Safra Kesesi Nedir Nerede Ne işe Yarar

1
1305
Okunma

Sizlere mümkün olduğunca vücudumuzun iç organlarını tanıtıcı yazılar yazmaya çalışıyorum. Bu yazımızda safra kesesi hakkında bahsedeceğiz.

Aslına bakarsanız safra kesesi ile ilgili her hastalık ve problem için sayfalarca yazı yazmak mümkün lakin ben bu yazımda kısaca safra kesesinin ne olduğu, görevleri ve safra kesesi hastalıklarının genel belirtileri ile tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunacağım.

Safra Kesesi Nedir? Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Kesenin görevi kısaca, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak ve gerekli aralıklarla on iki parmak bağırsağına safra salgılamak olarak belirtilir.

Safra Kesesi Ne işe Yarar? Safra kesesinin başlıca görevi, karaciğerin ürettiği safra sıvısını depo etmektir. Genellikle açlık halinde safra kesesinde biriken safra, burada konsantre edilerek depolanır. Sindirim sırasında ise, safra kesesi kasılarak içindeki safrayı bağırsağa boşaltır ve böylelikle yağlı maddelerin emilimi gerçekleşir.

Safra kesesi yaklaşık 50 miligram hacme sahiptir. Safrayı 10 katına kadar yoğunlaştırabilir ve gerektiğinde hacmini 6 katına kadar artırabilir. Mideye gıda gelişini takiben kasılarak yarım saat içinde içeriğinin yarıdan çoğunu bağırsağa boşaltır ve bir saat içinde yeniden toplar.

Safra Kesesi Hastalıklarının Belirtileri: Safra bölgesinde ağrı, İshal, Hazımsızlık, Kabızlık, Dışkıda renk değişimi, Cilt üzerinde beyaz, sarı lekeler, Göz aklarında sarı lekeler, Omuz altında ağrılar, Karın ağrısı, Yemeklerden sonra mide bulantısı, Hazımsızlık, Gece yaşanan karın ağrıları gibi belirtiler mevcuttur.

Safra Kesesi Hastalıklarında Tanı Nasıl Konulur? Abdominal radyografi hastaların %20’sinde safra taşlarını gösterecektir. Ultrasonografi ise safra taşlarının teşhisi için en kolay ve en doğru sonuç veren yöntemdir. Oral kolesistografi ise safra kesesinin fonksiyonle olup olmadığını gösterir. Bazen MRI ve BT de tanı için kullanılabilir.

Safra Kesesi Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri: Semptomatik hale gelmiş safra taşı içeren safra kesesi ameliyatla çıkartılır. Safra kesesinin çıkarılması laparoskopi denilen bir ameliyatla gerçekleştirilir. Günümüzde daha gelişmiş yeni yöntemler de kullanılmaktadır. Bazen safra kesesi taşlarını çözme, parçalama amacı taşıyan başka yöntemlerde kullanılır. Safra taşlarının tıbbi olarak çözülmesi, ursodeoksikolik asitin oral yolla verilmesiyle uygulanır.

Safra kesesi hastalığı olan kişilerin %70-80’inde şikayet yoktur, karın sağ üst kısmında, sırta da vurabilen ağrı, Şişkinlik hissi, Gıdalara karşı tahammülsüzlük, BulantıKusma gibi sıkıntılar görülebilir.

Kadınlarda daha çok görülen safra kesesi rahatsızlıklarının görülme nedenleri arasında genetik özelliklerin rol oynadığı düşünülmektedir. Beyaz tenli renkli gözlü sarışın kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. Safra kesesi taşlarının tekrarlama olasılığı çok azdır Bunun nedeni hasta olan safra kesesinin tamamının alınmasıdır.

Sitemizin farklı bölümlerinde ayrı ayrı her türlü safra kesesi hastalığı hakkında bilgileri ilerleyen günlerde sunmaya çalışacağım.

SAFRA KESESİ HASTALIKLARI HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İSTERSENİZ BU YAZIYA YORUM YAZMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAsafra-kesesinin-gorevi

Bu yazı safra kesesi nedir ne işe yarar nerede bulunur görevi görevleri nelerdir nasıl bir şey temizlenir nakli olur mu safra kesesinin yeri yan etkileri hangi tarafta belirtileri ameliyatı ağrısı septalı sıkıntıları diyeti delinmesi kanseri şişmesi çamuru büzülmesi meridyeni öldürür mü epiteli enfeksiyonu resmi taşı ameliyatı ultrason konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın