kullanan kişilerde bir çok fayda ortaya çıkmaktadır. Saunanın faydalarını kısa kısa açıklamaya çalışalım şimdi.

Kalori Yakmak ve Kilo Kaybı: Kalp atış hızı artar daha fazla kalori yakmak için vücut metabolizmasının yükselmesine neden olur: sıcak bir ortamda otururken bir aerobik etkiye neden olur. Düzenli sauna kullanarak herhangi bir fitness programı, taze ve eğlenceli şeyler tutmak için iyi bir yol ve tatmin edici bir ek olabilir.

Geliştirilmiş Kan Dolaşımı: Bir diğer yararı da kalbin daha hızlı kan pompalaması ve geçici bir tansiyon düşürücü ile sonuçlanan damarlarının genişlemesine kan akımındaki artışı gösterir.

Detoksifikasyon: Vücudunuzdaki toksinleri ve kirleri çıkarmak için püf noktası vardır: terlemek. Sauna ter yoluyla vücuttaki toksin ve kirleri atar.

Gelişmiş Bağışıklık Sistemi: Bir sauna sadece kirleri dışarı atmaya yardımcı olmaz; aynı zamanda vücudunuzda da bazı iyi şeyler oluşturmanıza yardımcı olur. Sauna kullanarak soğuk algınlığı veya gribi önleyebilirsiniz.

Solunum Yolunu Açar: Sauna göğüs tıkanıklığı, bronşit ve sinüs konusunda dertli olanlar için oldukça faydalıdır.

Ağrı Kesici: Baş, boğaz, eklem ve kas ağrısı için etkili bir tedavidir. Artrit ya da diğer ağrılı rahatsızlıklardan dertli olanlar için, saunadan yardım bulmak iyi bir yol olabilir.

Stres Giderici: Sauna stresi ve gerginliği yok eder. Böylece uykusuzluk etkilerini de aşabilirsiniz.

Sağlıklı Cilt: Saunada vakit geçirmeleri, ölü hücreleri temizlenmesine yardımcı olur, cilt elastikiyetini artırır ve cildinize yumuşak, nemli ve genç görünüm bırakarak, bakterileri yok eder.

Sauna Kullanımı Konusunda Uyarılar: Sauna her ne kadar faydalı olsa da bazı konulardan yarardan çok zarar verebilir. Lütfen sauna kullanmadan önce şu konulara özen gösterin

– Sauna kullanımından önce doktor ile görüşmelisiniz. Aksine sağlık sorunları yaratabilir.

– Sauna yararlarından faydalanabilmek için alkol tüketmeyin.

– Yaşlı insanlar sauna kullanımını azaltmalıdır.

Kalp hastalıkları veya solunum yolu hastalıkları olan kişilerin, saunadan kaçınması gerekir ve kronik rahatsızlıkları olan herkes doktor ile görüşmelidir.

– Sauna öncesinde yemek yemeyin.

– Uyuşturucu kullanımı ve sakinleştirici, uyarıcı ilaçları içtiğiniz takdirde saunadan kaçının. Çünkü vücudun metabolizmasını değiştirebilir ve olumsuz etkileri olabilir.

– Eğer nefes ile ilgili ya da sağlık sorunları nedeni ile baş dönmesi sorunları yaşıyorsanız, derhal saunayı bırakın.

SAUNA HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

sauna-ne-ise-yarar

Bu yazı saunanın faydaları zararları yararları nelerdir nedir ne demek ne işe yarıyor ne kadar nasıl açılır yapılır kullanılmalı zararlı mı zayıflatır mı faydası yararı var mı fiyatı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın