Romatizmaya iyi Gelen Bitkiler Gıdalar Yiyecekler

0
804
Okunma

Bu yazımızda sizlere çağımızın en sık rastlanan rahatsızlıklarından birisi olan romatizma için iyi gelen yiyecekler ve bitkiler hakkında kısa bilgiler aktarmak istiyorum.

Sizde belirttiğimiz yiyecekleri tüketirseniz romatizmaya karşı kendinizi korumaya almış olursunuz. Şimdi ilk olarak romatizmaya ne iyi gelir, romatizma için hangi yiyecekler ve bitkiler kullanılır bunları anlatmaya başlayalım.

Romatizmaya Ne iyi Gelir? Romatizma tedavisinde alternatif çözüm yöntemleri olarak romatizmaya iyi gelen yiyecekler, ilaçlar, şeyler, otlar, egzersizler, taşlar, şifalı bitkiler ve kaplıcalar ilk akla gelen doğal çözüm yollarıdır.

Romatizmaya iyi Gelen Yiyecekler: Romatizma için en sık kullanılan yiyecekler olarak yumurta ve balık başı çeker.

Yumurta: Sağlıklı doku, kemik ve eklemler için sülfür gerekir ve sülfür yumurtada bol miktarda bulunur. Aynı zamanda B vitamini bakımından zengin olan yumurta kas dokusunun ve eklem dokusunun gelişmesine katkıda bulunarak romatizma ağrılarının önüne geçer.

Balık: Balık, özellikle somon, ton gibi soğuk su balıkları bol miktarda omega yağ asidi içerir ve omega 3 yağ asitlerinin iltihaplı hastalıklara iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Haftada en az 3 öğün balık tüketerek romatizma ağrılarını azaltabilir ve eklemleri etkileyen iltihabın yayılmasını yavaşlatabilirsiniz.

Romatizmaya iyi Gelen Bitkiler: Hodan otu, frenk üzümü, nar özü ve keten tohumunun romatizma için nasıl kullanılacağını anlatmak istiyorum. Hem şifalı bitkileri hem de otları bu bölümde sıralamak istiyorum.

Hodan Otu, Frenk Üzümü: Bu bitki romatizma nedeniyle meydana gelen iltihaplanmayı ve dolayısıyla eklem şişliklerini azaltabilir.  Ancak hodan otunun aşırı tüketimi karaciğeri yorduğu için kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Nar Özü: Son bir kaç yılda nar özünün romatizma üzerine etkileri alanında yapılan hayvanlar üzerindeki araştırmalar, nar özünün kemik ve kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmayı azalttığı yönünde sonuçlara ortaya çıkmıştır. Düzenli olarak nar suyu ya da nar özü tüketmek romatizma ağrılarının ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur.

Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi keten tohumu da yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asidi içerir. Günlük olarak tüketilen keten tohumu eklem ağrılarını hafifletirken eklem sertleşmesini azaltıcı etkiye sahiptir. Keten tohumu içerisinde bulunan lif bazı ilaçların emilimini azaltır. Bu sebepten, düzenli ilaç kullananların herhangi bir yan etkiye karşı korunmak adına keten tohumu kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları önerilir.

Romatizmaya iyi Gelen Egzersizler: Yukarıda sayılan yiyecekler ve bitkilere ek olarak romatizma tedavisine destek olması amacıyla, haftada en az 5 gün, 30 dakika kadar yapılacak egzersizler eklemleri çalıştırarak güçlendirir ve esnekliğini arttırır. Özellikle yürüyüş ve esneme hareketleri çok faydalı olacaktır.

Romatizmaya iyi Gelen İlaçlar Şeyler: Romatizma tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar; Sulfasalazin, Salazopyrin En Tab, Kortizon, MTX, Emthexate ve Trextan olarak bilinir. Lakin doktor tavsiyesi olmadan bu ilaçları kullanmanızı önermiyoruz.

Romatizma için hangi kaplıcalara gidilmesi gerektiğini soran arkadaşlara kesinlikle Kırşehir Terme Kaplıcalarını önermek istiyorum. Emin olun bu kaplıca romatizmaya iyi gelen dualar kadar faydalı ve en iyi kaplıcalar listesinde başı çekiyor.

ROMATİZMA HAKKINDA SORULARINIZI UZMANLARA İLETMEK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

romatizmaya-iyi-gelen-yiyecekler

Bu yazı romatizmaya iyi gelen ilaçlar şehirler yiyecekler krem ağaç kaplıcalar hareket vitaminler bitkiler yağlar besinler gıdalar hangi doktor bakar bölüm bakıyor bitki iyi gelir nasıl geçer tedavi edilir iyileşir için ilaç dua krem kür hacamat egzersizler iğne beslenme ibrahim saraçoğlu ahmet maranki romatizma ağrılarına ne yapmalı hangi ağrı kesici doğal kesin bitkisel çözüm evde tedavisi çare son hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın