Palm Yağı Olan Ürünler Nedir Zararlı mı?

0
614
Okunma

Son günlerde hem gazetelerde hem de televizyonlarda sıkça adı geçen bir yağ olan palmiye yağı veya diğer adıyla palm yağı hakkında bahsetmek istiyorum.

Özellikle Nutella çikolatasının içeriğinde olduğu söylenen ve kanserojen madde taşıyan palm yağı nedir, hangi yiyecekler ne oranda ve ne kadar palm yağı içerir sizlere hepsini kısa kısa anlatmak istiyorum.

Palm Yağı Nedir? Palm yağı, palm meyvesinden ve palm meyvesinin içindeki çekirdeğinden olmak üzere iki şekilde yapılır. Her iki türü de çok lezzetlidir ve genel olarak Hindistan ve Malezya gibi tropikal iklimlerde yetişir.

Palm Yağının Özellikleri: Palmiye yağı olarak da bilinen palm yağı kalorisi yüksek ve doymuş yağ açısından da zengin bir yağdır. Palm yağı margarin yapımı, kızartma yağı ve yemek pişirme yağı olarak kullanılır.

Palmiye Yağının Zararları: Son dönemde giderek artan oranda kullanılmaya başlanan palmiye yağının zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

– Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından hazırlanan raporda palmiye yağının kansorojen olduğunu duyurdu.

– Palm yağı her ne kadar bitkisel kökenli yağ olsa da içeriğinde yüksek miktarda doymuş yağ asidi barındırmaktadır. Örneğin ayçiçeği yağında doymuş yağ asidi oranı %7 iken palm yağındaki doymuş yağ asidi %44 seviyelerindedir. Bu da palm yağının zararları arasına kalp ve damar hastalıklarına yol açmasını da ekler.

– Palm yağı da palm çekirdeği yağı da kolestrol içermemesine rağmen, bu yağlarda bulunan yüksek miktardaki doymuş yağlar, damarlarda birikerek plak oluşturup kalp hastalığı riskini artırabilir.

– Palmiye yağında doğal olarak bulunan palmitrik asit, kilo alımı ve obezite riskini artıran yağ asitleri içerir. 1 yemek kaşığı palm yağı 120 kalori, ayni miktarda palm çekirdeği yağı ise 117 kalori içerir.

– Uzmanlar, palm yağının rafine işlemlerinden geçtikten sonra çoğu besin değerini kaybettiğini, sindirimi zor olan bir yağa dönüştüğünü bildiriyor.

– Oda sıcaklığında katı halde olan palm yağı bir çok restoranda kızartmalar için de sıklıkla kullanılır. Restoranlarda yenilen kızartmaların lezzetli gelmesinin sebebi de budur ve bu durum çok zararlıdır.

Palm yağı üretimi diğer bitkisel yağlara göre çok ucuz olduğu için yaygınlaşmakta ve artmaktadır. Güneydoğu Asya yağmur ormanlarında palm yağı çiftlikleri kurmak için kasten yangınlar çıkarılmakta ve yağmur oranları yanarak kül olmaktadır. Bu da ekolojik dengeyi olumsuz yönde etkilemekle beraber dünyada kalan son tropikal yağmur ormanları için de birer tehdit olmaktadır.

PALM YAĞI VE PALMİYE YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

palm-yagi-olan-urunler

Bu yazı palmiye yağının zararları faydası faydaları nedir nerelerde kullanılır var nerede satılır nasıl elde edilir üretilir fiyatları zararlı mı palm yağının cilde faydaları kullanım alanları neyden elde edilir nasıl yapılır ne işe yarar neye iyi gelir olan ürünler erime noktası özellikleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın