Potasyumun Bulunduğu Besinler Nedir

0
741
Okunma

Sağlık ve beslenme alanında yazılar yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere potasyum minerali hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Potasyum nedir, ne işe yarar, faydaları ve görevleri nelerdir, potasyumun eksikliğinde ve fazlalığında ne gibi durumlar ortaya çıkar bunları anlatmak istiyorum.

Potasyum Nedir? Potasyum minerali sodyum minerali ile birlikte vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini sürdürür. Düzenli kalp ritmi için gereklidir. Beyne oksijen gitmesinde rol oynar. Hücreler arası besin iletiminde önemlidir.

Potasyumun Görevleri ve Faydaları Nedir? Potasyum mineralinin görevleri ve faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

En etkin görevlerinden biri hücre ve vücut işlevlerinin sağlıklı bir şekilde  yerine getirilmesi için en gerekli minerallerden biridir.

Vücut Ph değerini dengeleyerek sinir sistemi ve kas sistemine yardımcı olmaktadır.

Kan basıncını dengeleyerek özellikle tansiyon rahatsızlıklarının önüne geçilmesi sağlar.

Kalp ve damar rahatsızlıklarının riskini en düşük seviyeye indirir.

Eksikliğinde tansiyon, göz rahatsızlıkları, diyabet hastalığı gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Özellikle hücre aktivitesindeki önemi sebebiyle çocukların gelişiminde olmazsa olmaz minerallerden biridir.

Vücudun su dengesinin ayarlanmasında görev almaktadır.

Tüketilen gıdalardaki besinlerin hücreye ne kadar gidip gitmeyeceğini ayarlama mekanizmasında baş rol oynar.

Beyne oksijenin aktarılmasında görevli mineraldir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.

Son olarak midedeki sindirim enzimlerinin üretilmesini sağlar. yani potasyum eksikliğiniz varsa gıdaları iyice sindiremeden,besinleri vücuda almadan dışarı atılmasına neden olacaktır.

Günlük Potasyum İhtiyacı: 1 yaşına kadarki Bebeklerde günlük potasyum ihtiyacı ortalama 600 miligramdır. 10 yaşına kadarki çocuklarda potasyum ihtiyacı 1000 ile 2000 miligram arasında değişir. Yetişkinlerde ise günlük potasyum ihtiyacı 2000 – 3000 miligram kadardır.

Potasyum içeren Besinler: Turunçgiller, domates tüm yeşil yapraklı sebzeler (lahana, brokoli, pazı gibi), nane yaprakları, ay çekirdeği, muz, patates, hurma, zeytin, balık,sarımsak, portakal suyu,   incir, avokado, kayısı, badem, fındık ve süt ürünleri bol miktarda potasyum içeren besinler arasındadır.

Potasyum Fazlalığı ve Zararları: Potasyum vücuda aşırı miktarda alınmasında başta böbrekleri ve kalbi olumsuz olarak etkiler ve kas zayıflığı oluşturur, kalp çalışmasının ve kalp ritminin bozulması gibi rahatsızlık belirtilerine neden olur. Potasyum fazlalığı, potasyum mineralinin farklı nedenlerle aşırı miktarda alınmasında veya böbrek hastalarında ve ameliyat sonrası idrar azlığı gibi potasyum fazlasının yeteri olarak vücuttan atılmamasına neden olan durumlardan kaynaklanmaktadır.

POTASYUM MİNERALİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

potasyumun-simgesi

Bu yazı potasyumun faydaları simgesi zararları özellikleri bulunduğu besinler içeren yiyecekler gıdalar bitkiler meyveler sebzeler çevre için önemi değerliği görevleri kullanım alanları kalbe etkisi nedir nelerde var ne işe yarar neye iyi gelir neden düşer nerelerde kullanılır ne için neden yüksek çıkar nereden alınır bulunur nasıl düşer yükseltilir yapılır gösterilir verilir alınır uygulanır elde edilir öldürür ölçülür yüksekliği eksikliği fazlalığı nitrat sorbat klorür sülfat permanganat hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın