Pelteklik Nedir Nedenleri Nasıl Geçer

7
1663
Okunma

Bazı rahatsızlıklar veya sağlık problemleri aslında doğuştan itibaren her insanda vardır ve zamanla düzelir ve kendiliğinden tedavi olur.

Dilerseniz ilk önce peltekliğin ne olduğunu, daha sonra ise nedenlerini ve tedavi yöntemlerini aktarmaya çalışalım.

Eminim yukarıda kurduğum cümle birazcık da olsa kafaları karıştırdı. Değinmek istediğim konu bu yazımızda pelteklik arkadaşlar. Şimdi sizde ne demek istediğimi tam olarak anladınız. Her insan doğduğu an olmasa bile konuşmaya başladığı dönemde peltektir ve bu pelteklik zamanla düzelir.

Pelteklik Nedir? Bütün bebekler konuşmaya başladığında peltektir. Kimisi yüksek oranda, kimisi düşük oranda ama muhakkak ki her çocuk peltektir. Zaman içerisinde sesler, harfler, kelimeler, cümleler giderek daha düzgün hale gelir ve normalleşir. Oysa ki bazı çocuklar harfler ve seslerden bazılarını tam olarak düzgün çıkaramaz ve kullanamaz. Özellikle de “b”, “z” ve “r” seslerini çıkarmak, ötekilerden çok daha zordur çocuklar için. İşte bu seslerin tam doğru çıkarılamaması rahatsızlığına pelteklik denilmektedir.
Pelteklik Nedenleri: Pelteklik sorununun farklı nedenleri vardır ve her nedenin yok edilmesi için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
– Kısmi sağırlık nedeniyle oluşan işitme problemleri neticesinde çocuğun kurduğu kelimeler dile yanlış yansımış olabilir.
– Bademcik sorunları sonucunda ortaya çıkan gelen burundan konuşma.
– Ağız, çene ve diş yapısında bulunan herhangi bir bozukluk sonucunda pelteklik ortaya çıkabilir. Ön dişlerin olmaması ve yarım damak hastalığı buna örnektir.
– Yetişkinliğe kadar görülmeyen ve sonradan ortaya çıkan pelteklik, parkinson hastalığı kaynaklı olabilir.
Pelteklik Tedavisi: Eğer ki ağız, çene veya diş yapısı ile meydana gelen bir bozukluk varsa ilk önce bu sağlık sorununun tedavi edilmesi, daha sonra ise pelteklik üzerine uzmanlaşmış bir doktor ile ses ve konuşma çalışılması gerekir. Kısmi sağırlık ve bademcik sorunları ile ortaya çıkan peltekliğin ise tam olarak nedeninin tespit edilmesi ve daha sonra bu sağlık sorununun ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Unutmayın ki pelteklik ilaçla veya farklı bir yöntemle tedavi edilecek bir rahatsızlık değildir. İlk önce peltekliğe neden olan rahatsızlığın giderilmesi, daha sonra ise pelteklik konusunda uzmanlığı olan bir psikolog veya doktor yardımı ile konuşma dersi çalışılması gerekir.
Pelteklik Çeşitleri: Şimdi sizlere pelteklik çeşitlerini sıralayalım. Türkçe üzerinde tespit edilen pelteklik türleri şunlardır.

Zeleştirme: (J) yerine  (Z). Örnek: Jale-Zale, Jilet-Zilet,
Seleştirme: (Ş) yerine (S). Örnek: Paşâm-Pasam, şapka-Sapka
Jeleştirme:  (C) yerine (J). Örnek: Ancak-Anjak), Kucak -Kujak

Şeleştirme: (S) yerine (Ş). Örnek: Sana söylüyorum-yerine sana şöylüyorum
Leleştirme: (R) yerine (L). Örnek: Birader-Bilader, Berber-Belber, Merhem-Melhem, Terlik-Tellik
İnce â yerine kalın a: Kemâl-Kemal, Lâstik-Lastik,kâr-kar  gibi yanlışlar yapılmaktadır.

PELTEKLİK KONUSUNDA UZMANLARA DANIŞMAK İSTEDİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLApelteklige-hangi-doktor-bakar

Bu yazı pelteklik nedir nedenleri neden olur ne demek ne zaman geçer nasıl geçer düzelir giderilir anlaşılır tedavi edilir oluşur çözülür düzeltilir için okunacak dua dil egzersizleri hangi doktora gidilmeli tekerlemeler şifalı bitkiler kalem hangi doktor bakar kesin çözüm son çare bitkisel manevi tedavi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: peltek konuşma insanlar dalga geçiyor

7 YORUMLAR

  1. 4 buçuk yaşındaki oğlum erken konuştu ve sadece r harfi yerine y kullanıyordu ama son birkaç gündür r harfi yerine ğ kullanıyor konuşması çok kötü oldu ben düzeltmeye çalışıyorum ama yanlış mı yapıyorum kendi haline bıraksam düzelir mi?

  2. Oğlum 6 yaşında konuşmaya başladığından beri peltek okulda herkez dalga geçiyor diyor ve ben buna çok üzülüyorum ön üst süt dişlerini çektirdik konuşmam düzelecekmi bende herkez gibi konuşabilecekmiyim diyor çok üzülüyorum yardımcı olurmusunuz lütfen. Teşekkür ediyorum.

  3. Benimde s ve z.harfleri var cok zorlaniyorum bnm kopek dislerim cok uzun ve sivri ondan olabilir bide dilim konusurken hep on disimin arkasina geliyor oda olabilir yardin edin lutfen !

  4. Benim s ve z harfleri yan azi dislerimden cikyo.buda peltek konusmama sebep oluyo.susuz sessiz diyemiyorum coook uzuluyorum.ogretmenim..ve ogrencilerimden utsniyorum.bana yardimci olabilirmisiniz

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın