Sarımsağın Faydaları Ne işe Yarar Neye iyi Gelir

0
563
Okunma

Bu yazımızda sizlere çok özel bir besin olan sarımsak hakkında kısa kısa önemli bilgiler aktarmak istiyorum.

Bir çok farklı derde deva olan sarımsağı sizde kokusuna takılmadan mutlaka tüketmeye çalışın.

Sarımsağın Besin Değeri: 4-5 diş sarımsak (yaklaşık 18 gram);

– Günlük manganez ihtiyacının %15’ini

– Günlük B6 vitamini ihtiyacının %11’ini

Günlük C vitamini ihtiyacının %9.3’ünü

– Günlük Selenyum ihtiyacının %3.6’sını

Günlük Kalsiyum ihtiyacının 3.2’sini

Günlük Fosfor ihtiyacının %2.7’sini

– Günlük B1 vitamini ihtiyacının 2.6’sını

– Günlük Bakır ihtiyacının %2.5’ini karşılar.

Kalp ve Damar Sağlığı: Sarımsağın kalp ve damar sağlığına etkisi üzerine yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunda sarımsak doğal şeklinde değil toz, yağ ya da özüt formunda kullanılmıştır. Fakat bu, normal sarımsağın kalp ve damarlar için faydalı olmadığı anlamına gelmez. Tüm bu çalışmalardan çıkan ortak sonuç sarımsağın trigliserid ve total kolesterolü düşürdüğü (%7-%8 kadar) yönündedir.

Tansiyon: Sarımsağa kokusunu veren “alliin” adlı bileşen, damarların daralmasına ve dolayısıyla kan basıncının yükselmesine neden olan “anjyotensin 2” adlı peptid hormonunu baskılar. Ayrıca kan inceltici özelliği ile kan dolaşımını kolaylaştırarak tansiyonun normal seviyelerde kalmasına yardımcı olur. Tansiyonu düşürmek veya yükselmesini önlemek için sarımsak tüketirken dikkat edilmesi gereken 2 ana nokta var; ilki kanamanız varsa (adet dönemi gibi) veya olacaksa (ameliyat gibi) sarımsak tüketmemelisiniz. İkincisi ise kan basıncınız zaten düşükse sarımsak bunu daha da düşürerek sizi halsiz bırakabilir hatta bayılmanıza neden olabilir. Hipertansiyon tedavisi için düzenli ilaç kullanıyorsanız sarımsak takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Anti Bakteriyel: Sarımsağın faydaları arasında sayılan “anti bakteriyel ve antiviral” özellikleri, bitkinin sadece gıda olarak değil tedavi amaçlı olarak da bu kadar yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Sarımsak, bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Hatta bazı araştırmalarda, antibiyotiğe dirençli bazı bakteriyel enfeksiyonların sarımsak tozu kullanılarak tedavi edilebileceği sonucu elde edilmiştir. Sarımsak tek başına bakterilerden kurtulmamızı sağlamasa bile vücudun bakterilere verdiği tepkiyi güçlendirir ve korunma mekanizmasına destek olabilir.

Kanser: Çeşitli araştırmalarda, düzenli olarak çiğ veya az pişmiş sarımsak tüketmenin kolon ve mide kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini önemli oranda azalttığı belirlenmiştir. Sarımsağın kanser hücresi oluşumu üzerine etkisi alanında yapılan 7 farklı çalışmayı inceleyen araştırmacılar, sarımsağın kolorektal kanser riskini %30’a kadar azalttığının altını çizmektedir.

Sarımsağın Diğer Faydaları: Selenyum bakımından zengindir. Bağırsak parazitlerini temizler. Harici kullanımda mantar tedavisine yardımcı olur. Antioksidandır. İyi kolesterolü yükseltir. Kalp krizi riskini azaltır. Kulak iltihaplanmasına iyi gelir. Boğaz kaşıntısını alır. Kilo kontrolüne yardımcı olur. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. Mide gazına iyi gelir. Sindirime yardımcı olur. Cilt yaralarında kullanılır.

SARIMSAK HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

sarimsak-ne-ise-yarar

Bu yazı sarımsağın saça basura kulağa faydaları yararları etkileri özellikleri faydası zararları kullanımı besin değeri kalorisi sarımsak ne işe yarar neye iyi gelir nasıl yenmelidir tüketilir yenir kavrulur dikilir yutulur okunur ezilir yenir nelere iyi gelir neden kokar hangi hastalıklara iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın