Pekmezin Yan Etkileri Faydası ve Kalorisi

0
347
Okunma

Yazımızda sizlere pekmezin faydaları ve yararlarını anlatmaya başlamadan önce en kaliteli pekmezin başta Kırşehir, daha sonra ise Nevşehir pekmezi olduğunu söyleyerek yazımıza başlayalım.

Pekmez sürekli tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Çünkü pekmez iyi bir enerji kaynağıdır. Vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, magnezyum, kalsiyum, demir ve potasyumu destekleyerek vücuda kazandırır. Pekmez, içeriğinde yüksek şeker bulundurması ile iyi bir enerji kaynağıdır. Birçok hastalıkların oluşumunu önler, vücudu dinç ve dinamik tutar.

Pekmez doğal bir tatlandırıcıdır. İçerisinde vücut için gerekli olan kaynaklar bolca bulunur. Normal bir çay şekerine göre besin değerleri daha yüksek ve daha sağlıklıdır. Tıpkı normal şekerdeki gibi bir kaşık pekmezde de 16 kalori bulunur. Fakat normal şekerde besin maddeleri bulunmaz. Oysa pekmez, mineral ve vitamin bakımından çok zengindir.

Kasların güçlenmesi, sinir sisteminin düzenli çalışması, vücudun ph dengesinin korunması pekmez tüketimi ile sağlanabilir. Özellikle sporun ardından 2 çay kaşığı pekmez yemek potasyum miktarının %100′ünü karşılamak demektir.

Pekmez demir açısından da kuvvetli bir besindir. Kan yapıcı özelliği ile düşük kan değerlerini normal seviyelere getirir. Kan seviyesi düşük olanlar her sabah 1 kaşık pekmez yemeliler. Emziren annelerin büyük sorunu olan kansızlıkta pekmez ile giderilebilir. Aynı zamanda pekmez diş ve kemik gelişimine de yararlıdır.

PEKMEZ NASIL YAPILIR
Ülkemizde pekmez üretimi geleneksel olarak binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Üretim daha fazla aile işletmeciliği şeklinde yapılmaktadır. Eskiden beri halk arasında pekmezin insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğuna inanılmaktadır. Bir kg pekmez; şıra randımanı %70 olan 5-6 kg üzümden üretilmektedir.

Pekmezlik üzümler çeşitli yöntemlerle sıkılarak şırası (üzüm suyu) elde edilir. Bu şıra üzerinde ekşiliği giderme işlemi uygulanır. Ekşiliği giderme ve durultma genel olarak %50-90 kireç içeren pekmez toprağı kullanılarak yapılmaktadır. Şıraya pekmez toprağının katılmasının nedeni, şırayı durultmak, süzme işlemini kolaylaştırmak ve şıra ekşiliğini azaltmaktır.

Kestirme işlemi; presten alınan şıra 50-60 C’ de 10-15 dakika kaynatılıp, pekmez toprağı ilave edilerek yapılmaktadır. Şıraya katılacak toprak miktarı 100 kg üzüm şırası içine 1-5 kg arasında değişmektedir. Kestirilen şıra dinlendirme kaplarında en az 4-5 saat durulması için bekletilir. Bu süre sonunda kabın dibinde tortu oluşur. Şıranın berrak kısmı sifon yapılarak alınır. Berrak şıra hemen kaynatma kazanlarına boşaltılır.

Kaynatma işlemi açık yayvan kaplarda yapıldığı gibi, vakum kazanlarında daha düşük ısıda koyulaştırma işlemi ile açık renkli pekmez üretilebilir. Kaynatma kazanında şıra kaynamaya başlayınca köpük oluşur. Bu köpükler kepçe ile alınır. Kaynama ilerledikçe şıra üstü gittikçe kızaran köpükler bağlar, şıra içten içe kızarır. Daha sonra şıra göz göz olarak kaynar ve kendine has pekmez kokusunu yayar. Bu gözlemler sonucunda pekmezin kıvama geldiği anlaşılabilir.

Pekmez toprağıyla ekşiliği giderilen, 50-60 C’de 10-15 dakika kestirilip, tortusundan ayrılan şıranın ateşte kaynatılmasıyla elde edilen ürüne tatlı cıvık pekmez denir. Diğer bir usulde pekmeze işlenecek şıra güneş altında geniş yayvan kaplarda suyu uçurularak koyu hale getirilen gün balı denen pekmez elde edilmektedir. Türkiye’de piyasadaki katı pekmezler ise tatlı cıvık pekmeze maya katılarak ve devamlı karıştırmak suretiyle hava emdirilerek ağartılması sağlanarak elde edilir.

PEKMEZ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

pekmez-neden-eksir

Bu yazı pekmezin faydaları kalorisi kilosu yan etkileri tarihçesi ingilizcesi zararları anlamı neye iyi gelir nedir neden ekşir donar köpürür nerenin meşhur nerede fiyatı ne kadar dut pekmezi üzüm pekmezi harnup keçiboynuzu neyle yapılır şekerlenir nasıl yapılır saklanır yenmeli yapılıyor koyulaştırılır muhafaza edilir içilir yenir mayalanır fiyatı nedir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın