Saç Mantarı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

0
770
Okunma

Bu yazımızda sizlere saç mantarı hakkında bilgi vermek istiyorum. Kısaca saç mantarının belirtileri, nedenleri ve tedavisini anlattıktan sonra saç mantarına karşı bitkisel çözüm önerilerini sıralayacağız.

Saç Mantarı Nedir? Saç mantarı halk arasında saçkıran olarak da bilinir. Ancak “alopesi areata” adı verilen otoimmun bir hastalık da saçkıran olarak bilinir. Bu hastalığın aksine saç mantarı tamamen mantar kaynaklıdır. Daha çok bebek ve çocuklarda görülür, son derece bulaşıcıdır. Tedavisi kolay olmasına rağmen, tekrarlama riski bir hayli fazladır.

Saç Mantarı Belirtileri: Saç mantarının yaygın olan 3 belirtisi vardır.

Kepeklenme, Pullanma, Dökülme: Saç mantarı hastalığında saçlı deride yoğun kepek ve pullanmış bölgeler oluşur. Bu bölgeler kaşıntı yapar. Yoğun kabuklanma sonrasında saçlar deri üzerinden veya deriye yakın yerden kırılarak dökülmeye başlar. Sonrasında kelleşmiş kızıl bölgeler ortaya çıkar.

Ağrı, Ateş: Saç derisinde ağrı olabilir. Kafatası üzerinde şişkinlikler oluştuysa lenf bezlerinin şişmiş olması üzerinde durulur. Hafif ateş olabilir.

Genişleme, İltihap: Tedavi edilmediği takdirde iltihap kapmış bölgenin genişlemesi riski vardır. Ayrıca mantar deri yüzeyinden daha derinlere inerek irinli iltihaplara neden olabilir, saç köklerine geri dönüşü olmayan hasarlar vererek kel bırakabilir.

Saç Mantarının Nedenleri: Saç mantarının bilinen 4 farklı nedeni vardır.

Hayvanlarla Temas: Saçta mantar en çok hayvancılıkla uğraşan kişilerin çocuklarında görülür. Nedeni ahır, ağıl ve kümes hayvanlarında bulunan mantar türleridir. Bu hayvanlar hastalık belirtileri göstermese bile taşıyıcı olabilirler, temas edilmesi halinde saç mantarına yakalanılabilir.

Ortak Kullanım Eşyaları: Özellikle temizlik standartları düşük olan berberlerde birden fazla kişide ortak kullanılan tarak ve havlu benzeri eşyalar saç mantarını bulaştırma riski taşımaktadır.

Ayak ve Kasık Mantarları: Nadiren de olsa ayak tırnakları içerisinde ve kasıkta bulunan bazı mantar türleri saçlı deriye bulaştıklarında saç mantarına neden olabilir.

Bağışıklık Sistemi Zayıflığı: Aslında aşırı yoğun miktarda mantara maruz kalmayan bireylerde bağışıklık sisteminin kişiyi saç mantarından koruması beklenir. Ancak bağışıklık sistemi iyi beslenememek ve başka tür hastalıklar geçirmek suretiyle zayıflayan çocuklar saç mantarına açık hale gelirler.

Saç Mantarı Tedavisi: Saç mantarını yok etmek için ilaçları kullanılabileceği gibi bitkisel çözüm yöntemleri de kullanılabilir.

İlaçlar: En sık kullanılan ve en etkili yöntem, ağız yolu ile alınan mantar önleyici ilaçlardır. Bu ilaçlarda etken maddeler Terbinafine Hcl ve griseofulvindir.

Saç Temizliği: %1-%2.5 oranlarında selenyum sülfit, %1-%2 oranlarında çinko, oksijen, azot ve sülfür içerikli bir bileşik içeren şampuanlar saç mantarına iyi gelir. Hem var olan mantarların yok edilmesine yardımcı olur hem de yeni sporlarla üremesini engelleyerek hastalığın bulaşıcılığını ve devamlılığını kısıtlarlar.

Saç Mantarına Bitkisel Çözüm: Maydanoz, Frenk asması, Söğüt yaprağı, Pelin otu, Elma sirkesi kullanarak saç mantarını yok edebilirsiniz. Şimdi bu bitkileri nasıl kullanacağınızı aktaralım.

Elma sirkesiyle gün boyu dinlendirilen maydanoz ve frenk asması yaprakları tülbentte sıkılır. Elde edilen sıvı bir kaba doldurularak dinlendirilir. Dinlendirilen bu sıvıdan bir miktar banyo suyuna ilave edilerek yatmadan önce hazırlanan karışımla saç banyosu yapılır.

Söğüt yaprakları yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba doldurularak bir gün boyu dinlendirilir. Tedavi süresince, dinlendirilen bu sıvı ile saçlar yatmadan önce sık sık yıkandıktan sonra saçlar durulanır.

Pelin otu yaprakları on beş dakika süreyle suda kaynatıldıktan sonra süzülür. Süzülen sıvıya elma sirkesi ilave edilerek bir kaba boşaltılıp dinlendirilir. Hazırlanan sıvı ile saçlar sık sık yıkanır.

SAÇ MANTARI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

sac-mantari-nasil-gecer

Bu yazı saç mantarının belirtileri nedenleri nedir neden olur nasıl geçer anlaşılır önlenir tedavisi için ilaç şampuan hangi bölüm bakar doktora gidilir saç mantarına bitkisel doğal kesin çözüm sirke sarımsak ilaçları hapı bulaşıcı mıdır iyi gelen bitkiler ne iyi gelir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın