Pankreas Nerede Ne Üretir Ne işe Yarar

0
1609
Okunma

Vücudumuzun iç organlarını tanımaya ve sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Bu sefer pankreas organı üzerinde bir yazı yazmayı uygun gördüm.

Bu yazıda pankreas kısaca nedir, nerede bulunur, görevleri nelerdir, ne işe yarar, hastalıklarına neler örnek verilebilir gibi soruların yanıtlarına ulaşmaya çalışacağız.

Pankreas Nedir: Pankreas karın boşluğunda, omurganın bel bölümü önünde yer alan salgı bezi vazifesi gören organımızdır.

Pankreasın Özellikleri: Ortalama 15-20 cm. uzunluğunda ve kadınlarda 55 gram erkeklerde ise 70 gam ağırlığındadır. Önden arkaya doğru yassı bir hal alan pankreasın düzensiz olan biçimi çengele benzetilebilir.

Pankreasın Görevleri: Pankreas kanalı vücuttaki salgıyı toplar ve on iki parmak bağırsağına taşır. Protein, karbonhidrat ve yağ sindiriminde önemli etkisi olan enzimlerin izledikleri yol bu kanallardır ve buradan ince bağırsağa akarlar.

Pankreasın vücudumuzda ki görevi ise; dış salgı ve iç salgı görevlerinde rol almasıdır. Dış salgı denilen olay; vücudun dışına ya da dışarıyla alakalı olan ‘mesela bağırsak gibi’ organlara salgılanan maddelerin üretim yeri olmasıdır.

İç salgı maddeleri de yine pankreasta üretilir ve bu sefer de iç salgı maddeleri kana salgılanır. Pankreasın dış salgı bölümünde protein, şeker, enzim ve bikarbonat içerikli madde salgılanır. Bu sıvı şeklinde ki maddenin yükümlülüğü ise gıdaların bağırsaktan sindirilmesini sağlamaktır. Mideden gelen asitli sıvıların asit oranını vücut için yine pankreas düzenler.

Pankreas Hastalıkları: Pankreas hastalıkları hem belirtileri hem de çeşitliliği nedeniyle diğer hastalıklara nazaran son derece zor tespit edilen bir hastalıktır. Pankreas ağrıları özellikle diğer karın ağrılarıyla sık karıştırılmaktadır. Başlıca pankreas hastalıkları şunlardır;
Had Pankreatit: Aşırı alkol kullanımı ve safra kesesi hastalığı nedeniyle pankreasta meydana gelen bir rahatsızlıktır. Pankreastaki akut iltihabı olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlığın üzerinde düzensiz ve dengesiz beslenme son derece etkilidir. Bu pankreas hastalığı son derece ağır hastalıklardandır ve öldürücü etkisi bulunmaktadır. Gerekli müdahale yapılmadığı ve önlemler alınmadığı takdirde hastanın akciğerinde ödem, dolaşımında bozukluk, kanında zehirlenme ve iç kanama meydana gelebilmektedir.
Müzmin Pankreatit: Pankreasta meydana gelen, ilerleyici etkisi olan bir iltihap oluşumu durumudur. Bu rahatsızlıkta da yine alkol ve düzensiz beslenme ilk nedenler arasında yer almaktadır. İltihaplı durum devam ettiği sürece pankreas giderek bozulur ve fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Pankreasın bozulması sonucunda da kilo kaybı, hazım bozukluğu ve şeker hastalığı gibi başka sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Pankreas Kanseri: Özellikle kırk yaşının üzerinde olan erkeklerde rastlanan bu hastalık, son derece tehlikeli ve etkisi büyük bir hastalıktır. Aşırı kilo kaybı, şiddetli ağrı ve ilerleyici sarılık etkisi pankreas kanserinin ilk önemli üç belirtisi bulunmaktadır.

PANKREAS HAKKINDA SORUNUZ MU VAR? ÖYLEYSE YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞIN. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

pankreas-nasil-calisir

Bu yazı pankreas nerede ne üretir ne demek ne işe yarar nasıl çalışır bir organ korunur temizlenir pankreasın görevleri yeri belirtileri hastalıkları nedir nelerdir sorunları fonksiyonları hormonları kanseri zehirlenmesi bezi enzimleri başı kanseri resmi tedavisi yağlanması öz suyu patlaması konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın