Rokanın Faydaları ve Yararları Nedir

0
692
Okunma

Bu akşam menüde hamsili pilav var ve her zaman olduğu gibi sofrada roka olmadan olmaz. İşte bu sebeple roka bitkisinin faydalarını ve özelliklerini şöyle bir derleyip sizlerle paylaşmak istedim.

Bakalım rokanın faydaları ve besin değeri hakkında size ne gibi bilgiler verebiliyoruz. Unutmadan roka kullanımının zararları ve yan etkilerini de anlatacağız.

Roka Bitkisi: Kokulu bir bitki olan roka, C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, K vitamini ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir. 100 gram roka bir kişinin neredeyse günlük K vitamini ihtiyacının tamamını karşılamaya yeterlidir.

Roka Neye iyi Gelir? Roka bitkisinin sağlık anlamında birçok faydası vardır ve hastalıklara karşı tam anlamı ile şifa kaynağıdır. Şimdi rokanın neye iyi geldiğini anlatalım.

Diyabet: Rokanın içerdiği çeşitli ve birçok antioksidan diyabet hastaları için de önemli bir şifa kaynağıdır. İçerisinde bulunan bazı maddeler insülin duyarlılığını arttırır ve kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutar.

Göz Sağlığı: Roka göz ve görme sağlığı için çok gerekli olan karotenoidler açısından çok faydalı bir besin kaynağıdır. Karotenoid düşük seviyede görme problemleri yaşayan kişilerin bu sorununa çözüm olabilir. Bunun yanında katarakt hastalığına yakalanma riskini azalttığı gibi klasik semptomları yavaşlatıcı özelliği vardır.

Kanser: Rokanın en önemli faydaları arasında kansere karşı bünyeyi güçlendirmesi gösteriliyor. Taze roka akciğer kanseri ve bağırsak kanserinin tedavi süreçleri ile kanserin önceden engellenmesinde, bağışıklık sisteminin korunmasında oldukça etkilidir.

Antioksidan Özellikleri: Roka çok önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı birçok hastalığı engeller ve savunma sistemini güçlendirir ve hücre içindeki enzim reaksiyonlarını sağlıklı bir dengede tutmaya yardımcı olur. Antioksidanlar başta kanser hastalığı olmak üzere kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, soğuk algınlıklarına iyi gelir, bağışıklık sistemini korur.

Kemikleri Güçlendirir: Bol miktarda K vitamini içeren roka, bünyenin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu miktarı sağladığı gibi, kemik sağlığına da katkıda bulunur. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan besinleri sağlar ve yaşlanmadan dolayı meydana gelebilecek hastalıklardan korur, çocukların sağlıklı ve sağlam iskelet yapılarının oluşması için ciddi anlamda katkı sağlar.

Kilo Verme: Diyet yapanlar için çok etkili bir besin kaynağıdır. Çok düşük kalori içermektedir. Bünyenin gereksinim duyduğu pek çok besini karşılayarak doyurucu özelliği yanında aç kalmadan dolayı oluşabilecek vitamin ve mineral eksikliğine izin vermez. Mineral kaybına uğramadan dengeli ve sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur.

Kalp Damar Sağlığı: Antioksidanlar açısından çok zengin olması kalp sağlığına dolaylı olarak katkı sağlamaktadır. Kanın temizlenmesini ve damar tıkanıklıklarının ortadan kaldırılmasını sağlayan roka, kalbin damarlarda meydana gelen tıkanıklardan dolayı aşırı şekilde çalışıp yorulmasına engel olur.

Her güzel şey gibi ne yazık ki rokanın da bazı konularda kullanımı sakıncalıdır. Şimdi bunları anlatalım.

Rokanın Zararları: Roka tüketimi sağlık açısından güvenilirdir. Fakat fazla tüketilmesi durumunda bazı mineral ve besinlerin oranını ciddi anlamda değiştirebileceği için tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Fazla tüketildiğinde şu sorunlarla karşılaşmak mümkün:

Kan pıhtılaşması ve kan basıncı sorunları olan hastaların mutlaka doktor gözetimi altında tüketmeleri önerilir.

– Rokanın doğru bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Yanlış muhafaza rokanın içerdiği nitrit seviyesini olumsuz yönde etkiler ve bu durum sağlık için potansiyel tehdide dönüşebilir.

– Yukarıda söz konusu durum özellikle kalp sağlığı ile sorun yaşayan hastalar için geçerli. En doğrusu kalp sağlığı ile sorun yaşayanların doktor kontrolünde tüketmeleri.

Roka Nasıl Kullanılır? Rokanın yaprakları, kökü ve tohumları kullanılır. Kökünden ve tohumlarından baharat üretilir. Baharatı yemeklere güzel koku ve tat vermek için kullanılır. Yapraklarının ise salatası yapılır. Özellikle balık tüketirken çok güzel bir beslenme kaynağıdır.

ROKA HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

roka-neye-iyi-gelir

Bu yazı rokanın faydaları yararları nedir nelerdir ingilizcesi acısını almak tadı resmi içeriği zararları özellikleri besin değeri kalorisi ne işe yarar neye iyi gelir nedir ne zaman ekilir ne demek ne vitamini neyle yenir ne ile nerelerde kullanılır fiyatı nasıl toplanır yetiştirilir taze saklanır yenir kullanılır hazırlanır sulanır tüketilir temizlenir salatası yağı balık tohumu var mı kullananlar hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın