Polen Alerjisine Çözüm Ne iyi Gelir

1
1570
Okunma

Bahar aylarının en çok korkulan ve en rahatsız edici hastalıklarından birisidir polen alerjisi. Bu yazımızda sizlere polen alerjisine iyi gelen şeyleri anlatmak istiyorum.

İlk olarak polen alerjisi nedir ve neden oluşur buna göz atalım. Daha sonra ise polen alerjisine ne iyi gelir bunları anlatalım.

Polen Alerjisi Nedir? Polen alerjisi dediğimiz hastalık aslında bahar aylarının gelmesiyle birlikte artış kaydeden polenlere bağlı olduğu için Polen alerjisi adıyla özdeşleşen bahar alerjisidir.

Polen Alerjisi Nasıl Oluşur? Polenlerle birlikte ortamda bulunan hayvan tüyleri ve toz parçacıklarının nefes alma sırasında buruna alınmasıyla oluşur. Bu maddelerin burnun iç yüzeyine yapışması ile alerjene karşı hassasiyeti olan kişilerin burnunda mikrobik olmayan bir iltihap oluşur. Havadaki polenler solunum yoluyla burunda, bronşlarda veya gözlerde birikir. Burunda alerjik rinit (bahar alerjisi/saman nezlesi), bronşlarda alerjik astım, gözlerde ise konjuktivite neden olur.

Polen Alerjisine Ne iyi Gelir? Kısaca polen alerjisinin ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını gördükten sonra, polen alerjisine ne iyi gelir bunları anlatmaya başlayalım.

Andız Otu: Polen alerjisine karşı ilk akla gelen tedavi yöntemi andız otundan hazırlanan çaydır. Sakinleştirici ve anti alerjik özelliği nedeniyle etkisi hızlıca görülebilir. Yüksek oranda tüketmemek şartıyla andız çayını içebilirsiniz. 25 gram kurutulmuş andız otunu, kaynatılmış 1 litre suyun içine atın ve 10 dakika demleyin. Gün içinde farklı saatlerde için.

Papatya: Mide ağrılarına ve gribe iyi gelen papatyanın polen alerjisi konusunda da söyleyeceği şeyler var. Vücuttaki mikroorganizmaları güçlendirerek daha fazla bağışıklık sağlayan papatya çayı olarak tüketebilirsiniz. Bir fincanın içine 1 ya da 2 tatlı kaşığı papatya atın ve üzerine kaynamış su ekleyin. Demleme süresi bu narin bitki için 2 ya da 3 dakika.

Civanperçemi: Kadınlar için adeta bir kurtarıcı görevi gören, adet düzensizlikleri ile alakalı sorunları da yok eden civanperçemi, alerjik reaksiyonlar için de oldukça iddialı. Bir bardak kaynattığınız suyun içine çeyrek bardak kadar taze civanperçemi atın ve 5 dakika demleyin. Ardından afiyetle için.

Ananas: İyi bir C vitamini deposu olan ananas, içindeki enzimler ve proteinler sayesinde sindirimi hızlandırır. Ayrıca alerjik durumlarda da oldukça etkilir.

Okaliptüs: Sinüzit ve bronşit gibi konularda da oldukça etkili olan okaliptüs, gargara olarak hazırlandığında alerjik hastalıklara da yardımcı olabiliyor. 400 miligram su içine 2 çay kaşığı iyice öğütülmüş deniz tuzu ve çok ince kıyılmış okaliptüs bitkisi. Hepsini karıştırın ve gargara olarak kullanın.

Dikkat Edilecek Noktalar: Polenlerin gün içinde havada en yoğun olduğu vakitlerde yani sabah ve akşam arasında ev havalandırması yapılmamalıdır. Yine bu vakitlerde çamaşırlar dışarıda kurutulmamalı çünkü polenler çamaşırlara yapışabilir. Yatmadan önce, vücudunuza yapışan polenlerden kurtulmak için duş almanız da fayda vardır. Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltıp ve polenlerin göze ulaşmasını engelleyebilir. Özellikle astım hastaları polenlerin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkarken maske kullanmaları gerekir.

POLEN ALERJİSİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

SİTEMİZDE BULUNAN BÜTÜN KONULARI ALFABETİK ARŞİV BÖLÜMÜNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Bu yazı polen alerjisine iyi gelen ilaçlar şeyler yiyecekler besinler ne iyi gelir hangi doktor bakar hangi ilaç tere iyi gelir mi doğal kesin bitkisel çözüm için göz damlası aşı ne yapılmalı burun spreyi hap iğne en etkili iyi nasıl geçer anlaşılır polen alerjisini ne geçirir tetikleyen testi aşı kullanılan ilaçlar hangi bölüme gidilir polen alerjisi hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

  1. Merhaba bahar başlangıcında olan alerjik durum bende nefes darlığı yapıyor ve öksürük oluyor ve Boğaz’da balgam oluyor zor olan öksürük bende görmede ve dengemde kısa süreli kayıba neden oluyor. Ne yapmalı yada kullanmalıyım teşekkür ederim

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın