Rezene Çayı Neye iyi Gelir Nasıl Hazırlanır

0
655
Okunma

Rezene Çayı: Rezene bitkisinin kök, gövde, yapraklar ve tohumundan çay demlenebilir. Rezenenin kök çayı idrar artırıcı etkiye sahiptir.

Şimdi dilerseniz rezene çayı ne işe yarar ve neye iyi gelir bunları kısa kısa belirtelim.

– Tohum gövde ve yapraklarından elde edilen çay ise yatıştırıcı etkilerinin yanı sıra iyi bir hazım kolaylaştırıcıdır.

– Özellikle rezene tohumundan elde edilen çay emziren annelerde ve bebeklerinde mide düzenleyici ve gaz giderici olarak kullanılır.

– Uyumayan bebeklere rezene çayı verilerek rahatlamaları sağlanabilir.

– Diğer yandan rezene çayı ılık haldeyken yüze uygulanabilir. Bu yöntem sivilcelerin azalması ve cildin daha pürüzsüz olması için kullanılır.

– Özellikle yeni doğum yapmış annelerde ılık bir banyodan sonra alınan rezene çayı anne sütünün gelmesini sağlar. Aynı zamanda sütü artırıcı etkiye de sahiptir.

– Yine ılık haldeki rezene çayı gözlerin yıkanmasında ve gözlerin rahatlatılmasında kullanılmaktadır. Eski devirlerde rezene çayı gözlerin tedavi edilmesinde kullanılmıştır.

Rezene sadece çay olarak kullanılmaz. Rezenenin birçok kullanılış şekli vardır.

Buharı: Demlene rezene çayının buharı geniz ve ciğerlere çekilerek rahatlama sağlanabilir çünkü rezene bitkisinin sinirler üzerinde ciddi bir yatıştırıcı etkisi vardır.

Uyarılar: Rezene ile ilgili bildirilmiş yan etkiler yoktur. Çayının deride kullanımı veya yağının kullanımı deri alerjilerine neden olabileceği unutulmamalıdır. Ancak bildirilmiş ciddi yan etkileri yoktur. Bu bitkinin çayı 2–3 aylık bebeklerde dahi kullanılabilir. Hamilelerde bu bitki rahatlıkla kullanılabilmektedir.

REZENE ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLArezene-cayinin-anne-sutune-etkisi

Bu yazı rezene çayı nasıl hazırlanır yapılır zayıflatır neye iyi gelir ne işe yarar ne zaman ne kadar içilir içilmeli neyden yapılır nerede satılır yetişir fiyatı kalorisi bebeklere anneye bebeğe faydaları zararları etkisi özellikleri yararları nasıl demlenir rezene çayının göze cilde mideye faydası kaynatılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın